Hlavní Háčkování dětské oblečeníNaučte se kaligrafie: Začínáme a kurz pro kutily pro začátečníky

Naučte se kaligrafie: Začínáme a kurz pro kutily pro začátečníky

obsah

 • kaligrafie
  • Co je kaligrafie "> Materiály
  • podrobnosti nářadí
 • Naučte se kaligrafie | První kroky
 • Kaligrafie Tipy
 • Tabulka násobení pomocných řádků

Kaligrafie, „krásné psaní“, je umělecká forma, kterou se můžete naučit sami. Vše, co potřebujete, je ten správný nástroj, hodně motivace - a průvodce, který vám dá základy. Náš příspěvek vás jednoduše uvede (a) do fascinujícího světa kaligrafie!

Pokud se učíte a ovládáte kaligrafii, máte možnost dát pozdravy a nespočet dalších předmětů nebo darů velmi zvláštní expresivitu, důstojnost a osobnost. Kaligrafická písma se vyznačují svou krásou. Slova psaná kaligrafickými styly doslova přitahují oko pozorovatele. S naším průvodcem se ponoříte do téměř magického vesmíru nádherného psaní. Řekneme vám, co potřebujete a jak začít.

Poznámka: Náš průvodce je pro krvavé začátečníky!

kaligrafie

Co je kaligrafie?

Termín „kaligrafie“ (také kaligrafie) pochází z řečtiny a znamená přeloženo jako „umění krásného psaní“. Před staletími sloužil jako prostředek komunikace pro lidi, například ve formě jeskynních maleb, hieroglyfů, asijských postav nebo arabských skriptů. V dnešní době je toto zvláštní umění opět na vzestupu, rostoucí trend - možná působit proti digitálně počítačovému každodennímu životu něčím doslova hmatatelným.

materiály

Jaké vybavení je potřeba k učení kaligrafie ">

Naštěstí kaligrafie nevyžaduje mnoho příslušenství. O to důležitější je však věnovat pozornost vysoké kvalitě potřebného nádobí. Pouze tímto způsobem můžete dosáhnout opravdu pěkných, přesvědčivých výsledků, které vás motivují k tomu, abyste pokračovali v práci na svém písmu.

Tyto prvky jsou potřebné pro kaligrafii:

 • násadka
 • pružina
 • inkoust
 • papír
 • úklidovou

podrobnosti nářadí

násadka

Držák pera tvoří základní nástroj. Zvedne pero, které jste se rozhodli pro kaligrafii. Ujistěte se, že dobře zapadá do vaší ruky. Existují dřevěné a plastové modely.

pružina

Pero je srdcem kaligrafie. Spolu se svými schopnostmi rozhoduje o tom, jak konkrétní písmo vypadá. K dispozici je mnoho různých verzí.

Tip: Chcete-li vyzkoušet moderní kaligrafická písma, měli byste použít ostré peří. To je velmi flexibilní, takže můžete šířku linky rozšířit tlakem. Kromě toho existují některé další typy pružin, jako jsou pružiny napínající pásky, plakátové pružiny, panvové pružiny, Schnurzugfedern, charakterové pružiny, levoúhlé pružiny nebo pravoúhlé talířové pružiny. Neměli byste se s nimi vypořádat, dokud nepoznáte základy kaligrafie.

Pozor: Kaligrafické štětce najdete také v odborném obchodě. Používají se pro asijskou kaligrafii. Pro první kroky již můžete použít kaligrafické fixy . Mají zkosené plochy pro psaní. Tato technika se však liší od pružiny. Chcete-li změnit písmo (tj. Písmo), musíte otočit stylusem - tlakem zde nic nevyrovnáte.

Pro začátečníky je optimální směsový inkoust pro kreslení .

Tip: Podívejte se v obchodě na Chinatusche, India Ink nebo Sumi Ink - to jsou vhodné varianty.

Z hlediska papíru je nejdůležitější hladkost. Používejte pouze papír s hladkým povrchem. Užitečné jsou rozvržení a akvarel papír.

Pozor: Běžný kopírovací papír NENÍ vhodný. Má drsný povrch, na kterém tušová barva „krvácí“ a běží.

Tip: Rozvržený papír je mírně průhledný. To vám umožní umístit pod něj průsvitný list průvodců - ideální pro učení kaligrafie.

Před a po každém použití musíte pero důkladně očistit . K tomu je důležitá malá mísa s vodou, hadříkem nepouštějícím vlákna a mýdlem nebo třecím alkoholem.

Naučte se kaligrafie | První kroky

Především nemusíte mít žádné předchozí znalosti, pokud se chcete naučit kaligrafii. Výše popsané nástroje a materiály stačí k seznámení s uměním krásného psaní . Pro začátečníky je vhodné použít kaligrafické cvičební listy. Ty pomáhají brzy přijít k harmonickému, jednotnému písmu.

Než však skočíte na cvičební listy, měli byste se seznámit s perem nebo kaligrafickým perem .

Postupujte podle našeho podrobného průvodce:

Krok 1: Vyčistěte pružinu. Ponořte nástroj do čisticího alkoholu nebo mýdlové vody a opatrně jej očistěte hadříkem, který nepouští vlákna.

2. krok: Navlhčete peří inkoustem. Ten by měl dosáhnout asi uprostřed malé díry v kaligrafickém peru (klíčové slovo inkoustová nádrž).

Krok 3: Vezměte pero s pružinou do ruky na psaní. Při psaní vždy držte pero v úhlu 45 stupňů k listu (nebo později k dalšímu povrchu).

4. krok: Nyní cvičte tahy: čáry, vlny, kříže, kruhy atd. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je postupovat podle obecných tipů a rad, které vám poskytneme v následující části.

Krok 5: Jakmile budete moci libovolně měnit tloušťku tahů, můžete vyzkoušet několik prvních písmen (cvičebních listů!).

Poznámka: Udělejte si čas, nikdy se nenechte pod tlakem. Může to chvíli trvat, než bude vedení hravě snadné a budete se perem cítit „jeden“.

Kaligrafie Tipy

Obecné tipy kaligrafie

Úvodní poznámky: Následující tipy se týkají výhradně kaligrafie perem.

 • Ujistěte se, že máte na pracovní ploše dostatek prostoru, protože: Pokud vaše rameno na psaní nemá dostatek volného místa, může to vést k těsnému držení těla a tím k nevzhledným výsledkům
 • Jako osoba s pravou rukou byste měli při psaní umístit všechny materiály (inkoust et cetera) na pravou stranu vaší pozice při psaní, jako levák na levé straně
 • šikmá pracovní plocha (nakloněná kreslicí deska) je ideální pro dokonalý výhled na výsledné kresby a pro dobré psaní
 • připojte několik překrývajících se listů jako stabilizační základnu na rýsovací prkno, abyste měli pevný povrch
 • uchopte kaligrafické pero ukazováčkem a palcem
 • podpořte ho prostředním prstem

 • Ačkoli vedení pera by mělo být co nejbezpečnější a kontrolované, musí se také cítit uvolněné a pohodlné
 • Obecně nevyvíjejte příliš velký tlak, jinak vaše ruka rychle unaví - což zase způsobí, že písmo bude pevné a odpovídajícím způsobem ošklivé
 • Pokud během psaní vyvíjíte větší tlak, řádek se zvětší; s menším tlakem se zužuje
 • Spready (tahy, které probíhají zdola nahoru) by vás měly ztenčit (tj. Pracovat s menším tlakem), stěrky (tahy, které probíhají shora dolů), na druhé straně silnější (pracovat s vyšším tlakem)
 • každý úder by měl trvat stejné množství času
 • konzistentní rytmus psaní je nezbytný pro zcela harmonický výsledek
 • Pro začátečníky doporučujeme startovat extrémně pomalu a postupně zvyšovat rychlost
 • věnujte pozornost harmonickým vzdálenostem mezi písmeny

Příklad: Pokud stojí dvě velmi úzká písmena vedle sebe, jako dvě malá písmena „l“, potřebují mezi nimi trochu více místa než mezi širokými a úzkými nebo dvěma širokými písmeny. Struktura slov v první řadě určuje, jaké vzdálenosti by měly být. Později, pokud pracujete s různými písmy, hrají také tato role roli.

 • Pokud si všimnete, že se inkoust hromadí, vyčistěte pero mezi tím
 • Možná budete také muset zředit inkoust vodou naplněnou pipetou, aby se minimalizovalo shlukování - použijte samostatnou nádobu
 • nakreslete svá slova tužkou

I někteří odborníci to stále dělají! Zejména na začátku není vaše hlava schopna implementovat komplikovanou techniku ​​psaní a vzdálenost pružiny současně. Proto je kresba užitečná. Praktické: inkoust je odolný proti gumě - u vysoce kvalitních papírů můžete vidět předběžné výkresy i po vymazání.

Tip: Měkké tužky 4B jsou ideální pro první psaní.

Tabulka násobení pomocných řádků

S geodetickým trojúhelníkem a tužkou 2H můžete snadno nakreslit čáry pro sklon dopisu sami. Pokud chcete ušetřit další úsilí, použijte cvičební papír s existujícími pokyny (k dispozici v obchodech). Zde jsou některé základní informace o průvodcích.

Podívejte se na následující obrázek:

1 = základní čára ( linie psaní, na kterou umístíte tělo dopisu)

2 = horní řádek (vodítko, určuje výšku vzestupného písmene)

3 = velká písmena pro velká písmena (vodítko, určuje výšku velkého písmene)

4 = horní délka (část delšího písmene ležícího mezi x-line a horní-line)

5 = sestup (část hojnějšího dopisu, který je pod základní linií)

6 = výška x ( výška písmene nebo část písma, která leží mezi základní a horní řádkou)

7 = čára x (vodítko, určuje správnou polohu pro horní mez výšky x)

8 = nakloněná čára (vodítko, udává správný sklon)

Použitím pomocných řádků můžete dosáhnout jednotného písma, ve kterém ...

 • ... tahy a nátěry jsou vzájemně rovnoběžné.
 • ... horní a dolní délka jsou stejné délky.
 • ... rámec tvoří základní linii.

Několik tipů na konkrétní návrh průvodců:

Díky výrazně vysoké nebo výrazně nízké výšce x dosáhnete speciálních efektů. Ale pozor: Pokud zvolíte vyšší výšku x, měli byste psát písmena užší a hustší. Jinak se písmo může zdát příliš objemné. A naopak, při nižší x-výšce je dobré psát písmena o něco širší a zvolit si trochu větší vzdálenosti, aby byla vaše čitelnost dobrá a pohodlná. Jen vyzkoušejte různé varianty a přesvědčte se sami, co se vám nejvíce líbí.

Obecně má smysl na začátku hodně experimentovat a používat svůj vlastní rukopis jako výchozí bod pro vývoj individuální kaligrafie. Naše rada: Nakreslete pomocné čáry zobrazené a popsané v různých variantách a do „masek“ napište následující větu:

"Rychlá hnědá liška skočí přes líného psa"

Tato anglická věta se na první pohled zdá zbytečná, ale: Obsahuje všechna písmena naší abecedy, a je proto perfektní tréninkovou sadou . Při psaní buďte kreativní, seznamte se a změňte své vlastní psaní. S časem (a zejména cvičením) postupně vznikne vaše kaligrafie. Chyby nebo nekonzistence jsou na začátku naprosto normální, ale uvidíte, jak se pokaždé zlepšujete a bezpečněji.

Tip: Samozřejmě můžete také vědomě získat další existující písmo kaligrafie. Vše, co potřebujete, jsou šablony, cvičební listy a videonávody z internetu.

A poslední doporučení: Integrujte učení kaligrafie do svého každodenního života. Označte pozvánky nebo pozdravy na štítcích jako kaligrafické. Příjemci budou překvapeni a nadšeni - a pro vás je každá cvičební jednotka krokem k úspěšné umělecké budoucnosti!

Obnovte a odstraňte staré silikonové spoje - pouze ve 4 krocích
Pletací prstové rukavice - návody pro dětské postýlky zdarma