Hlavní VšeobecnéSprávně sešijte šev: takto se vyhnete okrajům látky správně

Správně sešijte šev: takto se vyhnete okrajům látky správně

obsah

 • Chybějící nebo zataženo
  • základy
 • Versäuberungsarten
  • slepý steh
  • Francouzský šev
  • Všívání
  • Festo Stich
 • Vyčistěte šicí stroj
 • Versäumungsarten

Aby se vaše šicí práce udržela po dlouhou dobu i po prvním praní, je v mnoha případech důležité šití řádně šít. Je také důležité nechat si ujít mnoho obrobků. Chtěl bych oslovit oba dnes. Kdy je zmeškaná a když Versuberuberung oznámil, když jsem šil jako Versuberuberung lem a jak to mám udělat správně ">

V dnešním průvodci se naučíte, kdy a jak správně používat čalounění a švy. Jako obvykle ukážu i některé fotografie. Nebojte se, není to zdaleka tak složité, jak to zní!

Chybějící nebo zataženo

Slečno se švem nebo šít se švem

Kdy je důležité okusovat švem, kdy zasáhnou nůžky na rozkvět? Pokud šiju přes šev, který šev vezmu? A pak se rozmazávám ručně nebo šicím strojem? Kdy bych tedy měl chybět?

základy

Začněme tedy základy

Vždy, když textilie inklinuje k roztřepení, musíte vždy zmeškat švy. Nejrychlejší způsob, jak to rozpoznat, je uchopit látku za okraj oběma rukama a natáhnout ji podélně. V závislosti na tom, jak se třásne, si pak můžete vybrat mezi různými Versäuberungsvarianten.

Tkanina se vůbec nezpěňuje nebo téměř zpěňuje:

Jednoduše můžete šít látku s otevřenou hranou. Z optických důvodů však lze uvažovat o vyhození nebo dokonce opomenutí.

Hrany látky se trochu okrají:

Zde se doporučuje buď provést řez pomocí klikatých nůžek, nebo jej šít doprava švem.

Okraje textilie jsou lemovány:

Určitě to musíte šít sešíváním.

TIP: Jak víte, výjimky pravidlo potvrzují. I vysoce roztříštěný materiál nemusí být spojen. Například, když má dvojitý lem a lemovaný v lemu. V tomto případě se jedná o selhání.

Na jedné straně se můžete vyhnout švům všude tam, kde je šev (zde, v závislosti na typu švu, je okraj tkaniny navíc navázán) a na druhé straně, kde by měl vypadat obzvláště krásně. Při krejčovství by měly být všechny švy krásné, i když je nevidíte zvnějšku. Zda by to mělo platit i pro vaše domácí šité práce, rozhodněte se sami.

Versäuberungsarten

Jaké typy čištění existují?

 • Kartáč s klikatými nůžkami

U látek, které nejsou roztřepené, můžete stříhat přímo klikatým střihem. U neštěpivých tkanin, jako je dres a pot, se cikcak řez používá méně z technických důvodů pro zatažení. Zde jsou většinou dekorativní účely. Stejně jako u šití a řemeslné výroby s plstí, může být zatahování pomocí klikatých nůžek velkým vizuálním vylepšením.

 • Versäuberung s švem na ruce

Ruční šití se švy nebude vždy nutné a je také spíše neobvyklé, protože to znamená obrovské množství času. Přesto bych rád vyjádřil své jasné doporučení pro zvláště citlivé látky! Kromě toho švy, které by neměly být viditelné zvnějšku, také šité ručně - slepým stehem.

slepý steh

V slepém stehu je na straně okraje švu těsně pod ním umístěn širší steh. Naproti látce berete pouze jedno nebo dvě vlákna. Je důležité zajistit, aby nit nebyla přitahována příliš těsně. Měl by jen držet lem nad. Jinak by oje byly viditelné zepředu. Pokud je slepý steh správně nastaven, neuvidíte ho zepředu.

Francouzský šev

V případě citlivých tkanin ideálně okusujete „francouzský šev“, který jsem již podrobně popsal v článku „Velvet and Silk“ (//www.zhonyingli.com/samt-und-seide-naehen/).

Všívání

Jednoduchý a rychlý způsob, jak okusovat okraje rukou švem, je zatažený steh. Tento steh se používá hlavně na místech, která nejsou snadno přístupná. Také pro zvláště citlivé tkaniny. Zde je šev spojen sešitím látkou přibližně každé dva milimetry zezadu dopředu. Výsledkem je nakloněný šev, který drží vnější vlákna pohromadě. Je důležité, abyste nit nenatahovali příliš napjatě, jinak by se okraj mohl zkroutit.

Festo Stich

Tento steh je také známý jako vázací steh a může být použit pro zatažení zvláště silnými štěpícími látkami. Vyzývá také jako dekorativní steh. Zde je šva sergována vytvořením smyčky na přední straně pod jehlou. Jehla je vpichována zezadu dopředu přes látku. Při protažení smyčky se pak pohybuje nahoru, čímž je zajištěna řezaná hrana látky.

Vyčistěte šicí stroj

 • Versäuberung se švem šicího stroje

Se šicím strojem budete vždy používat klikatý steh jako šev. Zde jsou různé varianty nastavením šířky stehu a délky stehu.

Jako malé shrnutí můžete použít následující seznam:

 • jemné tkaniny: úzká šířka, dlouhý steh
 • středně třásněné tkaniny: úzká šířka, střední steh
 • silné štěpné tkaniny: velká šířka, krátký steh

Stehy jsou nastaveny tak, že jehla střídavě stříhá v tkanině a vedle tkaniny. Použitý šicí nit by měl vždy odpovídat tloušťce tkaniny. U zvláště jemných tkanin byste proto měli používat také velmi jemnou přízi.

 • Versüberung s overlock švem

Overlock splňuje několik kroků najednou: Ořízne okraj tkaniny rovně znovu a tím odstraní přebytečné nitě, spojí okraje tkaniny všech vložených vrstev najednou a potom je šije dohromady.

TIP: Rád znovu připojuji overlockové švy roztažitelným stehem na mém šicím stroji, protože bylo ukázáno, že jen těsnější oděvy jinak švy lemují.

 • Chybí další typ čištění šicím strojem.

TIP: Nezáleží na tom, zda ji dokončíte ručně nebo strojem: Pro nové řezy je lepší nechat širší švový přídavek alespoň o jeden centimetr a při prvním šití a prvním upevnění se šije. Pokud chcete snížit přiléhavost a omezit povolenky na švy, v opačném případě odříznete serging a budete muset znovu ušít.

Versäumungsarten

Které Versäumungsarten tam jsou ">

 • Selhání při šití (zkreslená páska)

Tento typ čištění lze použít na všechny tkaniny, také k nastavení akcentů. Okraj tkaniny, který má být přišit, je všitý do oboustranného textilního proužku, takzvané předpínací pásky. Tato páska je k dispozici jak tkát (nízký úsek) a úplet (vysoce pružný). Předpojatost vazby lze také snadno udělat sami. Jak to funguje podrobně, můžete vidět můj příspěvek //www.zhonyingli.com/schraegband-annaehen/.

Zkroucený pirát

Kategorie:
Stick boty sám a opravit boty
Pokyny: Jak odstranit staré silikonové spoje