Hlavní Háčkování dětské oblečeníPrůvodce Orimoto - Kreativní skládací knihy - Průvodce pro kutily

Průvodce Orimoto - Kreativní skládací knihy - Průvodce pro kutily

obsah

 • Základy Orimoto
  • Metoda orimoto měření
  • Orimoto grafická metoda
 • Proměňte knihu v dekorativní vánoční stromeček
 • Na konci to stojí za to

Doma máte starou knihu, kterou už nepotřebujete

Orimoto zní jako další řemeslný převrat z Dálného východu - není divu, že slovo je složeno z asijských termínů „ori“ (fold) a „moto“ (book) dohromady. Ve skutečnosti je to však vynález Němce: Dominik Meissner, vyškolený počítačový vědec, pracoval od konce 90. let na kreativní cetce. Nyní existuje mnoho různých typů skládání Orimoto. Rádi bychom vám představili dva z nich: Nejprve vám ukážeme, jak do své knihy složit jakýkoli motiv bezplatných šablon na orime.de . A protože se blížíme k vánočnímu času s velkými kroky, ve druhé části vám řekneme, jak vykouzlit vánoční strom na stránkách vaší knihy bez šablony. Jste připraveni na pomačkané dobrodružství zvané Orimoto? Pak do toho!

Základy Orimoto

Potřebujete toto:

 • Kniha (s 350 až 450 stránkami)
 • pravítko
 • tužka
 • možná skládací kost
 • Skládací šablona (by orime.de)

Jak postupovat:

Krok 1: Vytvořte šablonu! Chcete-li tak učinit, přihlaste se do orime.de pro bezplatný program šablon. Abyste se dostali k požadované šabloně, musíte vyplnit nějaký formulář. Uveďte, kolik stránek má vámi vybraná kniha.

Poznámka: Při použití programu bezplatných šablon orime.de musí mít kniha 350 až 450 stránek. Momentálně nemáte kopii s odpovídajícím počtem stránek ">

Tip: Kromě bezplatné verze je k dispozici také placená verze šablony. To výrazně rozšiřuje škálu možností (také z hlediska čísla stránky), ale je doporučeno pouze pro pokročilé a vášnivé fanoušky Orimoto.

Je zadáno číslo stránky? Poté vyberte, v jaké formě má být šablona vytvořena:

a) jako tabulka s rozměry nebo
b) jako obrázek.

Obě varianty fungují perfektně. Nejprve vám představíme práci se stolem, pravítkem a tužkou. Poté pojďme mluvit o grafické metodě, takže budete vědět, co dělat v každém případě.

Nakonec vyberte, co chcete do knihy vůbec složit:

a) volně definovatelné slovo nebo
b) jeden z (v současnosti deseti) dostupných siluet?

Komu: Pokud chcete do knihy složit volně definovatelné slovo, musíte věnovat pozornost oblasti „písma“. Zadejte požadovaný termín - například jméno nebo emotivní termín, jako je láska nebo štěstí. Důležité: Slovo může obsahovat maximálně pět písmen. Po zadání termínu se rozhodnete pro písmo (v současné době existuje pět variant).

Komu b: Pokud dáváte přednost použití některého z uvedených motivů, podívejte se na webové stránce dolů na „Obrázek / Siluety“. Existují různé objekty k vidění, včetně dvojitého srdce a symbolu jin a jang. Označte obrázek své přání.

Poté kliknutím na Náhled zobrazíte, jak bude šablona vypadat. Pokud splňuje vaše očekávání, zadejte příkaz „Vytvořit šablonu“. Dokument PDF můžete otevřít pomocí vhodné čtečky. Jakmile jste se rozhodli pro metodu měření, nemusíte nutně tisknout šablonu. V grafické verzi je však výraz nevyhnutelný.

Krok 2: Jakmile šablonu vytvoříte a vytisknete nebo uložíte, můžete začít se skutečnou prací. Nyní vysvětlíme, jak postupovat s tabulkou (metoda měření).

Metoda orimoto měření

Tabulka šablon má tři informační oblasti:

 • strana
 • Značka 1 (= značka 1)
 • Značka 2 (= značka 2)

Otevřete první (skládací) stránku v knize. Upravte knihu tak, aby vnější okraj hledané stránky směřoval nahoru. Náš obrázek to ilustruje.

Uchopte pravítko a tužku, abyste na dotyčnou stránku nakreslili značky (zde na stránce 1: 15, 4 cm a 15, 5 cm). Tato označení jsou vždy umístěna na vnějším okraji. Pracujte koncentrovaným a přesným způsobem a vytvářejte harmonický celkový obraz. Opakujte popsaný postup se všemi rozměry a (skládacími) stranami knihy.

Poznámka: Používáte-li knihu s více než 450 stranami, nebudete se samozřejmě moci orientovat přímo na čísla stránek uvedená v tabulce. Poté se doporučuje zapsat stránku, na které chcete začít, do tabulky. Odstraňte první číslo stránky uvedené v šabloně (tj. 3) a napište své individuální počáteční číslo stránky. Ostatní uvedená čísla stránek také nahrazují čísla, která jsou pro vás smysluplná. Příklad: Začnete na stránce Book 51. Poté přejeďte prstem 3 a do pole napište 51. Poté přejeďte prstem po 5 a do pole napište 53.

Všechny stránky jsou označeny "> Opakujte to na každé stránce, dokud nebudete hotovi, a z knihy udělejte krásný dekorativní prvek.

Orimoto grafická metoda

Nyní bychom vám rádi vysvětlili, jak pracujete s grafickou šablonou. To je poměrně rychlejší a jednodušší než metoda měření. Nejprve některé obecné informace o šabloně ve bezplatné verzi orime.de: Jmenuje se „Broken G“ nebo „45 ° only wrinkles“. Šablona se zpravidla skládá z několika stránek Din A4. Na každé z těchto stránek šablon uvidíte řadu řádků šablon (jeden řádek šablon na stránku knihy). A každá z těchto šablon obsahuje černou zvýrazněnou konec. Jejich konce označují, kde musíte složit ušima uší na každé stránce knihy.

Vezměte první list papíru a otevřete knihu. Umístěte list dokumentu před první stránku, kterou chcete složit - pokud začnete na stránce 1, jako jsme to udělali, položte list dokumentu na titul nečistot nebo na otevřený obal knihy. Upravte list dokumentu tak, aby se stránka knihy, kterou chcete složit, dotkla původní linie, kterou chcete složit. Nezáleží na tom, které z orientačních linií použijete na horním okraji - musíte být opatrní, abyste stejnou rostlinu použili pro všechny strany.

Poznámka: Můžete také vložit šablonu Orimoto zprava pod stránku, kterou chcete složit. Tímto způsobem se vždy složíte na pravé straně knihy. Pokud však sklopíte stejně jako my vlevo, můžete předchozí skládání použít přímo jako přílohu pro přímé hrany v písmu. Na těchto místech tedy nemusíte vkládat žádné šablony.

Představte si, že konce černé přestávky jsou značkové linie z tabelárního přístupu. Rohy naopak ohněte tak, aby boční okraje splňovaly tyto značky. Vidíte horní a dolní číslo stránky - takže se vždy můžete ujistit, že jste také na správné stránce. A protože jsme si vědomi, že toto je opět okamžik, kdy obrázky říkají více než tisíc slov, odkazujeme na naše ilustrace, u nichž je zaručeno, že rychle odstraní jakoukoli dvojznačnost.

Tip: List dokumentu složte doprostřed - abyste jej mohli super zatlačit do knihy.

Výhodou práce se šablonou kresby je, že již nemusíte pečlivě kreslit značkovací čáry, ale můžete začít skládat okamžitě. S trochou tréninku určitě získáte grafiku v žádném okamžiku a ušetříte spoustu času na řemeslech Orimoto.

Prázdné stránky, které mají například za následek písmena mezi jednotlivými písmeny (v šabloně nejsou žádné značky), jsou jednoduše přeloženy dovnitř a pokud je to možné. Záhyby těchto stránek nesmí být na přední straně viditelné. Alternativa: Prázdné stránky můžete oříznout čistě.

Vlastní umění Orimoto je již hotové! V knihovně je takový vznešený kousek nejlepší.

Proměňte knihu v dekorativní vánoční stromeček

Potřebujete toto:

 • stará kniha (asi 300 až 400 stran, vázaná kniha, stabilní vazba *)
 • Cuttermesser
 • nůžky
 • trpělivost

* Tyto vlastnosti jsou vyžadovány, protože se musíte při práci ohýbat a tlačit.

Jak postupovat:

Krok 1: Oddělte stránku od knihy. Vystřihněte do papíru tři kroky - tak, aby horní část poskytla čtverec, který se při diagonálním přeložení rozřízne na polovinu. Další dva kroky řezaly každý z nich o něco méně hluboko.

Krok 2: Vystřihněte stránku podél písma (ve dvou dolních krocích), abyste mohli stupňovité oblasti složit šikmo dolů jako na našem obrázku. Tato upravená stránka bude sloužit jako šablona níže.

Krok 3: Otevřete první stránku knihy a umístěte na ni právě otevřenou šablonu. Označte oblasti kroků.

Krok 4: Nyní přichází první složitá část: musíte vyříznout celý blok knihy podél značky kroku. Práce s nůžkami vedle sebe by byla únavný úkol. Raději si vezměte řemeslný nůž a odvážně vystřihněte několik stránek najednou. Po chvíli vypadá celá tato věc takto:

Tip: Hrany nemusí být zvlášť rovné nebo hladké. Když se složí, stejně zmizí uvnitř stromu nebo vytvoří spodní stranu každé úrovně.

Krok 5: Nyní je čas provést řezy podél písma - jako při výrobě šablony. Zde je vyžadována vaše trpělivost, protože nemáte jinou možnost, než jednat s nůžkami po stránce.

Krok 6: Jakmile budou všechny stránky knihy připraveny, můžete začít skládat vpředu. Znovu pracujete stejně jako při návrhu šablony. Skládejte, dokud se poslední stránka knihy nezavře.

Tipy:

 • Po pouhých 20 stránkách si můžete knihu nastavit a představit si, jak bude strom vypadat na konci - užitečná motivace vzhledem k zdlouhavému jednání.
 • Čím dále půjdete, tím těžší bude záležitost. Vždy si musíte ponechat již složené stránky jednou rukou, abyste mohli druhou stranu složit druhou rukou. Strom se samozřejmě stává stále krásnějším.

A nakonec vánoční strom vypadá takto:

Na konci to stojí za to

Přestože jste knihu teoreticky mohli stále číst v první prezentované metodě (s tabulkou nebo grafem), u varianty vánočního stromu to již není možné. Důvodem je, že verze šablony se pouze skládá. Naproti tomu v případě velkolepého stromu se používají i nůžky a části písma se ničí.

Pokud je to možné, měli byste vždy dávat přednost vázaným knihám. Obecně poskytují lepší postavení, Orimoto však funguje dobře i s jednoduchými brožurami. Pokud práce není na konci stabilní, můžete pomoci s Dekobandem nebo podobným: Přilepte to navíc kolem knihy.

Materiály pro vytvoření (staré) knihy jsou velmi levné. V nejlepším případě nic nestojí (kromě malé tiskové kazety a papíru). Potřebný čas však nelze podceňovat. Zejména začátečníci musí plánovat několik hodin, dokud se neprohrají stovkami stránek. Ale jak vidíte, vždy stojí za to!

Vysušte suterén - pokyny pro vytvoření vlastního
Háčkování panenka sami - zdarma pokyny pro háčkování panenka s vlasy