Hlavní VšeobecnéŠít na manžetách - vypočítat délku a správně šít

Šít na manžetách - vypočítat délku a správně šít

obsah

  • Materiál a příprava
  • Šijte manžety
  • Stručný návod

Manžeta je nejjednodušší způsob, jak pěkně dokončit povrchovou úpravu otevřené tkaniny. Proto je vhodný i pro začátečníky. Ale abych byl od začátku dokonalý, měli byste věnovat pozornost některým detailům, které bych vám chtěl v této příručce poskytnout.

V tomto tutoriálu se dozvíte, jaké druhy povrchových úprav existují, co tvoří manžetovou tkaninu, jak správně vypočítat délku pro různá použití a samozřejmě jak šít manžety.

Obtížnost 1/5
(tato příručka je pro začátečníky)

Náklady na materiál 1/5
(v závislosti na aplikaci pencí až do několika eur)

Požadovaný čas 1.5 / 5
(pomocí této instrukce vyšíváte manžety)

Různé typy povrchových úprav oděvů na oděvech

Jak již bylo zmíněno, existuje několik způsobů, jak dokončit otevřenou hranu látky vizuálně krásnou. Kromě odizolování, kde je hrana ohraničena odpovídajícím pruhem tkaniny a šitím předpjatých stuh, které jsou také umístěny kolem okraje látky, můžete také ušit gumovou pásku, provést řádné zpracování pasu, ušít více pruhů s otevřenými okraji (pro použité Podívejte se) nebo jen manžetu, jak je popsáno v následujících pokynech.

Materiál a příprava

Bundchenware se obvykle prodává jako hadicová tkanina o šířce 35 cm - tedy řezaná 70 cm. K dispozici jsou také extra široké manžety. Většinou je vyrobena z 95% bavlny a 5% elastanu. Výsledkem je, že jsou stejně jako úpletové tkaniny se stejným složením velmi elastické. S Jersey je také běžná metoda výroby. Manžetová trubková tkanina je pletená, jednotlivé smyčky mohou poskytnout a tím zvýšit elasticitu. Kromě toho je manžetová tkanina pletena do jemného žebra, takže dává trochu větší výnos. Některé typy manžet mají - stejně jako dres - pravou a levou stranu tkaniny. V jiných nevidíte žádný rozdíl.

Co můžete použít manžetové tkaniny ">

Na co musím při nákupu dávat pozor?

V podstatě můžete snadno ušít všemi druhy manžet. Čím je tkanina pružnější, tím méně potřebujete délku.

Jak vypočítám správnou délku?

Raději pracuji s jemnými žebrovými manžetami. Platí toto pravidlo:

Požadovaný obvod x 0, 7 + 1 cm NZ

Takže pokud jsem ušil tričko s výřezem domu 40 cm, potřebuji délku manžety 40 x 0, 7 + 1 = 29 cm .

Tip: Pokud doma nemáte tkaninu s manžetami nebo je méně pružná, můžete ji také zvětšit na 0, 75 nebo 0, 8 délky z hlavní tkaniny.

Pro výšku vždy používám různé rozměry. Pro své vrcholy beru 5 - 6 cm, pro dětské košile spíše 4 cm, což je už docela skoro na spodní části stupnice, takže je stále dobré šít. U rukávů a břišních manžet může být někdy 40 - 50 cm, protože manžeta je zdvojnásobena.

Šijte manžety

Takže, že nejde jen o teorii šedi, připravil jsem pro tento tutoriál samozřejmě i příklad šití: Dámskou sukni pro sebe, pro kterou jsem změřil šířku kyčle a požadovanou délku, upravil vhodný obdélník a sešil okraje zprava doprava. Pak jsem vyžehlil švy a lemoval spodní okraj.

Nyní přichází další zvláštnost: Protože mám poměrně širokou pánev, ale úzký pas, vypočítal jsem délku manžety s 0, 6 pro sukni. Pěkné, že manžeta je tak flexibilní! To zajistí, že moje sukně zůstane na správném místě a zachová si správnou délku.

Ve výšce bych chtěl mít asi 8 cm manžety. Vzhledem k tomu, že je dvojnásobný, a proto potřebuji dvojnásobek švu, nastavil jsem výšku 20 cm.

Otevřené okraje manžety jsou sešity k sobě, rozmělněné švy.

Vzhledem k tomu, že manžeta je kratší než horní obvod mého sukně, musím ji ušít pod napínáním. Ale chci to natáhnout všude stejně, takže se nedeformuje. To je důvod, proč jsem se předem označil jak na okraji sukně, tak na manžetové tkanině, některé pevné body, ke kterým se mohu držet. Obvykle postačují čtyři body: V mém případě přímo ve švu,

pak přesně naproti, když je luk ve švu a na obou stranách nově vytvořeného luku, když položím tyto dva body na sebe.

To je přesně to, co dělám v manžetě.

Tip: Pro větší vzdálenosti mezi těmito body je vhodné, aby začátečníci v pravidelných intervalech vytáhli ještě více bodů.

Pak jsem manžetu jednou složil, aby uvnitř ležela levá strana (se švem). Tím se vytvoří dvě vrstvy, které mohu dát dohromady ve vyznačených bodech.

Manžetu, kterou jsem nyní položil z vnějšku (tj. Napravo, na „krásnou“ stranu) hlavní tkaniny, a všechny vrstvy dal dohromady ke značení. Zde můžete jasně vidět, jak je manžetová tkanina kratší, protože hlavní tkanina se skládá.

Položil jsem všechny tři vrstvy pod nohu, spustil jsem ji a našil několik stehů. Zajistím, aby jehla zůstala ve spodní poloze a abych tak řekl, drží látku. Pak opatrně zatáhnu za další manžetový knoflík na manžetové tkanině, a to až do doby, než bude hlavní tkanina rovná a nezpůsobí vrásky.

Možná budete muset trochu vytrhnout sem a tam druhou rukou. Na delší vzdálenosti se natahuji pravou rukou v příjemné vzdálenosti, ve které dokážu dobře udržet všechny vrstvy textilie bez příliš silného tahu. Levou rukou uchopím látku za strojem a zajistím rovnoměrné napnutí, aby látka neproklouzla vpřed, jakmile jehla vstane.

Tip: Při šití pružných tkanin nikdy nepoužívejte přímý šev, protože se neprotáhne a nit se při nejmenším zatížení roztrhne. Nezapomeňte použít alespoň malý cik-cak nebo napínací steh! Samozřejmě může být tento šev také šit overlockovým švem, protože je také roztažitelný.

Poté, co je kolo šité a já jsem zpět na začátek, šiju. Na hlavní tkanině jsou nyní vidět některé rovnoměrné vrásky, ale zmizí mírným zatažením manžety. Ze strany manžety však nejsou vrásky vůbec patrné.

Pokud se vám to líbí, můžete to tak nechat. Zejména u takových vysokých manžet není třeba šití ani při šití běžným šicím strojem. Můžete vidět několik malých vrásek, ale pod protahováním, takže když si sukni nosíte, okamžitě zmizí.

U úzkých manžet a dětských košil se může stát, že se tyto znovu a znovu přehýbají a pod nimi je vidět šev. To samozřejmě není tak hezké. Ale jednoduchý trik pomáhá: Prošívání ještě jednou z vnějšku nad hlavní tkaninou a objetí švů. Umístěte okraj látky hlavní látky pod patku tak, abyste mohli ušít asi 0, 5 cm vedle manžetové tkaniny. Ujistěte se, že přídavek švu na spodní straně směřuje k hlavní tkanině a znovu jej přišijte lehkým protahováním natahovacím stehem.

Myslete na šití na začátku a na konci! A můžete šít správné manžety!

Stručný návod

1. Vypočítejte výšku a šířku manžety (vzorec: obvod x 0, 7 +1) a ořízněte
2. Našijte manžetovou tkaninu na kroužek a rozložte povolenky na švy
3. Označte pevné body na hlavní tkanině a manžetové tkanině (nejméně 4)
4. Manžetová tkanina zleva doleva Složte k sobě a pevné body
5. Umístěte manžety na pravou stranu vnější látky a dejte je dohromady do pevných bodů
6. Přišijte manžety s mírným roztažením
7. Je-li to žádoucí: Stitch z vnější strany v přídavku na šev (protáhnout znovu!)

A hotovo!

Zkroucený pirát

Kategorie:
Ohněte měděnou trubku sami - Pokyny pro tenkostěnné trubky
Tvorba Origami Peace Dove - skládací holub: Pokyny + originál