Hlavní Háčkování dětské oblečeníPyrografie - instrukce a technika, stejně jako motivy a odstíny

Pyrografie - instrukce a technika, stejně jako motivy a odstíny

obsah

 • Co je to pyrografie "> Materiál a příprava
  • Nástroje pro pyrografii
  • Nejprve bezpečnost
 • instrukce
 • Motivy a odstíny

Díky tzv. Pyrografii dosáhnete jedinečných uměleckých děl značením motivů ve dřevě nebo jiných materiálech, jako je kůže. Na začátku je trochu obtížné najít tu správnou techniku, jako je tomu u téměř všech tvůrčích prací, ale je známo, že se jedná o trik. Náš podrobný průvodce pro kutily vás podrobně seznámí s pyrografií - s obecnými informacemi, praktickými tipy a triky pro úspěšné odstíny a celkové výsledky a také s některými šablonami motivů pro začátečníky.

Pyrografie je krásná a vzrušující, ale také extrémně složitá koníčka. Ve speciální technice je třeba hodně zvážit od výběru materiálu až po přípravu a hlavní akt střelby (se stíny atd.) Až do finalizace. Doporučujeme proto, abyste si nejen přečetli základní pokyny, ale také se intenzivně zabývali „odchyty“, se kterými zacházíme komplexně. Náš článek vám poskytuje vše, co potřebujete vědět o pyrografii v logicky připravených sekcích. Začněte své zcela nové dobrodružství s Talu hned teď!

Co je to pyrografie?

V pyrography nebo pyrography (od Řeka: “pyr” = oheň, “graphie” = psaní / popisné umění) je tradiční technika, která je oddaná výzdobě dřeva, korku, kůže a jiných materiálů spálením,

Poznámka: Branding je velmi složitá záležitost. Každý, kdo se chce naučit umění a neustále se zdokonalovat, by si měl být od začátku vědom, že technika trvá poměrně hodně času.

Historický vývoj pyrografie

Pyrografie má dlouhou historii. Dokonce i starověcí Egypťané a několik kmenů z Afriky cvičili v „ohnivém umění“. Používali jednoduché prostředky k dekoraci přírodních obrobků ze dřeva nebo kůže pomocí pekařské techniky. Zářící (protože v ohni zahřáté) byly použity kovové špičky.

O mnoho staletí později vyšla najevo elektřina, která v našich životech již nebyla alternativou. Tím se také změnil nástroj používaný pro pyrografii: Jednoduché pájecí nástroje nahradily „vypálené“ kovové hroty. Od poloviny 20. století byla tato zařízení speciálně specializována nebo optimalizována pro pyrografii.

Nyní existuje celá řada značkových potřeb, které lze přizpůsobit různým potřebám, touhám a cílům souvisejícím s pyrografií pomocí plynulé regulace teploty a pomocí různých palivových kolíků a smyček. Mezitím je pyrografie také velmi módní.

Poznámka: Široká škála moderních nástrojů zajišťuje, že můžete vytvářet přírodní tóny a odstíny pomocí značky. V závislosti na použitém prvku získáte jemné linie nebo velmi tmavé oblasti. Jsou možné i působivé efekty, jako je nadýchání srsti zvířete.

Pro pyrografii přichází v úvahu jakýkoli motiv. Vybrané nápady pro začátečníky vám ukážeme v poslední kapitole průvodce.

Materiál a příprava

Obzvláště na začátku je vhodné pracovat s klasickým - tj. Dřevem. Později, pokud jste zkušenější, není nic špatného na zdobení obrobků vyrobených z kůže technikou. Další potenciální materiály pro pyrografii jsou korek a papír.

Důležité: Nikdy nespalujte plasty!

Tipy pro výběr dřeva:

 • Měkké, lehké lesy, jako je bříza, javor, lípa nebo topol, jsou ideální. Díky měkkosti a ploché struktuře uspěje branding bez omezení. Kromě toho jsou vypálené motivy dokonale zvýrazněny jasným povrchem.
bříza
 • Tvrdé lesy, jako je buk nebo dub, stejně jako lesy s výraznou roční prstencovou strukturou, jako je borovice nebo smrk, jsou méně vhodné. Intenzivní zrno a tmavý odstín omezují možnosti designu.
  Poznámka: Každý, kdo pracuje s tvrdým a / nebo extrémně zrnitým dřevem, musí vždy nastavit vyšší vypalovací teplotu.

Tip: Abychom mohli začít s levnou pyrografií, je vhodné si koupit překližkové panely z železářství a praktikovat to a vykouzlit první malá umělecká díla. Ale pozor: Nepalte na vrstvu lepidla, protože hořící lepidlo uvolňuje toxické výpary.

 • Používejte přírodní, neošetřené dřevo.
 • Za žádných okolností se nesmíte uchýlit ke dřevu vyrobenému pod vysokým tlakem (dřevotříska, MDF, OSB). Totéž platí pro chemicky ošetřené, lepené, lepené nebo znečištěné dřevo.

Tipy pro výběr kůže:

 • Pro jemné odstíny a kontrasty je lehká kůže obzvláště dobrá.
 • Používejte vydělané kůže. Jinak mohou při hoření vznikat toxické plyny.

Nástroje pro pyrografii

V zásadě máte stále příležitost jednat s normální páječkou. Výhodou je nízká cena. Takové zařízení však nenabízí stejné podrobné možnosti designu jako vlastní - určené pro pyrografii - Brandmalkolben. Proto, pokud máte zájem o umění, doporučujeme utratit od začátku trochu více peněz.

Tip: Naše vlastní zkušenosti a názory ostatních hobby a profesionálních umělců v oblasti pyrografie ukazují, že zařízení Brenn-Peter Junior (pro začátečníky i pokročilé) a Brenn-Peter Master (pro ambiciózní pokročilé a profesionály) značky Hobbyring jsou velmi vhodné. Přicházejí proto jako rozsáhlé sady - s hořící stanicí pro plynulou regulaci teploty, praktickým palebným kolíkem a několika uhlazujícími smyčkami a eseji.

Když už mluvíme o spálené smyčky: Působí jako zaměnitelné a vyměnitelné „hlavy“ palivového pera a jsou k dispozici v různých provedeních. V závislosti na tvaru ohniskové smyčky dosáhnete velmi odlišných efektů. Zde je malý přehled nejdůležitějších variant:

a) Špička, tenká spalovací smyčka: Doporučuje se pro kontury a (jiné) jemnosti.
b) Zakřivená vypalovací smyčka: Doporučuje se pro větší plochy a vytváření měkkých přechodů.
c) Kruhová, zploštělá spálená smyčka: Doporučuje se pro různé detaily, je to prakticky všestranná (v závislosti na úhlu polohy, od jemných linií po husté oblasti jsou možná některá stvoření).
d) Široká, zploštělá ohnisková smyčka: Doporučuje se pro stínování a také pro jemné, tenké čáry.

Tip: Před prvním správným provedením je velmi důležité seznámit se se všemi (zahrnutými) leštícími smyčkami, abyste je mohli při malování optimálně využít.

Mezi další důležité nástroje pro pyrografii patří šroubovák, který mění ohyby při použití hořáku a drátěný kartáč k odstranění usazenin spáleného filmu způsobených hořením.

Tip: Pokud je hořící smyčka plná usazenin, její účinek viditelně klesá. Jinými slovy, dřevo nespaluje stejně důsledně jako na začátku. Každou tak často byste měli zvednout drátěný kartáč a otřít smyčku na krátkou dobu.

Brenn-Peter-Paket (a také ve většině dalších sad pro pyrografii) obsahuje vhodný čisticí kartáč.

Trochu navíc tip pro pokročilé: užitečné doplňky pro palivovou tužku s hořícími smyčkami jsou plynový hořák a mlýnek. S prvním dosáhnete velkých odstínů; a s posledními jemnostmi mohou být zpracovány, jako jsou jemné prameny vlasů nebo vousy u zvířat.
Mimochodem, budete potřebovat brusku stejně připravit dřevo pro pyrografii.

Zde jsou potřebné nástroje pro pyrografii na dřevo:

fokální smyčkyBrandmalkolben
 • Brenn-Peter Junior / Master (nebo podobné zařízení)
 • Hořící smyčky (obvykle součástí pyrografického balíčku)
 • šroubovák
 • Brandmalkolben
 • Tipy pro psaní a malování
 • podpora

Také elementární pro malování:

 • tužka
 • guma
 • kopírovací papír
 • Pravítko (volitelné)
 • Kruh (volitelné)
 • Šablona (volitelné)
 • Šablona (volitelné)
 • Drátěný kartáč (obvykle součástí pyrografického balíčku)
 • brusný papír

Nejprve bezpečnost

Pyrografie není pro děti. Tato technologie představuje docela zdravotní rizika. Při spalování povrchu dřeva vzniká kouř (uhlík). Kromě toho může spalování způsobit škodlivé dýmy (spalováním pryskyřic, plísňových kontaminantů nebo chemických přísad ve dřevě). Vystavujte se těmto výparům delší dobu, jsou možná onemocnění plic a nosu a poškození mozku.

Pro zajištění požadované bezpečnosti postupujte podle níže uvedených pokynů:

 • Spalujte pouze v dobře větraných prostorách.
 • Používejte ochrannou masku a ochranné brýle.
 • Použijte odsávací systém pro páry.
 • Pro přístup k vysoce kvalitnímu čistému dřevu.

Také důležité:

 • Nikdy nenastavujte příliš vysokou teplotu palebného kolíku. Pracujte lépe při nízkých teplotách a vypalujte více vrstev.
 • Nikdy nenechávejte zařízení na brandingu bez dozoru. Koneckonců, je to elektrický předmět, který může způsobit požár.
 • Před vypálením vždy počkejte, až aktuální chladicí smyčka vychladne, aby nedošlo ke spálení.

instrukce

Krok 1: V případě potřeby vyřízněte dřevo.
2. krok: Dřevěný povrch brouste.

Tip: Čím jemněji brousíte povrch dřeva, tím lépe a přesněji můžete pracovat později.

3. krok: Opatrně odstraňte prach vzniklý při broušení (např. Pomocí vysavače).
Krok 4: Přeneste motiv (y) do dřeva tužkou.

Tip: Máte několik možností. Ať už své motivy nakreslíte volně na dřevěnou desku, nebo použijete šablonu vytvořenou / připravenou, je jen na vás. Ale: Chcete-li přenést obrysy původní studny na dřevo, měli byste umístit mezi původní papír a dřevěný uhlíkový papír. Pak nakreslete čáry na šablonu - tak se motivy dostanou na dřevo.

Krok 5: Pokud je to nutné, opravte motiv (motivy) na dřevo (gumou a tužkou).
Krok 6: Připojte palivovou tyč k napájení a nastavte požadovanou teplotu.

Tip: Chcete-li věci urychlit, zapněte nejprve plný výkon. Špička rychle zčervená. Poté ovladač vraťte na požadovanou úroveň.

Krok 7: Vyryjte objekt (y) palebným kolíkem a vybranou ohniskovou smyčkou.

Krok 8: Dřevo znovu opatrně obruste (pouze lehce).
9. krok: odstraňte prach.
Krok 10: Naneste čirý povlak (několik vrstev) a nechte uschnout.
Hotovo!

Učení značky - první kroky

Nezačínejte se správným motivem, ale s nástrojem. Na levém překližkovém panelu si můžete vyzkoušet svůj nový palebný špendlík a leštící smyčky a získat cit pro jednotlivé prvky a odstíny.

 • Palebný špendlík držte jako pero - mezi palcem a ukazováčkem.
 • Netlačte příliš silně, abyste se vyhnuli nošení smyčky. Špička pečlivě připravuje povrch a klouže po dřevě.
 • Experimentujte s nastavením teploty. Platí následující: Nízké teploty vytvářejí jasnou a vysokou teplotu tmavou pyrografii. Důležité: Vždy upravte teplotu podle použitého dřeva. Pokud dřevo zčerná příliš rychle (s odpovídajícím kouřem), měli byste se mírně vrátit zpět; Pokud smyčka neopustí stopy dostatečně rychle a dostatečně silně, zvyšte teplotu.
 • Vždy malovat od shora dolů.
 • Netahejte dlouhé čáry, ale vždy jděte po etapách (jinak existuje riziko, že se někde v lese zaseknete).
 • Menší chyby lze obvykle brousit brusným papírem a poté opravit pomocí odpalovacího špendlíku.

Tipy pro neustálé rozšiřování technologie

Pro postupné zdokonalování techniky pomáhá především jedna věc: Cvičte! Postupně přesně víte, co je to vypalovací smyčka a jaký model byste měli použít pro jaký účel. Malování tenkých a silných čar, testovacích odstínů a textur.

Zde je několik jednoduchých základních tipů, které vám mohou pomoci optimalizovat výsledky vaší značky:

 • Rychlé pohyby pomocí odpalovacího špendlíku produkují lehčí, pomalejší pohyby a tmavší linie / povrchy.
 • Lepší udržujte teplotu příliš nízkou než příliš vysokou, protože: Příliš jasné čáry mohou později bez problémů ztmavnout, ale stěží se mohou rozjasnit až po tmavé čáry.
 • Spolu s tím vypracujte každou oblast své pyrografie ve vrstvách, vždy od nejjasnějších.
 • Začněte na pozadí objektu a poté se v popředí. Je mnohem snazší vypálit popředí do pozadí než naopak.
 • Nezapomeňte udržovat špičku - tj. Hořící smyčku - neustále čistou. Pokud je špinavá, již za svou práci nemáte na starosti.

Tip: Pyrografie může být před dokončením natřena lakem. Obzvláště vhodné jsou konvenční pastelky (věnujte pozornost vysoké kvalitě!), Olejové pastelky nebo akrylové barvy.

Motivy a odstíny

Pyrografii lze použít k upřesnění celé řady předmětů - od snídaňové desky až po koženou tašku. Zde je několik příkladů témat a odstínů:

Důležité: Navzdory použití těsnícího bezbarvého laku byste nikdy neměli vystavovat svou pyrografii přímému slunečnímu záření. Jinak dřevo i pyrografie zmizí.

Obnovte a odstraňte staré silikonové spoje - pouze ve 4 krocích
Pletací prstové rukavice - návody pro dětské postýlky zdarma