Hlavní VšeobecnéNaučte se háčkování - základní průvodce pro začátečníky

Naučte se háčkování - základní průvodce pro začátečníky

obsah

 • Materiál - vlna a háčkovaný háček
  • postoj
  • Upevněte nit
 • Nejdůležitější stehy
  • Háčkování
  • Háčkujte řetízkový steh
  • Háčkované těsné stehy
  • Háčky na háčkování
   • Poloviční hůlky
   • Celé hůlky
   • dvojité tyče
   • odlehčovací hůlky
  • instruktážní videa
 • Závitový kroužek / Kouzelný kroužek
 • krabí stehy
 • Háčkujte kruhový kříž
 • změnit barvu
 • Zvětšete síť
 • Abmaschen
  • Odřízněte pevné stehy
  • Odřízněte hůlky
 • Další pokyny

Háčkování je nezbytné ve světě kutilství. Všude, kde vypadáte háčkované - v módě, jako malý doplněk nebo jako dekorace. Existuje mnoho kreativních nápadů. Chtěli byste něco takového ">

Materiál - vlna a háčkovaný háček

Kromě správné vlny jsou při háčkování důležitý háčkovací háček a jeho velikost. Velikost háčkování a tloušťka vlny vždy závisí na tom, co přesně chcete háčkování. Používejte například robustní přízi, pokud chcete háčkovat sáček. Velmi měkká příze se hodí k čepicím a šátkům, takže je také milá a útulná. V pokynech výrobce jsou uvedeny všechny podrobnosti o vlně. V zásadě nemůžete pokazit nákup vlny a jehly. Jakmile se rozhodnete pro míč, můžete vidět klíčová data na kapele:

Kromě toho si můžete přečíst hmotnost a délku běhu vlny, barvu a složení, jakož i vhodnou velikost jehly. Symboly vám říkají, co to znamená. Pokud pásek ukazuje velikost jehly 4 až 5, měli byste takový háčkování získat.

Tip: Chcete-li, aby byl váš háčkovací kus větší a větší vzdušností, použijte háčkový háček, který je o 0, 5 až 1, 5 velikosti větší než specifikace vlny.

Pro začátek a učení nejdůležitějších technik postačuje střední příze a háčkovací háček s pevností jehly 4 až 5. To není příliš filigránové, ale ne příliš silné a dokonalé, aby se naučilo háčkování.

postoj

Než začnete, měli byste vědět, jak v rukou držet háčkovaný háček a vlnu.

Existují dvě možnosti, jak držet jehlu: buď ji držíte jako nůž nebo jako pero v příslušné vodicí ruce (pravotočiví lidé drží jehlu vpravo, levotočiví lidé drží jehlu vlevo).

Vlna logicky běží druhou rukou. Vlnu můžete ovinovat kolem ukazováčku mnoha způsoby - zepředu nebo zezadu, pouze jednou nebo několikrát. Začněte intuitivně a rychle pro vás najdete nejlepší možnost. Ve vlnovém vedení není správné ani špatné vedení.

Upevněte nit

Vlákno je připojeno k háčkovacímu háku pomocí jednoduché smyčky.

Nejdůležitější stehy

Háčkování

Vzduchová síť je nejjednodušší ze všech háčkovacích ok a nejdůležitější základ pro každý háčkovaný kus. Háčkování, které potřebujete při háčkování vzduchového řetězu na začátku háčkovaného kusu jako první kolo nebo jako prsten, na začátku nového kola jako spirálová vzduchová síť nebo dokonce při háčkování oblouků.

Řetězec stehů je řada mnoha sítí, které se jednoduše háčkují jeden po druhém. Řetězec stehů je potřebný například jako první kolo háčkování svetr, šátek nebo čelenka.

Tip: Pokud chcete háčkovat do vzduchového pletiva ve druhém kole, ujistěte se, že tyto háčkování příliš netlačíte. S uvolněnými vzduchovými oky, ve kterých můžete snadno proniknout, zvládnete druhé kolo, jako by magií.

Kromě rovného začátku háčkovaného kusu je zde ještě kruhový začátek - prsten. Síťky jsou uzavřeny řetízkovým stehem, aby vytvořily prsten. Tento kroužek ze síťoviny se používá při háčkování klobouků, košů nebo tašek - tedy všech kusů háčkování, které mají kulatou základnu.

Wrapped Air Mesh - Jakmile dokončíte jedno kolo háčkování a potom chcete zahájit další kolo, je Air Mesh často háčkován jako Wrapped Air Mesh. Jednoduše háčkujete vzduchovou síť a změníte práci. Nyní háčkování v opačném směru, vzduchová síť slouží jako osa otáčení.

Vzduchové oblouky propojují řetězy těžkých sítí ve složitějších vzorech háčkování, které jsou v oblouku, jako v této nákupní síti.

jazykoznačenízkratka
NěmecLuftmascheLFTM
angličtinastehst
NěmecAir mesh řetězecLftmk
angličtinařetízkový stehch

Zde jsou podrobné pokyny pro háčkování vzduchových sítí: háčkované smyčky

Háčkujte řetízkový steh

Osnovní steh se používá jako kulatý konec - spojuje první a poslední steh. Je velmi plochý a robustní, díky čemuž je ideální pro dokonalé dokončení kola nebo spojení různých háčkovaných kusů, jako jsou Granny Squares. Pokud jsou spojeny s Kettmaschenem, pak v každém případě vydržíte.

Vizuálně je osnovní steh poněkud nenápadný, ale stále můžete háčkovat jako ozdobný okraj kolem háčkovaného kusu.

jazykoznačenízkratka
Němecskluzu stehkm
angličtinaskluzu stehLST

Přesné pokyny pro Kettmasche najdete zde: Crochet Kettmasche

Háčkované těsné stehy

Další důležitou technikou v háčkování je háčkování šití. Jak název napovídá, tyto stehy jsou velmi silné a stabilní stehy, které se často používají na čepicích.

Háčkovaný kus se stává robustním, stabilním a neprůhledným se silnými stehy. Pevné smyčky se proto většinou používají také v Amigurumis, protože tato malá vycpaná mazlivá zvířata musí být velmi odolná a robustní. Neprůhledný vzor také zabraňuje viditelnosti plnící vaty.

Pokud potřebujete solidní dokončovací hranu, pevné stehy jsou stejně dobré.

jazykoznačenízkratka
Němecpevné pletivosc
angličtinajediné háčkovánísc

Zde je podrobný háčkovací vzor pro stehy: háčkovací stehy

Háčky na háčkování

Na rozdíl od pevných stehů poskytují háčkované pruty vzdušnější síť s většími otvory. V závislosti na tom, jak by měl být kus háčkování volný, můžete hůl modifikovat a „zvětšit“. Výška hole určuje výšku otvorů v háčkovaném kusu. Úzké stehy jsou malé a podsadité, zatímco hůl je podlouhlá. V následujícím textu vám ukážeme různé varianty hole.

Hůlky jsou pevné smyčky na vyvýšených chůdách.

Poloviční hůlky

Začneme půl hůlkou. To je o něco vyšší než pevná síť. Třetí steh získáte na háčkovém háčku pomocí obálky a všechny tři stehy přikryjete k sobě.

jazykoznačenízkratka
Němecpůl hůlkyhdc
angličtinapomohl zdvojnásobit háčkováníhdc

Zde je návod, jak háčkování hůlky: háčkování hůlky

Celé hůlky

Celá nebo dokonce jednoduchá hůl je nyní mnohem vyšší než pevná smyčka a polovina hůlky. Skládá se nejen z obálky, ale také ze dvou pevných stehů.

jazykoznačenízkratka
Němeccelé hůlkystb
angličtinadvojité háčkovánídc

V tomto tutoriálu vám ukážeme, jak háčkovat celé hole: háčkování celé hole

dvojité tyče

Dvojitá hůl začíná dvěma obálkami. Je tedy téměř dvakrát tak vysoká jako celá hůl. Koneckonců máte na háčkovém háčku čtyři stehy, které se postupně otírají, dokud na jehle nezůstane jen jeden steh.

jazykoznačenízkratka
Němecdvojité tyčeDSTB
angličtinahouslový háčkovánítr

Háčkovací vzor pro dvojité tyčinky najdete zde: háčkované dvojité tyčinky

odlehčovací hůlky

Reliefstäbchen je jako celá háčkovaná hůl. Zde se změní pouze místo vpichu. Rozlišuje se mezi přední a zadní stranou reliéfních hrbolů. Tyčinky nejsou háčkovány v očkách předběžného kola, ale zcela kolem jednotlivých tyčinek předběžného kola. Střídání místa vpichu má za následek, že na přední a zadní straně vznikají různé vzory. Termín „reliéf“ vzniká, protože tímto způsobem lze vznešené struktury háčkovat.

jazykoznačenízkratka
NěmecReliefstäbchen zezadurStbh
angličtinazadní příspěvek dvojitýbpdc
NěmecReliéfní hole zepředurStbv
angličtinapřední příspěvek dvojitýFPDC

Podrobné pokyny pro Reliefstäbchen: háčkování Reliefstäbchen

instruktážní videa

Závitový kroužek / Kouzelný kroužek

Nyní vám ukážeme další začátek pro kulaté základny, vedle prstence se vzduchovým okem. Tím je vložena určitá smyčka, do které je první kolo háčkováno. To může být pevná síťka nebo hůlky - na tom nezáleží. Trik s niťovým prstenem spočívá v tom, že stehy lze snadno pospojovat po háčkování prvního kola a prsten se uzavře.

jazykoznačení
NěmecZávitový kroužek, magický kroužek, flexibilní kroužek
angličtinapříze prsten, kouzelný prsten, pružný prsten

Ve srovnání s prstencem vzduchové sítě není závitový kroužek na začátku tak silný, protože háčkuje celá první řada. U prstence se vzduchovými oky jsou všechny stehy první řady háčkovány do díry, což způsobuje, že začátek je o něco silnější.

Jak přesně háčkovat prsten nití, se dozvíte zde: Háčkovací prsten nití

krabí stehy

Doporučujeme Krebsmaschen s krásnými konečnými hranami, jako je výstřih, kapsa nebo na rukávech. Jsou stejně silné jako pevné stehy, což je téměř logické, protože je háčkované dozadu, pevné stehy. Háčkování zadních stehů může být obtížné pro jednoho začátečníka nebo druhého, ale stojí to za to.

jazykoznačenízkratka
Němecrakovina podvodKrabí ok.
angličtinazpětný chrochet, krabí stehRSC

Základní pokyny pro háčkované Krebsmaschen najdete zde: Crochet Krebsmaschen

Háčkujte kruhový kříž

Čistý přechod kola není snadný, zejména pro začátečníky - často nevíte, kde háčkovat poslední steh, ať už uzavřete kolo řetězovým stehem nebo pevným stehem. Nyní vám ukážeme skvělou variantu pro přechod na čisté kolo, což je zvláště důležité pro klobouky nebo tašky.

Dosáhli posledního stehu předběžného kola. Nyní háčkování takto. Nezabodují v posledním stehu předběžného kola, ale uvolňují je.

Uzavřete kolo jako obvykle řetězovým stehem přes první smyčku předběžného kola. Zatím tak dobrý.

Začátek následujícího kola vypadá takto. Vyměňte první steh (bez ohledu na to, zda se jedná o pevný steh nebo hůl) za vhodný počet stehů:

 • Pevná síťovina = dvě oky
 • Hůlky = tři vzduchové oky

Nyní je první steh normálně háčkovaný, ale přesně stejným stehem, skrz který jste na konec také háčkovali štěrbinový steh.

Pokračujte jako obvykle až do konce. Jakmile je tam, uvolněte znovu poslední steh předběžného kola.

Tip: Nastavte značku kola. Může to být značka stehu nebo kus nitě. To je protaženo prvním stehem kola. Takže vždy víte, kdy kolo končí.

změnit barvu

Chcete, aby váš háčkovaný kus byl barevný ">

Zvětšete síť

V mnoha háčkových výukových programech je nevyhnutelný nárůst stehů. Zejména u kulatých základen potřebujete tuto techniku. Háčkovací kruh musí být rovnoměrně větší. Oky předběžného kola jsou proto rovnoměrně zdvojnásobeny, ztrojnásobeny nebo ztrojnásobeny. V závislosti na návodu pak různé křivky vedou k háčkování.

Samo o sobě je růst oka dětskou hrou. Jediné, co musíte udělat, je háčkování dvou stehů do jednoho stehu předběžného kola. Výsledek = Vyrobili jste dva stehy z jednoho stehu. Tímto způsobem můžete snížit každý steh.

Při zvyšování sítě je důležité počítání. Nesmíte se zmást.

V této instrukci háčkovaného klobouku se můžete naučit, jak přímo používat stehy: Háčkujte svůj klobouk

Abmaschen

Stejně jako je důležité přijímat stehy, je v některých pokynech také důležité sešívání. Prošívání je takřka opakem zisku stehu. Vyrobíte steh ze dvou stehů. Háčkovaná část se zmenšuje a zužuje, když sešívají stehy dohromady.

V závislosti na tom, které stehy háčkujete, se Abmaschtechniken liší. V následujícím textu vám ukážeme varianty pevných sítí a prutů.

Odřízněte pevné stehy

1. krok: Vloží se první steh předběžného kola a odebere se nit. Nyní máte na háčkovém háčku dva stehy.

2. krok: Poté se vloží druhý steh předběžného kola a nitě se znovu zvednou. Nyní máte na jehle tři stehy.

Krok 3: Nyní navlékněte nit a protáhněte ji všemi třemi stehy na jehle.

Tímto způsobem jste vytvořili pevný steh ze dvou pevných stehů.

Pokud háčkujete tuto kapsu mobilního telefonu, můžete se naučit praxi a praxi: Háčkujte kapsu mobilního telefonu

Odřízněte hůlky

Krok 1: Nejprve, jako vždy, je přinesena obálka. Potom bodnete do prvního stehu předběžného kola. Nyní máte na jehle tři stehy.

Krok 2: Potom si vyberte nit a protáhněte ji přes první dva stehy na jehle. Na jehle tedy zbývají pouze dva stehy.

Krok 3: Nyní opakujte postup ve druhém stehu předběžného kola. Vytvořte obálku a bodněte do stehu. Na jehle máte tři stehy.

Krok 4: Vezměte nit a protáhněte jej přes první dva stehy na háčkovém háčku.

Krok 5 : Potom protáhněte nit třemi stehy na jehle.

Takže jste udělali hůl ze dvou tyček předběžného kola.

Další pokyny

Nyní znáte nejdůležitější základy háčkování a můžete začít. Zde je několik tutoriálů pro začátečníky, kteří používají tyto techniky. S trochou praxe můžete brzy háčkovat klobouk nebo dokonce kabelku. Uvidíte, háčkování bude postupem času spolehlivé.

 • Háčkování háčky
 • Háčkujte své srdce
 • Háčkování květiny
 • Háčkování hvězda

 • Háčkování vejce ohřívač
 • Háčkujte klobouk

 • Háčkované dětské ponožky
 • Háčkování dětská přikrývka
 • Háčkované dětské boty
 • Háčkování dětský klobouk

 • Háčkovací taška
 • Granny Squares
 • Amigurumi - krokodýl

Další háčkovací techniky

Vzbudili jsme váš zájem “> háčkování Filetti

 • C2C
 • finger háčkování
 • Knooking
 • Kategorie:
  Vytvořte velikonoční koše - Pokyny + šablony pro velikonoční vajíčka
  Symboly praní a jejich význam