Hlavní VšeobecnéPletací spirálové ponožky - návod a tabulka velikostí

Pletací spirálové ponožky - návod a tabulka velikostí

obsah

 • Tabulka materiálů a velikostí
 • Pletací návod - Spirálové ponožky
  • 1. manžety
  • 2. spirálový vzor
  • 3. Pásová krajka

Ponožky patří pravděpodobně mezi nejtypičtější oděvy, které jsou pletené samy o sobě. Je to proto, že jsou poměrně malé, a proto znamenají zvládnutelné množství práce. Navíc, zejména v zimě, nic o pěkném páru ponožek vyrobených ze silné nové vlny. Dokonce i nohy kojenců a batolat v nich zůstávají pohodlně v teple.

Bohužel existují dvě věci, které i dychtiví pletařky zdržují od projektu „Ponožky“: Na jedné straně je s jehlou někdy trápné, že se pata úhledně zpracovává. Bumerangová pata a pata s klínem nic neberou. Na druhé straně musí být takové ponožky zpracovány velmi přesně podle pokynů z hlediska rozměrů. S ponožkami si můžete vzít velikosti trochu volnější, protože jsou zpracovány bez paty. Vzor navíc zajišťuje, že spirálová ponožka se vejde do několika sousedních velikostí bot. Kromě našich pokynů jsme v souhrnném grafu níže pro spirálové ponožky shrnuli, kolik stehů je třeba prošít přesně pro jakou velikost.

Spirálové ponožky jsou skvělé, pokud nemáte zkušenosti s pletením s děrováním. Kromě toho jsou ideální pro dokončení pod časovým tlakem, protože mohou být pleteny bez paty mnohem rychleji než ponožky podle konvenčních pokynů. V neposlední řadě jsou spirálové ponožky velmi populární variantou pro kojence a děti. Malí rostou tak rychle, že byste měli obecně plést o jednu velikost větší, než v současné době potřebujete. Jinak riskujete, že ponožky jsou po dokončení již příliš malé. U spirálových ponožek je to jiné. Protože jsou vyrobeny bez paty, nohy různých délek se vejdou do stejných ponožek, jak můžete vidět v níže uvedené tabulce velikostí. Někteří rodiče říkají, že spirálové ponožky vyrostou spolu. Určitě jsou zde i limity. Ponožky však nabízejí výrazně větší flexibilitu než srovnatelné paty.

Tabulka materiálů a velikostí

materiál:

 • Ponožková vlna: 100 g pro 4-vrstvovou / 150 g pro 6-vrstvovou vlnu
 • Jehlová hra: 2, 5-3 pro 4-vrstvovou / 3-4 pro 6-vrstvovou vlnu
 • vlna jehly

U ponožkové vlny se běžně hovoří o 4- nebo 6-vrstvé vlně. To se týká toho, kolik monofilů byla vlna zkroucena. 4-vrstvová ponožková příze je proto tenčí než 6-vrstvová vlna. U čtyřvrstvé vlny jsou pletené ponožky, které lze nosit po celý rok. Šestivrstvá vlna poskytuje znatelně více tepla, a proto je vhodnější pro podzimní a zimní ponožky. K dispozici je také ponožková vlna s 8 vlákny. To je ještě teplejší a podle toho se používá jen zřídka. Díky tomu udržujete své zmrzlé nohy v chladu chladné.

V následující tabulce velikostí najdete informace, které potřebujete k pletení 4-vláknových nebo 6-vláknových vlněných ponožek. Kromě velikosti v prvním sloupci je počet stehů, které se mají přidat, ve druhém sloupci tabulky velikostí. Toto je nejdůležitější informace v této příručce, která začíná u ponožek bez paty. Co se děje s ostatními informacemi v tabulce velikostí, tj. S délkou a poklesem, bude vysvětleno na příslušných místech v průběhu pokynů.

Tabulka velikostí - Spirálové ponožky s 6vrstvou vlnou

velikost lití na Délka ke snížení (cm) Snižování krajkové kapsy každý ...
3. kolo2. kolokolo
14-183218/3x3x
19-254022/4x4x
26-314026/4x4x
32-3548301x4x5x
36-3948342x3x5x
40-4356382x5x5x
44-4556423x4x5x
46-4764443x5x6x

Tabulka velikostí - Spirálové ponožky se 4vrstvou vlnou

velikost lití na Délka ke snížení (cm) Snižování krajkové kapsy každý ...
3. kolo2. kolokolo
14-184018/3x5x
19-2548222x3x5x
26-3156262x3x6x
32-3564302x5x6x
36-3964342x5x6x
40-4372382x6x8x
44-4572423x6x7x
46-4780443x7x8x

Předchozí znalosti:

 • pravé stehy
 • levé stehy
 • Kruhové pletení s dvojitou jehlou
 • odstranit pravé stehy

Pletací návod - Spirálové ponožky

1. manžety

Nejprve udeřte požadovaný počet stehů na 2 jehly jehly. Podívejte se na tabulku velikostí a zjistěte, kolik stehů potřebujete pro požadovanou velikost ponožky ve velikosti příze, kterou používáte. Poškozené stehy zavřete do kruhu. V záhybovém vzoru 2 doleva, 2 doprava. V prvním kole rozložte všechny stehy rovnoměrně na 4 pletací jehlice.

Nepoužívejte 4- nebo 6-vláknovou ponožkovou přízi, nebo pokud si chcete být jisti velikostí ponožek, proveďte před zahájením manžety stehovou zkoušku. Ty by neměly plést hladce vpravo, ale ve zmačkaném vzoru 2 vlevo, 2 vpravo. Nejlepší je položit vzorek stehu přímo na nohu, která má být pletena, aby se odhadl požadovaný počet stehů.

Manžeta může být v rozmezí 2 až 5 cm, v závislosti na vašich preferencích. Závisí to také na celkové délce spirálových ponožek. Pro velikost menší než 20, pletenou manžetu znatelně kratší než pro velikost nad 40.

2. spirálový vzor

Po manžetě následuje skutečný spirálový vzor. Funguje to kouzlo, a proto se ponožky neobejdou bez paty. Na začátku první jehly plette 4 stehy doprava a poté 4 stehy doleva. Zde je návod, jak to jde: Na 4 pravých stehech následujte 4 levé stehy, načež znovu pletete 4 pravé stehy. To jde přes 4 kola. Vzhledem k 8 jednotkám vzoru ok je důležité, aby celkový počet ok byl dělitelný 8. Věnujte pozornost tomu, pokud určíte počet stehů pomocí vlastního vzorku stehu.

Tip: Začátek 4 kol označte stehem nebo barevným vláknem.

Páté kolo začíná levým stehem. Následují obvyklé 4 pravé a 4 levé stehy. Na konci 4. jehly budete mít 3 levé stehy. S prvním levým stehem z první jehly se také vytvoří 4 levé stehy v jednom kuse. Pokračujte vzorem o jeden posun.

Po dalších 4 kolech posuňte vzor znovu o jeden. To znamená, že pletete 2 levé stehy na začátek první jehly a poté znovu 4 vzor.
Takto pracujete celou ponožku: po 4 zatáčky zůstaňte ve stejné čtyřcestné řadě pravých a levých stehů, poté přesuňte vzor o jeden a splétejte další 4 kola.

Délka spirálové ponožky naleznete v části „Délka ke snížení“ v příslušné tabulce velikostí. Ukazuje, kolik palců by měla být ponožka, než začnete sundávat krajku. Ideální délku vaší spirálové ponožky lze samozřejmě také měřit na samotné noze, pokud je k dispozici. Během pletení občas ponožku vyjměte a sami se rozhodněte, zda by měla být delší. Budete překvapeni, jak dobře ponožka zapadá na nohu, i když je pletená bez paty.

Poznámka: Spirálový vzor lze zpracovat i v jiných velikostech ok, než je uvedeno v této příručce. Je myslitelné například změna 3 a 3 nebo 5 a 5 stehů. Poté však musí být celkový počet ok odpovídajícím způsobem dělitelný, v těchto dvou případech 6 nebo 10.

3. Pásová krajka

Po dosažení požadované délky přepněte ze spirálového vzoru na jednoduché pravé stehy. Nyní pracujte s krajkou. Z tohoto důvodu byste se měli znovu ujistit, která jehla je první v kole a která je poslední.

Pro poklesy na horní část ponožek potřebujete naposledy velikostní graf. Nyní je to o sloupci „Snižování pro každou krajku ...“ Je pravda, že špička je pletená na začátku střídavě od Abnahmerundenu a normálních kol s pravými stehy. Nyní je ve sloupci „3. Kolo "" 2x ", to znamená:

 • 1 přijímací lekce
 • 2 kola s pravými stehy
 • 1 přijímací lekce
 • 2 kola s pravými stehy

Stejně tak u každého „2. Kolo ", například pokud je uvedeno" 3x ":

 • 1 přijímací lekce
 • 1 kolo s pravými stehy
 • 1 přijímací lekce
 • 1 kolo s pravými stehy
 • 1 přijímací lekce
 • 1 kolo s pravými stehy

Kola pro výběr uvedená pod každým „kolem“ se odehrávají bezprostředně za sebou, bez mezilehlých kol pro pravé stehy.

Pletou poklesky, jak se objevují v tabulce velikostí zleva doprava. Nejprve tedy přijde úpadek každé 3. kolo (je-li uvedeno), pak každé 2. kolo a nakonec každé kolo, dokud nezůstane pouze 8 stehů.

Lekci budete plést takto:

Plette první jehlu na třetí poslední steh. Plette třetí poslední a předposlední steh dohromady vpravo. Posledním stehem, který si znovu pletete. Na 2. jehle pleteme první steh právě vpravo. Druhý steh zvedněte doprava. Nyní plette třetí steh na pravé straně a zvedněte zvednutý steh přes tento třetí steh.

Postup je stejný pro jehly 3 a 4. Třetí jehla pletená stejným způsobem jako 1. jehla a 4. jehla jako 2. jehla. Po každém kole tedy máte celkem o 4 stehy méně.

Na konci období vysazení zůstávají na každé jehle 2 stehy. Odřízněte pracovní nit velkoryse a navlékněte ji do vlněné jehly. Protáhněte dvojitou nití kola každým jednotlivým stehem. Vyjměte jehlu a utáhněte nit. Zaveďte zbývající nit malým otvorem uprostřed ponožky. Tam šijete vlákno.

První z vašich dvou ponožek bez paty je nyní hotová!

Kategorie:
Která minerální omítka pro fasády - omítka minerální nebo silikonová pryskyřice?
Cenový podlahový talíř - tyto náklady jsou za m²