Hlavní Háčkování dětské oblečeníPokyny: Technika ubrousků na dřevo a sklo

Pokyny: Technika ubrousků na dřevo a sklo

obsah

 • Pokyny pro techniku ​​ubrousku
 • Tipy na technologii ubrousků na skle
 • Tipy na decoupage na dřevo
 • Další doporučení
 • Nechte si ubrousek nalepit sami

Takzvaná ubrousková technologie je novým trendem v oblasti kreativity a řemesel již několik let. V podstatě to neznamená nic jiného než přestavbu starých předmětů na nové vizuální prvky. Vše, co potřebujete, je horní vrstva buničiny pěkné ubrousku a několik (levných) nástrojů, jako jsou nůžky a lepidlo. Dřevěné a skleněné doplňky v žádném okamžiku nedostanou zcela svěží design a stanou se poutavými prvky ve vašich prostorách. Vysvětlíme, jak funguje technologie ubrousků!


Je to jednoduché, zábavné a nabízí nespočet možností: technika ubrousku, kreativní hobby s významem. Ať už jde o jednoduché dřevo nebo jednoduché skleněné předměty, každý produkt vyrobený z těchto materiálů lze nesmírně vylepšit ozdobnou ubrouskem. Pokud jde o barvy a vzory, neexistují téměř žádné limity. Díky naprostému nekonečnému výběru použitelných ubrousků najdete jistě vaše požadované motivy pro transformaci dřevěných nebo skleněných povrchů na elegantní, hravé, romantické nebo vhodné pro aktuální sezónu. V každém případě technika ubrousků vytváří jedinečné klenoty, které okořenují váš domov nebo dělají spoustu zábavy jako individuální dárky pro ostatní lidi. Náš podrobný průvodce pro kutily vám poskytne obecného průvodce technologií decoupage, kterou můžete použít na různé povrchy. Také vám poskytneme užitečné tipy, jak tuto metodu použít na dřevo a sklo.

Pokyny pro techniku ​​ubrousku

Potřebujete toto:

 • Objekt, který má být dekorován pomocí ubrouskové technologie
 • Papírové ubrousky s požadovaným motivem, ozdobou nebo jiným vzorem
 • speciální ubrousek nebo domácí ubrousek
 • Štětina štětiny (čím menší plochy mají být zpracovány, tím jemnější štětiny by měly být)
 • nůžky
 • kolík
 • svinovací metr
 • světlá akrylová barva a další štětec k naplnění (tmavého) objektu (volitelné)
 • Dekorační prvky, jako jsou skleněné kameny, bodový třpyt a podobně pro zdobení

Tip: Pokud doma nemáte vhodný dřevěný nebo skleněný předmět, ale přesto chcete vyzkoušet technologii decoupage, podívejte se na to nejlepší v dobře řemeslném obchodě (online nebo místně). Pro tento účel jsou běžně k dispozici různé produkty. Kromě toho v takovém obchodě obdržíte také povinné lepidlo na ubrousky a akrylové barvy, štětiny a různé ozdobné prvky.

Jak postupovat:

Krok 1: Přeneste obrys dřevěného nebo skleněného předmětu na ubrousek!

Ubrousek by měl být na předmět, který má být zpracován, nanesen přesně a bez vrásek. Toho je nejsnadněji dosaženo, pokud kus ubrousku již má přibližně správnou velikost před jeho skutečným použitím.

a) Malý předmět: Položte nádobu na zadní stranu ubrousku. Poté sundejte pero a přeneste obrys příslušenství na ubrousek. Vypočítejte trochu více okrajů na okrajích. Potom odřízněte kus ubrousku podél zaznamenané linie ostrými nůžkami.

b) Velká položka: Odhadněte nebo změřte pomocí pásky velikost kousků ubrousku tak, aby pokrývala předmět podle potřeby. Na druhé straně, plán na přidání nějaké další na stranách. Vystřihněte ubrousky.

Poznámka: U nelineárních objektů, jako je dřevěná bedna, musíte samozřejmě také zahrnout boční plochy.

Krok 2: Odstraňte horní vrstvu ubrousku ze dvou spodních vrstev!

Z vystřiženého kusu ubrousku opatrně odstraňte horní, barevnou potištěnou vrstvu. S tím budete pokračovat v práci. Na druhé straně dvě dolní vrstvy mohou být odhozeny. Už nejsou potřeba.

Krok 3: Připravte předmět, který má být vyzdoben, světlou akrylovou barvou a štětcem!

Tento krok je volitelný nebo pouze v případě potřeby. Pokud pracujete s tmavším předmětem, měli byste připravit povrch příslušenství světlou akrylovou barvou. Jinak se může stát, že motiv nebo vzor ubrousku na nádobí již nevychází správně. Několik tipů pro tento krok:

 • Čím jasnější ubrousek chcete použít, tím více bude akrylátová barva použitá k přípravě položky prosvítat. To znamená, že byste měli pečlivě zvolit odstín základního nátěru: Pokud má ubrousek bílé povrchy, které se později v tomto barevném odstínu uvolní, je vhodné nanést bílou akrylovou barvu. Na druhou stranu, pokud se ubrousek prezentuje v béžovém odstínu, můžete pro dosažení harmonického výsledku zvolit podobný odstín jako základní barvu. Pozor: příliš tmavý základní nátěr může, zejména u vzorovaných ubrousků, způsobit, že motiv bude později rozeznatelný. Udělejte si tedy trochu času, abyste zvážili, který odstín nejlépe vyhovuje.
 • Natřete povrch štětcem a lehkým akrylovým nátěrem. Před dalším krokem jej nechte dobře uschnout.

Krok 4: Naneste lepidlo na ubrousky velkoryse na dekorovaný povrch!

Vezměte do ruky ubrousek a štětinu. Naneste štětec na povrch, který má být štědře a rovnoměrně, lepidlem. Nechte jej krátce zaschnout - ale ne moc!

Tip: Chcete-li vyčistit hrany později, měli byste povrch vždy otřít až k samému okraji.

Krok 5: Jemně přilepte nařezaný kus ubrousku k předmětu!

Jakmile je vložka vložena, není možné téměř nic změnit ve své poloze, aniž by ji poškodila. Ujistěte se tedy, že vložku vložíte požadovaným směrem od začátku. V případě potřeby zvažte symetrie ve vzoru. Jakmile vložíte ubrousek na předmět, musíte jej jemně stisknout prsty. Začněte uprostřed ubrousku a pomalu a rovnoměrně po okrajích tápejte. Na cestě ze středu na okraj ubrousku se pravděpodobně setkáte s několika bublinami. Ty by měly být jemně otřeny k okraji. Stručně řečeno, práce ze středu na okraj je nejlepším způsobem, jak dosáhnout pěkného výsledku.

Tip: Pokud ubrousek správně nesedí, neměli byste vyzkoušet příliš mnoho nápravných opatření. Ve vlhkém stavu se rychle stává, že se v ubrousku vytvářejí trhliny a díry. Tomu byste se měli vyhnout, jinak bude vaše kresba zničena.

Krok 6: Nechte svou práci na chvíli zastavit a lepidlo úplně vysušte!

Nyní se můžete věnovat dalším činnostem. Protože jakmile ubrousek přilne k objektu podle potřeby, neměli byste se prozatím dotýkat svého malého uměleckého díla. Lepidlo na ubrousky musí být před dalším krokem zcela suché. Jinak existuje riziko vzniku trhlin a děr nebo nevzhledných vln v ubrousku.

Tip: Nebojte se, pokud stále vidíte puchýře. Tato místa můžete opravit relativně snadno později.

Krok 7: Nyní si ubrousek namalujte ubrouskem a štětcem!

Po úplném zaschnutí lepidla naneste další vrstvu - tentokrát však přímo na ubrousek. Vezměte si znovu ubrousek a štětinu do ruky. Naneste lepidlo na celý motiv. Malé bublinky lze štětcem trochu otřít - obvykle zmizí. Mokré lepidlo má jiný účel: Pokud chcete, můžete nalepit na ubrousek nyní jeden nebo druhý dekorativní prvek, jako jsou kamínky nebo třpytky.

Tip: Pro tuto druhou vrstvu je obzvláště důležité, abyste lepidlo skutečně aplikovali až k okraji. To je jediný způsob, jak zabránit pozdějšímu roztřepení.

Krok 8: Upravte okraje dalším lepidlem a / nebo nůžkami!

Pokud se také vyschla druhá vrstva lepidla na ubrousky, můžete opatrně odříznout vyčnívající kousky ubrousku ostrými nůžkami. Hotovo!

Poznámka: I přes všechna zaměřená opatření můžete stále objevovat místa, kde lepidlo chybí. K tomu často dochází kolem rohů a hran. Pak byste měli raději znovu nanést trochu lepidla a vyčkat, dokud nevyschne, než odstraníte vyčnívající hrany. Toto je jediný způsob, jak získat umělecké dílo s čistými zpracovanými hranami.

Tipy na technologii ubrousků na skle

 • S technikou ubrousku můžete nádherně ozdobit různé brýle. A co třeba například ušlechtilá ozdobná lucerna pro romantické hodiny pro dva? >> Tipy na techniku ​​decoupage na dřevě
  • Proměňte dřevěnou krabici v krásný barevný podnos, ozdobte tradiční dřevěnou židli s barevnými motivy nebo upravte dřevěnou šperkovnici: Díky jednoduché technikě ubrousku můžete stylově okořenit různé dřevěné předměty.

  • Použijte techniku ​​ubrousku podle výše uvedených pokynů. Na samém začátku byste měli dřevní produkt brousit brusným papírem, abyste nahradili drobné hrboly a trochu zdrsnili povrch. Potom z dřevěného konstruktu odstraňte brusný prach a nečistoty. Aby se předešlo padělání motivu ubrousku, je vhodné použít jako základní nátěr barevný akrylový lak. V kroku 4 budete možná muset před nalepením kousků ubrousku použít dvě vrstvy lepidla na ubrousky. To je nutné zejména pro neošetřené dřevěné povrchy. Nakonec můžete celý dřevěný předmět postříkat čirým nátěrem, abyste trvale chránili ozdobné příslušenství.

  Další doporučení

  + Náklady a čas na práci s technologií ubrousků jsou omezené. Počkejte asi 5 až 15 eur za kus (v závislosti na tom, zda už máte doma materiály) a asi 20 minut čisté pracovní doby.

  + Nemusíte se omezovat na speciální ubrousek. Použijte různé vzory pro jeden a tentýž objekt a vytvořte pestré umělecké dílo.

  + Technologie ubrousků funguje jako upcycling speciálního druhu: Staré předměty, které po určitou dobu ve sklepě nebo skladišti „rezají“, mohou být okořeněny a znovu použity.

  + Díky jednoduchým krokům je technika ubrousku vhodná nejen pro teenagery a dospělé, ale také pro starší děti od základní školy. Vytváření této metody je proto velkým povoláním k narozeninám dětí nebo podobně.

  + Technika ubrousků pracuje na dřevěných a skleněných předmětech, ale také na keramických, hliněných, voskových nebo textilních doplňcích.

  Nechte si ubrousek nalepit sami

  Pokud chcete ušetřit peníze za často drahý lak na ubrousky a lepidlo, zkuste to jednou. S několika zdroji si můžete ubrousky nalepit sami a ušetřit peníze.

  Potřebujete:

  • tapety pasta
  • lepidlo na dřevo
  • stará loď, stará lžíce a uzamykatelná plechovka

  Chcete-li začít, promíchejte šálek pasty na tapety - poznamenejte si uvedené rozměry na obalu. Tuto směs lze poté naplnit do uzavíratelné krabice.

  Nyní si vezměte půl šálku lepidla na dřevo a přidejte jej do tapetové pasty. Vše dobře promíchejte. Šálek by měl být vyčištěn co nejdříve.
  Hotovo je lepidlo na ubrousky pro kutily!

  Tip: Lepidlo lze nyní použít pro techniku ​​ubrousku na sklo, hlínu, plast nebo dřevo. Předměty, které se zahřívají, jako jsou svíčky nebo porcelán, by se měly spíše zpracovávat speciálním lepidlem.

  Tipy pro rychlé čtenáře:

  • Ozdobte dřevěné a skleněné předměty ubrouskem a lepidlem
  • Cena: od 5 do 15 EUR za kus
  • Potřebný čas: asi 20 minut čistého pracovního času
  • Připravte ubrousek a povrch (čištění, základní nátěr)
  • Naneste na podklad ubrousek
  • Nalepte ubrousek a stiskněte od středu k okraji
  • Nechte uschnout a na ubrousek naneste druhou vrstvu lepidla
  • možná zdobí třpytky nebo třpytky
  • Vytvořte si ubrousek lepidlem, abyste ho uložili
Ohněte měděnou trubku sami - Pokyny pro tenkostěnné trubky
Tvorba Origami Peace Dove - skládací holub: Pokyny + originál