Hlavní VšeobecnéŠicí Patchwork deka - bezplatný návod pro kutily

Šicí Patchwork deka - bezplatný návod pro kutily

obsah

 • volba materiálu
 • množství materiálu
 • vzory
 • Pro stabilitu
 • Pokládejte vzory
 • Je šitý
 • Prošívání (prošívání)
 • Mount
 • variace

Šití barevné deka je výzva. Kromě mnoha pracovních hodin, které musíte naplánovat, potřebujete také hodně trpělivosti a nějaké zkušenosti s šitím - začátečníci by měli začít s menším projektem, jako je kapsa na mobilní telefon. Ale přesto stojí za to se s touto přikrývkou vypořádat. Barevný kousek šití je skutečný poutač - správné pokyny pro patchworkovou deku najdete zde, takže si popadněte kousky a začněte!

Rychlá a snadno sešívaná patchworková deka

Po mnoho týdnů jsem přemýšlel o šití patchworkové přikrývky. Dlouho jsem se toho styděl, protože taková přikrývka je větší projekt a především potřebuje hodně místa. Ale teď jsem se konečně rozhodl tento úkol vyřešit, protože mé kousky látky jsou stále více a jsou příliš špatné na to, abych je mohl vyhodit! Říkám to rovnou: Moje přikrývka je velmi pestrá! Všichni, kteří mají rádi klidnější, by se měli držet 4-6 různých látek! ????

Obtížnost 3.5 / 5
(vhodné pro pokročilé)

Náklady na materiál 3.5 / 5
(v závislosti na výběru tkaniny mezi 0, - EUR od zbytkového využití a 130, - EUR)

Požadovaný čas 3.5 / 5
(včetně vzoru asi 10-15 hodin)

Už jsem své bavlněné kousky proměnila v košíky na chleba a další menší nádobí. Teď to jsou moje dresy do obojku! Těším se na složení mých zápisků!

volba materiálu

V tomto případě je nejvhodnější nepružná textilie, jako je bavlna. Balíček patchworkových tkanin si můžete také zakoupit přímo. Ty jsou zvláště vhodné díky jejich vysoké kvalitě a koordinovanému designu. Ty se prodávají ve specializovaných obchodech jako „tukové kvatty“ v předem rozřezaných různých rozměrech (obvykle asi půl metru po půl metru). Přesto jsem se přesto rozhodl pro dres, který vyztužuji netkanou textilií, abych snížil roztažitelnost.

Pak budete stále potřebovat objemové rouno v síle dle vašeho výběru a spodní část pro strop. Spodní strana by měla být vyrobena z poněkud robustnější látky nebo snad i vodoodpudivého materiálu, pokud byste ji chtěli použít jako piknik nebo jako lehátka k jezeru. Pro svou přikrývku jsem použil rouno z netkané textilie, ve kterém je na jedné straně již prošívaná krásná, jasně červená látka (vypadá jako látka z anoraku).

množství materiálu

Chtěl bych se svým novým přikrývkou ubytovat co nejvíce svých zápisků, a proto bude v mém případě obzvláště velký. Ale nebojte se, samozřejmě ukážu přesně, kolik látky potřebujete pro deku pomocí mého výpočtu vzorku:

Moje přikrývka by měla být asi 1, 5 mx 1, 5 m . Pokud je každý čtverec asi 15 cm x 15 cm, potřebuji 10 x 10 = 100 čtverců s povoleným švem. Samozřejmě můžete také vyrobit menší čtverce. Obvyklé jsou rozměry jako 10 cm x 10 cm, 15 cm x 15 cm nebo 10 cm x 15 cm (pokud by strop neměl být čtvercový).

Nakonec budete potřebovat trochu více bavlněné tkaniny pro okraj, v mém případě 4 x 1, 5 m = 6 metrů plus přídavek na šev (plus bezpečnostní rezerva asi 30 cm).

vzory

Vzor je velmi jednoduchý: nakreslete čtverec nebo obdélník v požadované velikosti, včetně přídavku na šev (chtěl bych vzít asi 0, 7 cm) na silnější kus lepenky a vystřihnout. Tento krok je velmi důležitý! Podle mého příkladu výpočtu výše bych jinak musel měřit 100 (!) Čtverců na tkaninách a kreslit!

Tip: Pokud máte v domácnosti objekt s odpovídajícími rozměry, můžete samozřejmě použít jako šablonu. Mám například dřevěný trivet o rozměrech 16 cm x 16 cm - což je perfektní!

S touto šablonou můžete nyní snadno přenést vzor na požadovanou látku pomocí křídy krejčí, Wondermarkeru nebo jiné oblíbené věci na psaní textilií a pak přesně řezat v této linii. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je řezací koloběžka (protože také ukládá výkres). Jinak je to také klasicky s nůžkami.

Tip: U obdélníků se ujistěte, že jsou motivy správně umístěny a nelžou!

Pro stabilitu

U bavlny, poplinů a prošívaných textilií to není nutné, jak jsem řekl, ale v mém případě musí být všechny části textilie nyní vyztuženy netkanou textilií, aby se během šití neprotahovaly a pak se rohy a hrany vzájemně přesně shodovaly.

Tip: Pro optimální stabilitu by měl být také použit fleece močového měchýře!

Na druhou stranu, s fleecovým rounem zachraňuji spojování okrajů. Používáte-li bavlněné tkaniny, uzavřete prosím okraje!

Pokládejte vzory

Phew, to je spousta věcí! To bylo dost práce, takže před šitím se vyplatí vyzkoušet různé možnosti pokládky. Abych toho dosáhl, umístím všechny kousky na podlahu nebo na postel (v závislosti na velikosti projektu) přede mnou, abych si mohl představit, jak bude vypadat konečný výsledek. Stále se zde můžete domluvit. Existují některé běžné varianty pokládání. Jejich malý výběr najdete níže pod názvem „Variace“.

Nevybral jsem si žádnou z nich, protože mám čtyři kousky látky, mnoho kusů a pouze dva ze dvou látek. Jediným pevným bodem pro mě je tkaninový design, který mám desetkrát, což tvoří úhlopříčku.

Jakmile je vzorek řezán, umístěte řádky po jednom. Vždy začněte zleva, aby se nic nezmíchalo. Jednotlivé řady hromádek lze nyní připnout spolu s výšivkou nebo bezpečnostním špendlíkem a podle jejich pořadí (tj. 1, 2, 3, ... nebo A, B, C, ...) nebo jednoduše naskládat na sebe. Hlavní věc, kterou znáte při šití, kde je nahoru a dolů.

Je šitý

A pak je čas začít šití čtverců / obdélníků v horní řadě jeden po druhém. Za tímto účelem dejte první a druhý čtverec / obdélník spolu s pravými (krásnými) stranami textilie a přišijte je k sobě. Beru (podle mého plánovaného příspěvku na švy) vždy vzdálenost šířky nohy od okraje látky. Poté rozložte obě textilie a umístěte třetí čtverec / obdélník s druhým napravo a znovu přišijte ve stejné vzdálenosti. Takže to pokračuje, dokud není celá řada dokončena. Pokud jste to udělali se všemi řádky, výsledek vypadá takto:

Před dalším šitím je žehlit jednou. I když se vám to nelíbí, opravdu se to vyplatí a další práce je mnohem jednodušší. Chcete-li to provést, jednoduše vyžehlte všechny povolenky na švy v první řadě vlevo, v druhé řadě napravo atd. U dresu s rounem není nutné žehlení.

Nyní sepněte řádek po řadě kolíků tak, aby se jednotlivé švy setkaly.

Nyní můžete vidět, zda jste pracovali čistě a přesně. Pokud jeden nebo druhý šev není stoprocentně přesný, není to ani drama. Čím větší je celková práce, tím méně zřejmé jsou drobné nepřesnosti. Samozřejmě si je všimnete sami.

Tip: Začátek a konec by měl být vždy šit několika stehy, aby se jednotlivé části textilie nemohly během zpracování částečně oddělit!

Teď tedy všechny řádky ušijte, horní část přikrývky je téměř hotová.

Tip: Nezapomeňte, že motiv je správný, a pak ne „vzhůru nohama“! Nejlepší je položit na sebe dva řady, protože by měly být později přišity a složeny na jejich okrajích.

Když jsou všechny řádky sešity dohromady a zkrouceny, můžete otočit horní část a přesně vidět, jak jste pracovali.

Prošívání (prošívání)

Nyní přichází další vzrušující část: prošívání. Prošívání znamená, že alespoň dvě nebo více vrstev tkaniny (obvykle tři) jsou spojeny šitím. Můžete uvolnit páru kreativně, protože je možný každý představitelný vzor. Používám však pouze klasickou verzi přikrývky - podél švů.

Chcete-li ušetřit spoustu problémů, je důležité připravit a opravit vše co nejlépe, aby se při šití nic neztratilo. Položte spodní část s pravou stranou tkaniny dolů na podlahu (tato a rouno by měly být zhruba střihané, ale ne příliš těsné), pak objemový rouno a horní (horní) pravou stranou nahoru.

Nyní začněte od středu a držte všechny tři vrstvy tkaniny pohromadě. Chcete-li to provést, vždy tahejte látku přes látku, aby nedošlo k pomačkání. Pro menší projekty jsou špendlíky dostačující, ale raději používám extra dlouhé špendlíky s velkou hlavou, protože lépe drží. Pro větší projekty a dokonce i pro ty s mnoha ozdobnými prošívacími stehy se vyplatí použít bezpečnostní špendlíky.

Tip: Mimochodem existují také speciální prošívací špendlíky s úplně plochou hlavou.

Také při šití začínám od středu ve všech směrech, aby jednotlivé vrstvy textilie nemohly proklouznout. To je docela drahé, ale opravdu se vyplatí, pokud se chcete vyhnout vráskám!

Tip: na konci opět zašijte, aby se nic nerozpustilo!

Pokud je vše šité dobře, můžete snížit spodní část i objemový fleece v odpovídající velikosti.

Mount

Nebojte se! Okraj je vlastně docela rychlý a snadno sešitý a nebudete věřit, jak rychle je to vhodné a krásná patchworková deka je konečně hotová!

Chcete-li to provést, vezměte šířku, že rám by měl mít 4 krát. V mém případě to bude 3 cm x 4 = 12 cm . To je výška. Délka, kterou jste již vypočítali podle rozsahu - rád si vezmu asi 30 cm rezervy. V mém případě asi 6, 3 m . Tato kapela nemusí projít najednou. Stejně jako vazba zkreslení se může skládat; Můžete však - v závislosti na motivu - jednoduše řezat pomocí niti nebo v pravém úhlu.

Je důležité, aby zde byla také použita nepružná bavlněná tkanina nebo, je-li to nezbytně nutné, pletená tkanina se silným zpevňujícím rounem. S dresem to může být docela obtížné, protože není tak snadné být opatřen přesnými záhyby. Beru různé bavlněné tkaniny pro svou přikrývku, abych získal duhový vzor. Ale můžete také dát všechno dohromady z jedné a téže látky.

Tip: Když pásky s kusovým lepením dávejte pozor na povolenky na švy! Nejlepší způsob, jak měřit na konci, pokud je to dost dlouho!

Celkem jsem tedy pro svůj duhový okraj střihl celkem (s rezervou a švem) 42 obdélníků o rozměrech 12 cm x 17 cm (mám 6 barev, takže každá barva 7krát). Ty sešívám v požadovaném pořadí - v mém případě vždy červeno-oranžově-žluto-zeleno-modro-fialově - a pak začnu, stejně jako záplaty, sešitím řady k sobě, aby se vytvořil dlouhý pruh.

První dva kusy jsem dal dohromady na pravou stranu a přišil je dohromady. V tomto případě pracuji se šicí strojem pro overlock, čímž se ušetřím od vycpávky. Pokud nemáte overlock, měli byste to určitě udělat! Pak rozložím dva kusy textilie, znovu položím na pravou část, znovu na pravou stranu další náplast a znovu zašiju svým overlockem atd., Dokud nebudou všechna práva k látce spojena a nevytvoří se dlouhá látka. Poté jsou všechny povolenky na švy žehleny stejným směrem. Zepředu to vypadá takto:

Tato páska je pak složena a žehlena podélně, což vytváří mírné zmačkání. Potom tkaninu znovu otevřete a složte obě strany směrem do středu tak, aby se okraje dotýkaly rýhy. Pak je pás opět složen a dobře žehlen. Tkanina je nyní čtyři vrstvy.

Nyní můžete začít někde na hraně, ale nejlépe ne na jedné hraně. Dvakrát sklopíte jednu stranu a tuto hranu umístíte na hranu na pravou stranu spodní tkaniny. Pro zajištění lze do každého ze čtyř rohových kusů zasunout kolík, takže nic neklouzne.

1 ze 4

V závislosti na tom, jak silná je přikrývka, se nyní přišijete trochu vpravo od prvního záhybu jednoduchým rovným stehem. Šijte tak, aby patka šicího stroje byla vpředu ve výšce s okrajem stropu (takže jehla je 1-1, 5 cm před okrajem).

Tip: Čím silnější je přikrývka, tím více by měla být přišita doprava.

Vezměte přikrývku a otočte ji o 90 stupňů tak, aby byl roh vpravo nahoře. Pak vezměte lemový pás a ohněte jej o 90 stupňů a složte jej zpět dolů na horním okraji přikrývky.

Nyní je tkanina lemovacího lemu držena nahoře vpravo a opatrně vytáhnete z přebytečného materiálu vlevo. Je to trochu těžké to vysvětlit, ale na obrázcích to vidíte dobře. Pokud si nejste jisti, zafixujte roh kolíkem.

Začněte se švem další délky strany tak, aby přítlačná patka spočívala rovně před „korálkem tkaniny“ (asi 2 - 3 cm za okrajem) a šijte tak všechny délky a rohy.

Až se vrátíte na začátek lemovací pásky, porazte ji ve 1-2 cm, položte na ni otevřený konec a pokračujte v šití, dokud se švy nepřekrývají.

Teď jednou ohněte lemovací pásek, otočte přikrývku, udeřte a znovu ušijte ve stejné vzdálenosti na druhé straně. Ujistěte se, že střední záhyb zůstává rovný. Rohy jsou nyní také velmi lehké, není třeba se obávat:

Několik palců před tím, než se dostanete do rohu, je stroj zastaven (přítlačná patka a jehla jsou spuštěny). Nyní vytáhněte kolíky a stáhněte okraj dolů. Roh prstu je přitisknut prstem, pak stále zamíříte látku a zatlačíte ji do právě vytvořeného sáčku tak, aby „záhyb“ byl v úhlu 45 stupňů.

1 ze 6

Potom zašijte až těsně před tímto záhybem (jehla v tkanině, přítlačná patka nahoru), zvedněte roh a zkontrolujte dno (je-li to nutné, přečtěte si). Přikrývka je otočena o 45 stupňů a přišita do rohu. Otočte jej těsně před koncem (jehla v tkanině, přítlačná patka vysoká, 180 stupňů) a zašijte zpět do výchozího bodu. Potom přikrývku otočte, dokud nebude vnější okraj vpravo a pokračujte v šití další délky.

Nakonec je přišita na počátečním bodě lemové pásky a všitá čistá.

A hotovo!

variace

Kromě výše uvedeného výběru tkaniny lze použít i klasický způsob pokládání. Pro úplnost jsem pro vás znovu zaznamenal několik jednoduchých vzorců. Jednotlivé barvy jsou očíslovány, abyste viděli, kolik různých tkanin je potřeba pro každý design:

1 z 5

Stručný návod:

 1. Vytvořte šablonu a střih (použijte s fleecovým dresem!)
 2. Položte vzory a patche v pořadí
 3. Přišijte záplaty
 4. Sešijte řádky dohromady
 5. Vždy se zasekávejte od středu směrem ven a poté ušijte
 6. Řezané hrany
 7. Vytvořte lem a lem - hotovo!

Zkroucený pirát

Kategorie:
Vysušte suterén - pokyny pro vytvoření vlastního
Háčkování panenka sami - zdarma pokyny pro háčkování panenka s vlasy