Hlavní Háčkování dětské oblečeníVytvořte si lávovou lampu sami pomocí šumivých tablet - pokyny pro kutily

Vytvořte si lávovou lampu sami pomocí šumivých tablet - pokyny pro kutily

obsah

  • Průvodce pro kutily
  • Funkce DIY lávové lampy

V 70. letech se stala kultovním objektem: lávovou lampou. A správně. Lávové lampy jsou vzrušující a uklidňující zároveň, zejména pro děti. Proto bychom rádi v této příručce ukázali, jak si můžete vyrobit lávovou lampu sami pomocí jednoduchých domácích prostředků.

Vybudovat lávovou lampu s žárovkami a kabely by samozřejmě bylo obrovským nepořádkem a neméně snahou. Proto bychom vám rádi představili experiment pro děti, s nímž můžete dosáhnout téměř stejného účinku. Jak uvidíte, nepotřebujete pro tento spolehlivý návod pro kutily tolik.

Potřebujete lávovou lampu:

  • Skleněná láhev nebo prázdné zednické nádoby
  • Míchejte bar nebo dlouhou lžíci
  • Tekuté potravinářské barvivo nebo deco aqua color
  • Voda (asi 50 ml)
  • Čirý dětský olej (asi 300 ml)
  • Šumivé tablety (například vitamínové tablety)

Průvodce pro kutily

Krok 1: Začněte nalitím vody do láhve nebo zedníkové nádoby. Nemělo by to být příliš, protože se přidá další olej.

2. krok: Nyní je voda zbarvená. Do vody přidejte barvu deco aqua nebo tekuté jídlo a dobře promíchejte míchadlem nebo dlouhou lžičkou.

Poznámka: Samozřejmě můžete také míchat barvy, abyste získali zvláštní barvu. Jako alternativu k barvení potravin lze použít také tzv. Deco Aqua color.

Krok 3: Poté přidejte čirý dětský olej. Mělo by to být tak, že vodní vrstva je menší a olejová vrstva dosahuje alespoň dvakrát tolik. To je pochopitelné teprve tehdy, když se olej pomalu usadil nad vodou. Počkejte chvíli, až budete moci odhadnout přesnou částku nebo změřit vše pomocí odměrky. Po přidání oleje počkejte, až se olej zcela usadí na barevné vodě.

Krok 4: Nyní vložte do láhve šumivou tabletu. Tím klesne na dno láhve a nakonec se rozpustí. Tento efekt způsobuje, že vzduchové bubliny stoupají zdola nahoru - voda začne bublinat. Protože je voda zbarvena, jsou v oleji viditelné barevné bubliny. Účinek trvá, dokud se tableta úplně nerozpustí. Pokud tomu tak je, další může být hozen přímo. Použitou lahvičku uzavřete víčkem nebo skleněnými karafami, jako v našem příkladu, odpovídajícím víčkem, aby mohly být tyto karafy dobře uzavřeny.

Tip: Šumivé tablety často bublinují natolik, že stačí postupně přidávat menší množství šumivé tablety. Rozdělte šumivou tabletu prsty na několik menších kusů. S přidáním vitaminových šumivých tablet se původně smíšené zbarvení trochu změní, takže se nedivte, pokud se barva domácí lávové lampy mění během šumivých šumivých tablet.

DIY lávová lampa je hotová!

Funkce DIY lávové lampy

Voda a olej se vzhledem ke svým chemickým vlastnostem nemísí na jednu kapalinu. Olej plave na vodě - takže v tomto experimentu tvoří dvě vrstvy v láhvi - olejová vrstva a vodní vrstva. Barevná voda se shromažďuje na zemi, zatímco olej stoupá výše. Důvodem je rozdílná hustota těchto dvou látek.

Olej má nižší hustotu než voda, a proto je lehčí. To způsobí, že stoupá, zatímco těžší voda klesá dolů. Důsledkem je, že olej a voda se nikdy nemíchají.

Šumivé tablety se skládají ze tří složek: sůl (hydrogenuhličitan sodný), kyselina citronová a speciální aktivní složka (například vitamín C). Ve spojení s vodou se složky rozpustí. Kyselina uhličitá v soli je nahrazena kyselinou citrónovou, což vede ke vzniku vzduchových bublin. Ty stoupají v barevné vodě a nakonec pronikají do čiré olejové vrstvy. Tam jsou vzduchové bubliny zabarveny, protože s nimi je voda transportována nahoru. Nakonec bubliny praskly a voda z nich mohla uniknout a klesat zpět ke dnu láhve.

Zde naše video | Pokyny pro "Vytvoření lávové lampy sami".

Která minerální omítka pro fasády - omítka minerální nebo silikonová pryskyřice?
Cenový podlahový talíř - tyto náklady jsou za m²