Hlavní VšeobecnéJak udělat tuniské háčkování - základní průvodce

Jak udělat tuniské háčkování - základní průvodce

obsah

 • materiál
 • Rozdíl oproti konvenčním háčkování
 • Pokyny: základní gravírování
  • 1. řádek (zprava doleva)
  • 2. řada (zleva doprava)
  • 3. řada (zprava doleva)
  • 4. A všechny ostatní řádky

Kde a kdy byl vytvořen „tuniský háčkování“, člověk už přesně neví. Jednou bylo v Tunisu speciální tkalcovské umění. Stále můžete obdivovat tyto nádherné tkaní v Mahdii, centru tuniské vlny a hedvábí. Každý, kdo někdy háčkoval v klasickém stylu, se okamžitě spojí s tuniským háčkováním a háčkovací nováčci si rychle najdou cestu do snadno naučitelné základní techniky.

materiál

Vlněná nebo háčkovaná příze může být v tuniském háčkování vybrána stejně volně jako v tradičním háčkování. Nejvhodnější příze jsou takové příze, které jsou dobře zkroucené a nerozdělují se snadno. Tím se zabrání bodnutí do vlny během sešívání nebo neúplnému vedení vlněné nitě přes jehlu. (Pokud chcete vytvořit jednotný obraz mřížky, nelze to podceňovat.)

Tuniský háčkovací háček je trochu odlišný od běžného háčkovacího háčku. Dalo by se říci, že jde o háčkovací háček a pletací jehlici. Stejně jako u pletení musí celá jehlice zapadat do jehly. Existují tuhé tuniské háčkovací háčky, které mají prodlouženou přilnavost. Háčkovací hroty jehly, které lze podle potřeby prodloužit o jinou délku lana, jsou pružnější a praktičtější.

Rozdíl oproti konvenčním háčkování

Jak již lze předpokládat u mírně odlišné jehly, tuniské háčkování se trochu liší od známějšího „normálního“ háčkování. V zásadě zůstává způsob vytváření stehů stejný. Zatímco konvenční háčkování mění jeden steh za druhým, tuniský styl vždy funguje po celé šířce háčkovaného kusu. Dorazil na záda, neotáčel se, ale jak to bylo, byl zařazen zpátečka a právě zaznamenané stehy jsou opět abgemascht. Výsledkem je, že vždy máte přední část tuniského háčkování. Protože tuniský háčkovací vzor má za následek poměrně pevný a méně elastický háčkovací vzor, ​​je tato technika zvláště vhodná pro robustnější háčkovací práce, jako jsou tašky nebo prostírání.

Pokyny: základní gravírování

Tuniské háčkování začíná jako obvykle leteckým řetězem. Délka tohoto řetězu určuje konečnou šířku háčkovaného kusu.

1. řádek (zprava doleva)

V této první řadě a ve všech ostatních lichých řádcích získáte všechny stehy na jehle. První místo vpichu je druhé vzduchové pletivo pozorované z jehly. Prorazit tento steh a protáhnout nit. Na jehle jsou nyní dvě smyčky: poslední steh řetězu a rovná smyčka.

Podle tohoto principu je nyní vložen do každé vzduchové sítě, protažen nití a ponechán na jehle. Jehla se stále více vyplňuje a řetěz stehů se zkracuje a zkracuje. Alespoň nyní je jasné, proč je tuniský háčkovací háček delší, než jste na něj zvyklí. U tradičních háčkových háčků by stehy rychle spadly ze zadní strany jehly. Ukázka ukázaná zde není příliš velká a přesto by normální háčkovací háček byl příliš krátký. Když dorazí na konec řetězu, první řádek je dokončen.

2. řada (zleva doprava)

V této druhé a následně v každé přímé řadě jsou dříve otevřené smyčky opět odstraněny.

Pomocí háčkovaného háčku zvedněte nit a protáhněte jej přes přední steh na jehle. Nyní znovu navlékněte nit a současně protáhněte právě vytvořený steh a steh pravého souseda na jehle.

V průběhu této série znovu a znovu vezměte nit a okamžitě protáhněte 2 stehy. (Jedním z těchto stehů je pracovní stůl, který prochází protažením, a druhý je další v řadě vpravo na jehle, který čeká na háčkování.)

Palcem a prostředním prstem levé ruky přidržte kus háčkovaného háčkování a v případě potřeby přidejte trochu tahu, pokud stehy nesklouznou z jehly. Na konci řádku zůstává poslední jehla na jehle.

3. řada (zprava doleva)

Nyní jsou všechny stehy znovu pochopeny: v každém případě získejte nit a nechte výslednou smyčku na jehle. Propíchnuté je pouze druhou podélnou vzpěrou předchozí série. Pak znovu a znovu skrz další vpřed, abyste viděli, jak se podélná vzpěra přivádí do niti. S ukazováčkem mám na mysli další místo vpichu. Dorazil vzadu, aby vyzvedl nit předposlední podélnou vzpěrou.

4. A všechny ostatní řádky

Od této chvíle se druhá a třetí řada opakují. Nejprve jsou stehy odebírány zprava doleva a potom háčkovány zpět zleva doprava.

Celkově vzato to vytváří docela zajímavý stehový vzor: základní vzor tuniského háčkování. Vidíte jasně podélné vzpěry, které byly při načítání dříve přemístěny.

Samozřejmě existuje i několik variant tuniského háčkování. Různým bodáním se nit mění jinak, pracuje s obálkami atd. Vytváří krásné vzory. Obzvláště efektivní je tuniský háčkovací vzor, ​​který je výhodný při práci s různými barvami.

Stručné shrnutí základního vzoru:

 • Pracujte v první řadě jako obvykle ve formě vzduchového řetězu
 • Práce zprava doleva ve druhé řadě: z každého stehu vzduchu si stáhněte a nechte jej na jehle
 • Ve třetí řadě pracujte zleva doprava (neotáčejte) a odřízněte háčkované stehy
 • Ve 4. řadě kolem podélných vzpěr předchozí řady znovu navlékněte nit a nechte stehy na jehle
 • 5. řada a každá další lichá řada: háčkování zpět jako ve 3. řadě
 • 6. a všechny ostatní přímé řady odpovídají 4. řadě
Kategorie:
Vysušte suterén - pokyny pro vytvoření vlastního
Háčkování panenka sami - zdarma pokyny pro háčkování panenka s vlasy