Hlavní Háčkování dětské oblečeníPokyny: Připravte sluneční hodiny a správně seřiďte

Pokyny: Připravte sluneční hodiny a správně seřiďte

obsah

 • Základní informace
 • Stavební příručka pro sluneční hodiny
 • Optický design slunečních hodin

Sluneční hodiny jsou nejstarší hodinky na světě. V minulosti sloužilo lepšímu načasování a správnému nastavení mechanických hodinek - dnes má hlavně dekorativní charakter. Ve skutečnosti jsou krásně navržené sluneční hodiny vizuálním prvkem každé zahrady. Ukážeme vám, jak si vyrobit a zarovnat jednoduchý model vyrobený z kartonu a poskytnout vám všechny druhy zajímavých informací o konstrukci a provozu slunečních hodin!

Mnoho lidí to ví: Běžíte každý den po hodinách z různých důvodů. V této příručce vám dáme příležitost konečně ji chytit, čas, velmi zvláštním způsobem a způsobem. S našimi jednoduchými pokyny pro navrhování slunečních hodin můžete pro svou zahradu vytvořit úžasný dekorační objekt, který nebude jen vypadat rozkošný. Dokončená kresba navíc zobrazuje aktuální čas vašeho místa. Postupujte podle našich kroků a vytvořte pracovní sluneční hodiny a zažijte smyslnou souhru světla a stínu v neobyčejné dimenzi!

Rádi bychom vám představili relativně jednoduchý a především nákladově efektivní způsob, jak si sami postavit sluneční hodiny. Než se podíváme na praktický postup, poskytneme vám několik základních informací o tomto konkrétním způsobu měření času.

Základní informace

Před vynálezem mechanických hodin byly sluneční hodiny nejdůležitějším hodinářem. Již Egypťané, Řekové a Římané se uchýlili k slunečnímu záření - s cílem rozdělit se jeden den na menší časové jednotky.

Rozkvět slunečních hodin konečně vzkvétal v 16. století. Na výrobě hodinek se podíleli hlavně výrobci kompasů. Není divu, protože sluneční hodiny jsou spolehlivým hodinářem, pokud jsou zarovnány pomocí kompasu. Později byly sluneční hodiny použity k nastavení mechanických hodin na správný čas.

Dnes fungují především jako ozdobné předměty zdobící soukromé zahrady a stěny nebo veřejné prostory. Konstrukce slunečních hodin, která se sama o sobě jeví jako jednoduchá, se v praktické realizaci nezdá tak snadná. Pokud si chcete vytvořit takový hodinky sami, který nejen vizuálně zapůsobí, ale ve skutečnosti ukazuje správný čas, musíte vypočítat a pracovat velmi přesně.

Důležité: Neexistuje obecná stavební příručka pro výrobu slunečních hodin - každý model vyžaduje přesné hlasování o místě jeho použití.

Co to je s fungováním slunečních hodin nyní přesně na sobě ">

Skutečnost, že stín na hodinkách nepřetržitě nabírá novou polohu a délku, nad kterou lze čas odečíst, je způsobena tím, že se Země otáčí jednou denně kolem sebe (tj. 360 stupňů). V důsledku toho se poloha slunce neustále mění. Pohybuje se o 15 stupňů za hodinu. K získání tohoto čísla stačí vydělit 360 stupňů, které odpovídají jednorázové pozemské revoluci, 24 hodinami denně.

ekliptický

Osa Země je nakloněna pod úhlem 23, 5 ° k ekliptiku (rovina orbitů všech planet) a vždy směřuje stejným směrem. V důsledku toho se severní polokoule Země nakloní směrem ke slunci, zatímco jižní polokoule se od ní nakloní a naopak - důvod pro různá roční období . Kdyby byla zemská osa svislá, slunce by vždy stoupalo a zapadalo najednou a v poledne stálo stejně vysoko. Takže bychom měli stejné množství slunečního světla po celý rok. Ale protože osa Země není kolmá, nýbrž nakloněná směrem k ekliptice, slunce je někdy vysoké a někdy hluboké, někdy delší a někdy kratší na obloze. Pro sluneční hodiny to znamená

 • vestavěný stínový projektor musí být nakloněn rovnoběžně s osou země a
 • ležící v rovině sever-jih a musí být nakloněny vzhledem k horizontále v úhlu, který označuje zeměpisnou šířku každého místa.

Všechno zní jako první velmi komplikovaně a matoucí. Teoretické informace vám však jistě pomohou lépe porozumět přesné struktuře a následně fungování slunečních hodin.

Tip: Aby bylo možné sestavit stoprocentní přesné sluneční hodiny, potřebujete konkrétnější informace, protože jinak vždy existují odchylky, které na jedné straně vzniknou k datu a na druhé straně závisí na tom, kdy slunce dosáhne nejvyšší úrovně na každém místě. Tento doplněk však přesahuje rámec našeho průvodce a je zvláště doporučován pro lidi, kteří mají nejen smyslný, ale také velmi vědecký zájem na návrhu slunečních hodin.

Níže vás provedeme krok za krokem konstrukcí slunečních hodin, které jsou díky speciálnímu režimu provozu označovány také jako stínové hodiny. S našimi užitečnými tipy vytvoříte malé umělecké dílo, které vám řekne přirozený čas. Pojďme!

Stavební příručka pro sluneční hodiny

Co potřebujete:

 • 3 listy A4 A4 z velmi pevných kartonů nebo barevných krabic
  (čím pevnější krabička, tím stabilnější sluneční hodiny)
 • pravítko
 • velký set čtverec (nejdelší strana musí měřit nejméně 22 cm)
 • kružítko
 • kolík
 • řezačka
 • páska
 • Kompas (pro správné zarovnání slunečních hodin a odečtení správného času)
materiál

Krok 1: Zvedněte jeden ze tří lepenkových listů a vystřihněte čtverec o straně 20 centimetrů.

Řezané náměstí

Krok 2: Na náměstí nakreslete kruh o průměru 20 centimetrů. Označte to pomocí kruhu.

1 ze 2

Krok 3: Popadněte trojúhelník a rozdělte kruh na 24 stejných kusů dortu. Každý z těchto kusů koláče musí mít úhel 15 stupňů (jak se slunce pohybuje o 15 stupňů za hodinu, jak víte z teoretické části).

1 ze 6

Krok 4: Použijte pero k označení nově vytvořeného číselníku - přesně tak, jak jej vidíte na našem obrázku. Samozřejmě zde máte kreativní možnosti.

vytočit

Krok 5: Nyní to bude složité a vyčerpávající, protože: Je na vás, abyste vytvořili dávkovač stínů, který je nejdůležitějším vrcholem vaší individuální sluneční hodiny.

Naše stavební příručka zajišťuje návrh trojúhelníku jako dávkovače stínů. Aby bylo zajištěno, že sluneční hodiny fungují téměř správně, musí být jedna hrana tohoto trojúhelníku rovnoběžná s osou Země (viz část teorie). To pro vás znamená najít šířku místa, kde chcete nastavit své malé umělecké dílo. Níže je uveden přehled přibližných zeměpisných šířek nejdůležitějších německých měst, která můžete použít pro své sluneční hodiny:

velkoměstostupeň zeměpisné šířky
Berlín53
Potsdam52
Leipzig51
Drážďany51
Magdeburg52
Erfurt51
Norimberk49
Mnichov48
Stuttgart49
Saarbrucken49
Mainz50
Wiesbaden50
Frankfurt50
kolínská51
Dusseldorf51
Hanover52
Brémy53
Hamburg54
kýl54
Schwerin54

Tip: Zeměpisná šířka dalších měst a míst lze najít například na adrese wikipedia.de. V pravém horním rohu jsou souřadnice každého města.

Jakmile najdete správnou zeměpisnou šířku pro vaši polohu, můžete začít navrhovat stínový trojúhelník dárce. Jak postupovat:

 1. Vezměte si druhý list papíru A4, trojúhelník a pero do ruky.
 2. Nakreslete čáru, která vede od spodního okraje listu pod úhlem určené zeměpisné šířky.
 3. Nyní označte další řádek. To by mělo být v pravém úhlu od první linie zpět ke stejnému okraji listu jako předtím a přesně deset palců dlouhé. Jednoduše posuňte geodetický trojúhelník podél prvního řádku, dokud nenajdete ten pravý bod, kde musí začít druhý řádek.
 4. Tam, kde se nová čára setká s okrajem listu, je druhým rohem trojúhelníku. Odtud nakreslíte třetí řádek - jen svisle nahoru. Na jednom místě se setká s první linií a stínový trojúhelník dárce je kompletní. 1 ze 6
  Zeměpisná šířka jako úhel
  10 cm dlouhá čára pod úhlem 90 °
  Připojte linky
 5. Vyřízněte trojúhelník podél linií pomocí řezačky. Pracujte opatrně a co nejpřesněji.
Shade Triangle

Krok 6: Vysuňte kolečko na značku 12 hodin. Štěrbina by měla být dlouhá pět palců.

5 cm dlouhý střih

Krok 7: Nyní vyřízněte stejně dlouhý slot do trojúhelníku - podél druhé (deset centimetrové) linie, kterou jste nakreslili.

5 cm dlouhý střih
Dávkovač číselníků a stínů

Krok 8: Zasuňte trojúhelník dárce stínů do číselníku zasunutím slotů obou částí do sebe.

Krok 9: Uchopte třetí krabici A4 a vystřihněte obdélník o rozměrech 20 x 25 centimetrů. Tvoří spodní desku.

Krok 10: Nakreslete čáru sever-jih a západ-východ na obdélník - jak vidíte na našem obrázku.

základová deska

Krok 11: Položte sluneční hodiny na spodní desku. Číselník a bodové světlo musí být přesně na řádcích označených v kroku 10.

Krok 12: Přidejte všechny díly dohromady. Buď páskou nebo s připravenými lepicími povrchy.

1 ze 4

Krok 13: Chcete-li přečíst čas ze slunečních hodin, musíte jej správně zarovnat. Severní šipka na spodní desce by měla směřovat přesně v odpovídajícím směru. Pro tento krok potřebujete kompas.

Tip: Možná už vlastníte kompas. Jinak existují relativně levné modely (asi čtyři až šest eur) na nákup online. Nezapomeňte, že k vyrovnání slunečních hodin nepotřebujete kompas extra třídy. Pokud to funguje normálně, stačí vám to.

Krok 14: Nyní trojúhelník vrhá stín na číselník - skoro v bodě, který označuje aktuální čas.

Poznámka: Nebuďte překvapeni, pokud je čas zobrazený na slunečních hodinách - nazývaný „sluneční čas“ nebo „skutečný místní čas“ - vždy trochu jiný než ten, který zobrazuje váš budík. Jedná se o technické zařízení a funguje podle zákonem definované „časové zóny“. Tento čas zóny vytváří sjednocení, které ve skutečnosti neexistuje. Ale kdyby každá země, každé město, každé místo mělo svůj vlastní čas, pravděpodobně by chaos zničilo. Chaos, který by měl zabránit časům zóny. Příklad k objasnění toho, co se rozumí konstruovaným časem zóny: Ve většině evropských zemí existuje „středoevropský čas“, krátký CET. To platí nejen v Německu, Rakousku a Švýcarsku, ale také v mnoha dalších zemích, například v Maďarsku a Španělsku.

Například bychom chtěli čerpat z hlavních měst Maďarska a Španělska: když je dvanáct hodin v Budapešti, polední zvony také bijí v Madridu. A to i přesto, že Madrid je asi 2 400 kilometrů západně a slunce tam dosahuje de facto pouze o hodinu a půl později. Vaše sluneční hodiny nejsou technickým zařízením, jako je budík, ale prací, která pracuje v souladu s přírodními zákony, a tak představuje čas každého místa, který závisí pouze na aktuální poloze Slunce.

Optický design slunečních hodin

Uklidněte jednotlivé kartonové listy a nechte sluneční hodiny trochu barvy.

Kartonová verze samozřejmě není jediným způsobem, jak postavit sluneční hodiny. Jako základní materiály mohou být použity například dřevo, mramor, žula nebo dlaždice pro ciferník a mosaz nebo tyče z nerezové oceli. Pro takové struktury však potřebujete řemeslné zkušenosti. Musíte také utratit mnohem více času a peněz za dražší sluneční hodiny.

Závěr:

S naší konstrukční příručkou je snadné vyrobit pěkný a funkční kartonový sluneční hodiny, který vymalováte podle vaší představy a ze kterého si můžete přečíst aktuální místní čas. Pro řemeslné dovednosti je vedle kartonové verze jistě design slunečních hodin vyrobených ze dřeva, mramoru nebo žuly zajímavý k ozdobení vaší vlastní zahrady zvláště ušlechtilým dekoračním předmětem.

Tipy pro rychlé čtenáře:

 • Tinkerovy sluneční hodiny a načíst aktuální místní čas
 • S kartonem, geodreieckem, kompasem, perem, řezačkou, páskou a kompasem
 • Řezaný čtverec s délkou strany 20 cm
 • Nakreslete kruh o průměru 20 cm
 • Nakreslete 24 „kusů koláče“ pod úhlem 15 ° pomocí Geodreiecku
 • Označte číselník pomocí obrazové šablony
 • Najděte šířku svého vlastního města a vytvořte stín
 • Vyřízněte štěrbiny v číselníku a odstínujte dárcovský trojúhelník
 • Vložte dávkovač číselníků a stínů do sebe
 • Vyřízněte spodní desku o rozměrech 20 x 25 cm
 • Nakreslete čáry sever-jih a západ-východ
 • Položte sluneční hodiny na základovou desku a všechno přilepte k sobě
 • Zarovnejte na sever kompasem
 • Stín označuje aktuální čas
 • Alternativy: dřevo, žula, mramor nebo dlaždice a mosaz nebo tyče z nerezové oceli
Ohněte měděnou trubku sami - Pokyny pro tenkostěnné trubky
Tvorba Origami Peace Dove - skládací holub: Pokyny + originál