Hlavní Háčkování dětské oblečeníBatik samotný - návod pro kutily pro trička + barvy batikování

Batik samotný - návod pro kutily pro trička + barvy batikování

obsah

 • Batik - Průvodce pro kutily
 • Tričko batiken - Návod
  • příprava
  • Batiken - pojďme!
  • Opravte barvy batikování
 • Kreativní batikování a vázací techniky
  • Technika vázání pro návrh kruhu
  • Technika vázání: spirála
  • Freestyle
  • Technika vázání: pruhy
 • instruktážní videa

Batika metoda je nápaditý způsob, jak dát nový vzhled nudné oblečení. Vytváří úžasně veselý vzhled. Následující pokyny vám krok za krokem ukážou, jak to udělat, co musíte udělat batikování a jak vytvořit různé vzory. Klasické batikové kruhy se dělají docela snadno, ale i nápady, které jsou ohromeny, lze snadno implementovat pomocí několika triků a se vší zábavou.

Batik - Průvodce pro kutily

Zejména každý, kdo chodil do školy kolem devadesátých let, byl určitě již v kontaktu s batikami. To není překvapivé, protože zejména děti se skvěle baví experimentovat s barevnými batikovanými barvami a těšíme se na překvapivé vzory. V závislosti na vašem vkusu lze navrhnout mnohostranné styly Batiken: od omezeného batikování ve dvou souvisejících barvách po zářivě barevné vzory s několika zářivými tóny nebo dokonce v procesu duhy. V současné době je zářivý vzhled zářivých návrhů batiků opět v módě. Jejich vzhled připomíná populární hippie styl a je zároveň moderní.

Pokud se odvážíte batikovat poprvé, podrobné pokyny vám řeknou vše, co potřebujete vědět, abyste se mohli připravit, vázat a barvit a poté opravit barvu. Batik v zásadě pracuje podle stejného vzoru: Tričko - nebo jakýkoli jiný oděv, od šátků a šátků po celé šaty - je svázáno zvláštním způsobem. To má za následek možnost vytvořit různé vzory prostřednictvím batikování. Poté se tričko putuje do barvicího roztoku aplikovaného pomocí batikování a vody. Po expozici se suší a poté fixuje. Jak vidíte, batika je hračka! Děti by měly být vždy batikeny pod dohledem dospělého.

Tričko batiken - Návod

příprava

Než začnete hned, některé základní informace o přípravě.

Tričko: Kterou košili chcete použít, záleží na vašem osobním vkusu - a na dvou faktorech, konkrétně na základní barvě a materiálu. Pokud s Batikenem nemáte žádné zkušenosti, můžete nejprve použít staré tričko, což není špatné, pokud se něco pokazí.

Obecně platí, že pro techniku ​​batikování vždy vyberte model v bílé barvě nebo co nejsvětlejší odstín, jako je béžová, krémová nebo světle žlutá. Zde se základní barva zdá minimální a dává zajímavý efekt. Provedení tón-na-tón dává velmi elegantní efekt. Například kombinujte světle modré tričko s jasně modrými batikovanými barvami.

Tmavší tóny by už nevydávaly batikové barvy. Pokud jde o materiál, batika používá téměř všechno, ale pouze syntetická vlákna, jako je polyester. Pozor také na švy: Mnoho „levných“ košil vyrobených z dobře barvitelného výchozího materiálu, ale bylo šité syntetickou nití. To pak zůstává i po batikování v původní barvě. Pokud si na to nemůžete zvyknout, měli byste štítky pečlivě prostudovat a ujistit se, že všechny komponenty jsou vyrobeny z batikových vláken.

Určitě vhodné textilie:

 • bavlna
 • hedvábí
 • viskóza
 • Prádlo a ložní prádlo
 • polyamid

Barvy batikování:

V obchodě nebo online najdete rozmanitý výběr hotových barev batikování. Můžete si koupit různé nuance přímo připravené. V opačném případě se vybavte základními barvami a promíchejte je později se skvělými vlastními výtvory, tedy o jednotlivé fialové červené a modré. Pokud si nejste jisti teorií barev, dostanete na internetu praktické přehledy.

Důležité: Pokyny na obalu obsahují podrobné údaje o množství látky, pro kterou je obsah určen, a o tom, jak by měl být výsledek barvy. S více tkaninou se odstín stává lehčí a měkčí. To se dá hledat. Měli byste se však vrátit dopředu a poskytnout dostatek batických barev.

Celkově potřebujete:

a) Košile vyrobená ze stejných vláken
b) dostatečné množství batikovaných barev
c) gumové pásky nebo lepicí pásky
d) Barvicí nádoba pro batiky - nejlépe hrnce
e) horká voda
f) volitelné: sporák
g) železo

Obtížnost: Se správnou instrukcí je technika batikování snadná i pro začátečníky.
Požadovaný čas: Naplánujte několik hodin. Jeden z nich již začíná jako kontaktní doba, několik dalších k zaschnutí, než může být barva fixována.
Náklady na materiál: V závislosti na výrobci stojí 50 g batika barvy asi 5 eur. Mnoho značek nabízí praktické kompletní sady za méně peněz.

Batiken - pojďme!

Krok 1: Nejprve si důkladně přečtěte pokyny k vašemu konkrétnímu produktu a odpovídajícím způsobem naneste barvu. Ve většině případů se barvivo vmíchá do několika litrů horké vody.

Krok 2: Vzhledem k tomu, že většina batikových barev vyžaduje konstantní teplotu teplé až horké vody, je vhodné se zdržet používání kbelíků nebo misek jako barvicích nádob, na rozdíl od pokynů v balení. Místo toho si zvolte dostatečně velké hrnce na vaření a udržujte je v teple na sporáku na nejnižší úrovni.

Tip: Studené barvy Batik jsou samozřejmě výjimkou. Pokud jste si jednu zakoupili, můžete si sebevědomě přečíst všechny poznámky k tématu tepla a také pro batiky použijte pouze dostatečně velkou nádobu.

Krok 3: Počkejte, až se barvící krystaly úplně rozpustí. Důležité, jinak jsou skvrny!

Krok 4: Nyní můžete buď dát své již svázané - viz „Kreativní batikování a vázací techniky“ - látkové balíčky zcela v barvě.

Nebo jen ponořte jednotlivé díly do vody a ujistěte se, že jsou zcela promočeny roztokem.

Tip: Utopení má za následek úžasně hladké barevné přechody, když různé barvy do sebe snadno proudí.

Krok 6: Ponechejte tričko v barvicím roztoku po dobu asi jedné hodiny (nebo odlišné od pokynů k produktu).

Důležité: Mezitím by se látka měla pohybovat znovu a znovu, aby se barva na jedné straně neusazovala. Jednoduše promíchejte vodu nebo táhněte látku tam a zpět na suchém konci (v případě částečného utopení).

Krok 7: Potom vypněte sporák a vytáhněte hrnce do koupelny, konkrétně do vany nebo sprchy.

Krok 8: Vyjměte jeden batikový balíček za druhým a opláchněte ho studenou vodou, dokud nevynikne téměř žádná barva.

Důležité: Pokud jste se rozhodli pro jednotné úplné zbarvení, můžete rozbalit obal, jinak musí nutně zůstat ve své těsně přichycené podobě!

Krok 9: S balíčky, které získají ještě více batických barev, opakujte kroky pět až osm.

Krok 10: Všechny konfekční oděvy lze opláchnout v rozložené formě. Pak zavěste všechno, abyste vyschli. Nevypadá nový batikový vzor skvěle!

Opravte barvy batikování

Chcete-li si užít své nové výtvory tak dlouho, jak je to možné, je důležité opravit barvu na zcela suchých kusech.

Funguje to velmi snadno: žehlete každé tričko obvyklým způsobem po dobu několika minut. Díky tomu je barva nátěrová. To znamená, že nyní můžete své elegantní vzory umývat normálně barevným čisticím prostředkem a při asi 30 stupních v pračce a vzor se rozzáří.

Kreativní batikování a vázací techniky

Technika vázání pro návrh kruhu

Chcete-li vytvořit kruhy, které jsou typické pro batikované vzory, zvedněte malé kousky látky z plochého trička a svázejte je s nití nebo gumičkou, jak chcete. Jste vítáni, abyste začali uprostřed košile a svázali ji v intervalech několika centimetrů znovu a znovu, dokud celý oděv nevytvoří určitou roli. Ale to nemusí být, můžete také použít střední kruh na stranu a spodní okraj textilie.

Takto vypadá kruhový batikovaný vzor po barvení:

Tip: Čím silnější a silnější obalíte příslušnou oblast gumou nebo nití, tím intenzivnější se bílé vzory objeví později na tričku. To neplatí jen pro kruhy, ale pro každou techniku ​​vázání.

Technika vázání: spirála

Krok 1: Rozložte tričko před sebe.
Krok 2: Vyberte bod uprostřed trička.
3. krok: Chyťte tuto bodovou látku jako kruhový vzor. Ale místo toho, abyste ho svázali, začněte jej kroužit, jako když zapnete šroubovací uzávěr.

Tip: Zapnutí funguje obzvláště dobře, pokud jste předtím navlhčili látku stříkací lahví.

Krok 4: Tkanina, která byla úplně zašroubovaná, vypadá trochu jako květina. Opravte to tak, že gumové pásky kolem zvenku. Vlákna by zde byla zbytečně komplikovaná.

Tip: Použijte příliš mnoho pryží, aby byla tkanina opravdu těsná.

Krok 5: Výsledek velmi zvláštního vzhledu, pokud si opravdu dokážete připravit vázané balení jako květ s odpovídajícími lístky a pak je batikovat samostatně v různých tónech! Jinak je samozřejmě také kompletní varianta.

Freestyle

Tato vazebná technika zajišťuje stoprocentní individuální výsledky. Jednoduše složte tričko do geometrických tvarů, které vám přijdou do cesty. Dalo by se to dát do obdélníků znovu a znovu, dokud nezůstane malý balíček nebo se pokusíte vytvořit malé trojúhelníky. Nebo jednoduše jednoduše uzlíte různé části košile, připojíte malé gumové kuličky. Nakonec by balíček měl vypadat jako beztvarý uzel.

Balíček můžete také potápět v různých barevných batikových lázních. Avšak tričko nesmí být úplně ponořeno. Pak je ponořen přesně opačně ve druhé barvě. Pomocí niti můžete obal připevnit k úchytům hrnce tak, aby se zcela nepotopil.

Po opláchnutí batikové barvy jste vytvořili skutečně individuální tričko. Tato varianta je také skvělý způsob, jak vyzkoušet různé techniky uzlů a jejich výsledky.

Tip: Tato technika je pro děti obzvláště zábavná, protože přináší vzrušující překvapení, který vzor vychází.

Technika vázání: pruhy

I stylové pruhy lze vytvořit docela jednoduše pomocí technologie vázání. Jednoduše složte tričko přesně ve směru, ve kterém chcete své pruhy. U diagonálních čar ve vzdálenosti 10 centimetrů byste začínali jedním z dolních okrajů a položili kus 10 cm. Další obálka je po přibližně 10 cm opět ve stejném směru. Pokračuje, dokud nebude tričko úplně složené. Poté tvar opětovně upevněte gumovými pásy nebo nitěmi.

To je výsledek:

Tip: Vzdálenosti a hrany nemusí být příliš přesné. Malé rány již nejsou v Batikenu patrné kvůli jemně tekoucím vzorům ve spojení.

instruktážní videa

Která minerální omítka pro fasády - omítka minerální nebo silikonová pryskyřice?
Cenový podlahový talíř - tyto náklady jsou za m²