Hlavní VšeobecnéŠicí ABC - slovník šití - více než 40 termínů šití snadno vysvětlitelných

Šicí ABC - slovník šití - více než 40 termínů šití snadno vysvětlitelných

Chtějí začít šití a vyrábět své vlastní kousky ">

Následující slovník šití odkazuje na důležité a základní pojmy, které nesmíte nechat ujít pro úspěšný začátek nového hobby. Dále vás odkazujeme na podrobné pokyny, které podrobněji vysvětlí určité oblasti.

Důležité termíny šití

aplikace

Aplikace jsou kousky látky, které jsou přišity na projekty pro dekorativní účely. To lze provést ručně nebo strojem. Aplikace mohou mít různé tvary a vzory.

Zde naleznete podrobné pokyny pro přihlášení: //www.zhonyingli.com/anleitung-zum-applizieren/

bavlna

Tato látka je pravděpodobně nejznámější a nejoblíbenější látkou pro šití. Tento materiál je zvláště vhodný pro šití začátečníků. Je snadné s ním pracovat, protože sotva se deformuje. Bavlna se však před zpracováním rychle a často žehluje.

otvor

Clona, ​​jak název napovídá, se používá pro smíchání viditelných švů. Může to být hranice nebo kus jídla.

Směs jehelníček

K pokynu "šicí jehelníček": //www.zhonyingli.com/nadelkissen-selber-machen/

šněrovací jehla

Používá se například k tažení šňůr a stuh prostřednictvím stahovací šňůry.

záloha

Vložky mají různou pevnost a slouží k vyztužení jiných tkanin, jako jsou tašky nebo čepice. Vložky jsou k dispozici pro žehlení nebo šití. Například tkaninám může být poskytnuta větší pevnost, když je to zapotřebí pro projekt.

napětí nitě

Pro různé tkaniny se používají různá napnutí nitě. Například je vyžadováno menší napnutí nitě pro krajky než pro prádlo. Je velmi důležité vždy pracovat se správným napnutím nitě.

plst

Plsť je vyrobena z vlny plstěním ručně nebo strojem. Další možností je praní úpletu při vysokých teplotách. Plsť je k dispozici v široké škále barev a vzorů, je o něco tlustší a při řezání se neštěpí. Plsť se proto používá pro aplikace a náplasti.

náprstek

S náprstkem se můžete chránit před jehlami v kůži. Náprstek se obvykle nosí na prostředním prstu a také usnadňuje propíchnutí tlustých nebo více tkanin. Náprstky jsou dostupné v různých materiálech: kov, plast, porcelán nebo kůže. Při nákupu je třeba dbát na to, aby náprstek správně pasoval.

fleece

Fleece je velmi měkká a mazlivá textilie, jejíž povrch je během výroby zdrsněn. Při řezání nezmrzne, a proto je často používán šicími začátečníky. Zde žehlení obvykle není nutné.

Zde vám ukážeme, jak lze Fleece Fabric zpracovat ve smyčce: //www.zhonyingli.com/loop-schal-naehen/

krmivo

Pro skrytí nevzhledných švů nebo zadních výšivek je některá tkanina podložena tenkou tkaninou.

příze

Zde jsou různé varianty. Bavlněné nebo polyesterové příze jsou univerzálně použitelné. Ať už použijete cokoli, v přízi je vždy pravidlo: neukládejte na přízi! Levná příze se obvykle zlomí velmi rychle a oprava trvá hodně času.

cívka

Cívka je malý kus kovu v šicím stroji pod jehlou. Zde se používá vlákno cívky.

Chtěli byste vědět přesně, jak navléci horní a cívkovou nit do šicího stroje "> // www.zhonyingli.com/oberfaden-unterfaden-einfaedeln/

rovný steh

Tento steh je základním stehem každého šicího stroje a používá se pro většinu projektů. Zde lze také nastavit různé délky stehu.

tlačítka

Tlačítka jsou k dispozici v různých variantách. Ty se obvykle prodávají podle průměru. Knoflíky jsou vhodné jako uzávěr i jako ozdoba. Na spodní straně jsou tlačítka se 2 nebo 4 otvory nebo očkem. Knoflíky pro dekorativní účely mohou mít i jiné tvary než kulaté.

Chcete přesně vědět, jak zašít knoflíkovou dírku nebo odstranit knoflíky "> // www.zhonyingli.com/anleitung-knopf-annaehen/

 • //www.zhonyingli.com/knopfloch-naehen/
 • //www.zhonyingli.com/druckknoepfe-anbringen/
 • prádlo

  Tato tkanina je podobná bavlně, ale je mnohem pevnější a rychlejší, takže budete muset během šití několikrát použít žehličku, abyste získali pěkný povrch. Prádlo je zvláště vhodné jako prostírání, utěrky a podobně.

  Levá strana tkaniny

  Když mluvíme o levé straně látky, znamená to „ne krásná“ strana látky.

  svinovací metr

  Měřicí páska je nepochybně základním vybavením každé švadleny. Bylo by lepší měřit to ještě jednou, než zjistit, že látka nemá požadovanou velikost. 1, 5 metru by mělo mít alespoň takové měřítko pásky. Kratší nejsou vhodné pro mnoho šicích projektů a delší jsou obvykle v cestě.

  matrace steh

  Tento steh je šitý ručně a používá se pro šicí aplikace a podobně. Tento šev je neviditelný.

  Podrobný popis stehu matrace, nazývaného také „Zaubernaht“, najdete zde: //www.zhonyingli.com/mit-der-hand-naehen-lernen/#blindstich_zaubernaht_leiterstich

  metal pravítko

  Pro menší rozměry se doporučuje pravítko. Chcete-li řezat přímo podél pravítka pomocí nůžek nebo rotačního nože, pravítko na kovu dává dokonalý smysl.

  jehly

  Existují také různé vzory pro jehly. V závislosti na tom, co potřebujete jehly, lze vybrat vhodné. Netřeba dodávat, že šicí jehly jsou nejlepší pro švy, které se vyrábějí ručně, protože jsou velmi špičaté a krátké a oko jehly je dost velké na šití nití. Vlněné jehly jsou naproti tomu větší, tlustší a oko jehly je poměrně velké. Tyto jehly nejsou tak špičaté, takže vlněné nitě mohou být dobře šity. K dispozici jsou další speciální jehly pro vycpávky, prošívání, výšivky, připínáčky a mnoho dalšího.

  šicí stroj nohy

  Patka šicího stroje je část šicího stroje, která se pohybuje po tkanině a "drží" ji. Přítlačnou patku lze zvednout a spustit pomocí páky na zadní straně stroje. Pro speciální práce, jako je šití zipu, existují speciální patky šicího stroje.

  jehly do šicích strojů

  Pro různé šicí a textilní látky jsou zapotřebí různé jehly pro šicí stroje. Například kůže vyžaduje jinou jehlu než bavlnu. Jaké jehly jsou vhodné, je třeba získat od výrobce šicího stroje.

  šití deska

  Šicí deska leží přímo pod patkou šicího stroje a obvykle má rozměry, na které se můžete orientovat.

  šev Ripper

  Zejména v prvních šicích projektech dochází rychle k chybám a je nutné znovu odpojit švy. Zde má oddělovač švů hodnotu zlata. Vypínač švů vypadá jako nůžky se špičatými břity. Jezdíte pod švem, aby se otevřel a pečlivě seřízl až do konce. Dejte pozor, abyste látku nepoškodili.

  šev příspěvek

  Přídavek na šev je vzdálenost mezi švem a okrajem tkaniny. Při řezání kusů látky je důležité vždy brát v úvahu povolený šev, jinak bude šicí projekt menší, než se požaduje.

  prošívání

  Když je prošívání šité šicím strojem nebo ručně dvěma vrstvami tkaniny a polstrovanou vložkou.

  Podrobný popis prošívání naleznete v naší příručce prošívané deky: //www.zhonyingli.com/patchworkdeck-naehen/#das_quilted_steppen

  Pravá strana tkaniny

  Když mluvíme o pravé straně tkaniny, znamená to „krásnou“ stranu tkaniny.

  rotační sekačka

  Pomocí rotačního nože lze textilie velmi přesně řezat. Pod látkou by se samozřejmě měla použít řezací rohož, která chrání spodní povrch. S dobrým rotačním nožem lze řezat i několik vrstev textilie najednou. Pro menší křivky jsou lepší menší rotační nože.

  nůžky

  Pro šití existuje celá řada nůžek, z nichž všechny mají specifické použití. Například existují krejčovské nůžky, vyšívací nůžky, růžové nůžky a několik dalších. V naší šicí ABC se zaměřujeme na ty nejdůležitější.

  francouzský křída

  Tato křída je obvykle k dispozici v bílé, modré a šedé barvě. Je nutné ukázat vzory a lze je snadno odstranit; tak snadné, že byste také měli být opatrní, abyste při práci neznečistili křídy. Drsné křídy lze snadno označit drsnými čarami. To však není tak dobré pro přesné linie.

  nůžky

  Jedna věc, na kterou byste neměli ušetřit: dobré krejčovské nůžky. To by mělo mít poměrně dlouhou ostří a zakřivenou rukojeť. Řezání tkaniny je mnohem jednodušší než u tradičních nůžek. Důležité: Nůžky by se měly používat pouze pro stříhání tkanin. Jinak by nůžky mohly rychle otupit a už neudělat, co se má dělat.

  řezací podložka

  Řezací rohože jsou k dispozici v různých velikostech a barvách. Obvykle se opravují samy, takže můžete s jistotou pracovat s rotačním nožem nebo řezačkou na podložce, abyste chránili pracovní povrch.

  hedvábí

  Hedvábí je velmi jemná textilie, a proto s ním není tak snadné pracovat. Ne každý steh a jehla je vhodná pro práci s hedvábím. Tato látka se většinou používá pro prádlo, tašky a ozdoby.

  špička

  Tato textilie je velmi jemná a používá se hlavně k ozdobám a podobně. Během výroby jsou jednotlivá vlákna spojena do jednoho vzoru. Při práci s krajkou je třeba používat moudře a malé špičaté nůžky.

  špendlíky

  Pokud chcete šít, určitě potřebujete spoustu špendlíků, které přilepí dohromady několik tkanin, nebo například zafixujete požadovaný vzor. Jsou k dispozici v různých délkách as různými hlavami.

  špendlíky

  Stickschere

  Jedná se o malé, asi 10 až 12 cm dlouhé nůžky, které by v žádném Nähkörbchenu neměly chybět. Je zvláště vhodný pro řezání malých nití, protože řezná hrana je krátká a špičatá tak, abyste se dostali co nejblíže k tkanině, aniž byste ji poškodili.

  Stickvlies

  Vyšívací rouno je odnímatelné a používá se k vyšívání strojem. Vyšívaná textilie se stává pevnější a snáze se vyšívá. Po vyšívání se vyšívací rouno jednoduše znovu odstraní.

  záležitost

  Existuje mnoho různých typů tkanin. Kromě skutečnosti, že vzory jsou téměř neomezené, lze rozlišovat mezi různými materiály: bavlna, polyester, kůže, dres, hedvábí, organza, tyly, fleece, pletené zboží a mnoho dalších. Použitý materiál samozřejmě závisí na konkrétním projektu. Některé typy tkanin lze nalézt samostatně zde v naší Näh ABC.

  tkanina značka

  Značky látek jsou obvykle k dispozici v jasných barvách, jako je světle modrá nebo šedá. Toto pero je jako normální pero s plstěnou špičkou. Můžete jej použít k označení a oříznutí vzorů na tkanině. Poté lze tahy snadno odstranit jen několika kapkami vody.

  tkanina značka

  tyl

  Tulle se většinou používá jako krajka pro zdobení projektů a je také vyrobena z jednoduchých nití. To je také zvyklé na “vyhodit do vzduchu” šaty a sukně. Při práci s tylem je třeba věnovat mimořádnou pozornost. Nejlepší jsou zde nůžky s krátkým bodem.

  uzávěry

  K otevírání a zavírání textilních vrstev lze vybírat z různých uzávěrů. Existují například úchyty, zipy, háčky a oči, magnety, bezpečnostní špendlíky, šňůry a mnoho dalšího. Který uzávěr je ten pravý, záleží na projektu šití a měl by být pečlivě vybrán.

  vycpávka

  Vata je k dispozici v různých tloušťkách a materiálech. To lze použít pro čalounění nebo pro měkkost některých projektů.

  textil

  Jak název napovídá, tato tkanina je tkaná a sestává z vertikálních a horizontálních nití. Tkaniny jsou k dispozici v široké škále barev a vzorů.

  zikzak

  To je nutné, aby se zabránilo roztřepení některých látek. Prostě prořízněte látku. To může být také velmi dekorativní a je zvláště vhodné, když jsou materiály skladovány a neměly by se roztřepit.

  Kategorie:
  Vysušte suterén - pokyny pro vytvoření vlastního
  Háčkování panenka sami - zdarma pokyny pro háčkování panenka s vlasy