Hlavní VšeobecnéŠití kůže - základy a tipy na příze, nářadí a Co

Šití kůže - základy a tipy na příze, nářadí a Co

obsah

  • Pravá kůže nebo imitace kůže "> Koupit kůži
  • vystřihnout
  • Šijte šicím strojem
  • Ručně šijte kůži
  • nápady
  • péče o kůži
  • Můžete žehlit kůži?

Přestože se tento článek týká především různých druhů kůže, lze jej použít i pro jiné podobné textilie, jako je umělá kůže a korek.

Kůže je přírodní produkt, který se získává činením ze zvířecí kůže. V závislosti na tom, ze kterého zvířete kůže pochází a jak se dále zpracovává, získá tenká, měkká nebo pevná a pevná kůže. Kromě toho existuje také koženka v mnoha variantách pro ty, kteří neradi pracují s pravou kůží.

Pravá kůže nebo imitace kůže?

Pravou kůži bych osobně zpracoval pouze tehdy, pokud například nelze opravovat hodně opotřebovanou koženou bundu nebo kožené kalhoty. Je obtížné pochopit, odkud kůže původně pocházela a od kterého zvířete. Ještě méně, za jakých podmínek je vyhráno. Mezitím jsou umělé kůže navrženy tak, aby byly vizuálně nerozeznatelné od pravé kůže. Pravá kůže je mnohem robustnější, prodyšná a nehořlavá. Pravá kůže je také problematická pro lidi s kožními problémy.

Syntetická kůže (nebo textilní kůže) může být vyráběna průběžně, takže je také levnější. Většinou je jednodušší zpracovat a voda nezanechává tak silné okraje jako na pravé kůži. Syntetická kůže není vždy vyráběna veganskou. Zde je nutný nějaký výzkum!

koženka

Originální kůže má jasný směr běhu napříč růstem vlasů zvířete. Malé projekty by měly být vždy oříznuty ve směru jízdy, protože by se mohly rozbít, pokud byste jej rozřezali nebo rozložili v úhlu 90 °, pokud jej použijete šikmo. U větších projektů, jako jsou tašky, je směr chodu důležitý v tom, že se může zdát světlejší nebo tmavší, když je šitý proti němu. Z tohoto důvodu by všechno mělo být řezáno stejným směrem.

pravá kůže

Co je pro váš účel lepší, záleží na tom, zda chcete pracovat s pravou nebo umělou kůží. Pokud vám to nic nezmění, mohou vám pomoci následující rady:

  • Kamkoli je vystaveno povětrnostním vlivům (např. U motocyklů a motocyklů, umělá kůže je lepší, protože je robustnější).
  • V automobilech je instalována hlavně „textilní kůže“. Originální kůže se používá pouze příležitostně a v případě je téměř vždy výslovně uvedeno, že se jedná o pravou kůži. Ve většině případů je však vybaveno pouze několika oblastmi a pro zbytek se používá umělá kůže.
  • Kusy nábytku s povrchy sedadel jsou vyrobeny z pravé kůže lépe, protože umělá kůže dostane docela rychle nevzhledné trhliny.

Koupit kůži

Kde získám kožené kousky na trénink ">

vystřihnout

Nejlepší je řezat pomocí rotačního nože (kromě malého rotačního nože pro křivky), speciálních kožených nůžek, koberců nebo koženého nože. Je vždy řezán v jedné vrstvě (také kousky textilie, které by byly jinak rozbity při přetržení), protože při přetržení nelze přesně řezat. Nepoužívejte špendlíky, protože zanechávají nevzhledné díry. Místo toho použijte závaží k vážení vzoru přímo na kůži nebo přilepte řez. Nikdy nenatahujte kůži na pravou stranu tkaniny. Přestože je křída snadno otírána, může mít dlouhotrvající zářez.

Vždy řezejte pomalu a přesně! Nůžky by měly být vždy umístěny co nejblíže k ruce a neuzavírat čepele úplně, jinak by se mohly objevit značky a posuny.

Při montáži jednotlivých kožených dílů používáte také pásku Wonder-Tape nebo Wonder-Clips. Ta jsou nyní k dispozici v mnoha různých velikostech.

Šijte šicím strojem

Vzhledem k tloušťce většiny typů kůže jsou v šicím stroji zapotřebí silnější jehly než pro šicí dresy. U velmi tenké a měkké jehněčí kůže budete pravděpodobně chtít s dresem nebo džínovou jehlou, kterou používáte ve vašem šicím stroji, ale bez ohledu na tloušťku budete potřebovat speciální kožené jehly.

Příze musí být také vybrána samostatně. Čím silnější je kus kůže, tím silnější musí být příze, jinak se příliš snadno roztrhne. Existuje speciální, mimořádně silná a odolná příze. Věnujte pozornost dobré kvalitě! Zde se investice vyplatí!

Aby se vše dobře klouzalo, měli byste použít šicí stroj potažený n-nohou. Alternativně můžete v šicím stroji použít také válečkovou patku nebo horní podávací patku. Pomáhá také, pokud podložíte kus novin, který můžete po šití snadno roztrhnout.

Protože většina typů kůže je mnohem silnější a tvrdší než jiné oděvy, měli byste snížit tlak niti. Vyzkoušejte malý kousek kůže různých nastavení.

Důležitým bodem je také délka stehu. S koženými jehlami si střiháte látku a zůstane otvorem, i když vlákno znovu odstraníte. Pokud jsou otvory pro stehy příliš blízko u sebe, je to tak, aby se dalo říci, perforace a trhání snadněji. To není účel věci. Doporučuji minimálně stehovou délku 3 (pro tenké a měkké kůže) až 3, 5 mm (pro všechny silnější typy kůže).

Tip: Pokud nemáte speciální přítlačné patky, můžete také přidat nějaký papír nebo krepový papír přímo na přítlačnou patku.

Ručně šijte kůži

Pokud chcete svůj kožený projekt šití provádět ručně, existuje také celá řada speciálních šicích jehel, jako jsou šicí šátky, sedlové jehly, plátno a mnoho dalších. Například u koženého potahu je šev předem proražen, takže jej již nemusíte propíchnout jehlou a příze klouže dobře. Pro vytvoření stehu i při ručním šití můžete předem vyznačit místa vpichu značkou vzdálenosti švu. K tomu existuje několik esejů s různými průměry.

Pokud chcete na dermis pracovat častěji, mohlo by se vyplatit vytahovač drážky pro potopení stehů. Ve specializovaném obchodě získáte také ruční šití speciální voskovanou nití a kožené pásky.

nápady

Co můžete ušít z kůže "> Péče o kůži

Zejména u pravé kůže se vyplatí dobrá péče, protože vydrží déle a díky nízkému oděru může být v průběhu let ještě lepší. Pokud však vlhká kůže skutečně závisí, závisí péče na stavu. Robustní a hladká kůže se jednoduše otře suchým hadříkem. Pro další péči použijte jednoduchý kožený kartáč, který je známý také z čištění kožených bot.

U hrubé kůže byste měli skvrnu lépe uschnout a poté ji vyčistit. To platí také pro jiné nečistoty. Existují speciální štětce s kovovými štětinami, které odstraňují nečistoty. Tyto kartáče mají také pryžová nebo plastová žebra, která pak mohou povrch opět zdrsnit.

Omyvatelná je v podstatě pouze tzv. Prací kůže. Všechny ostatní typy kůže by neměly být pokud možno prané. Kromě toho existují také speciálně vyvinuté výrobky pro péči o kůži, které mohou používat podle pokynů.

Můžete žehlit kůži?

Ano, dermis lze vyžehlit. Nejlepší je použít teflonovou žehličku a umístit látku mezi železnou nohu a dermis. V předstihu byste měli vyzkoušet malý kousek, jehož teplota a tlak jsou optimální. Je možné i žehlení Vlieseline.

Zkroucený pirát

Kategorie:
Obnovte a odstraňte staré silikonové spoje - pouze ve 4 krocích
Pletací prstové rukavice - návody pro dětské postýlky zdarma