Hlavní VšeobecnéVýšivka: Cross Stitch - návody a příklady

Výšivka: Cross Stitch - návody a příklady

obsah

 • Materiál a příprava
 • Pořizování materiálu a náklady
 • Pokyny pro křížový steh
 • Přizpůsobte vyšívací projekty

Shabby Chic patří k dokonalému stylu venkovských domů. Zařízení však vypadá kompletně, pouze když vyšívané doplňky zde a tam dokončí vzhled staré místnosti. Z důvodů nákladů se mnoho fanoušků venkovských domů zdrželo završení jejich konceptu vybavení vyšívanými ubrousky a jejich výroba je v ruční práci jednodušší, než si mnozí mysleli. Na začátku stačí použít jednoduchý křížový steh.

Ošuntělý šik a styl venkovského domu jsou v módě. Interiéroví dekorátoři rádi používají vyšívané ubrousky k dotvoření vzhledu a ulehčení domova. V obchodě však takové ubrusy obvykle stojí hodně peněz. Vyšívat takové doplňky sami je mnohem levnější. Ale jaké materiály jsou potřeba a jak přesně vyšíváte "> Materiál a příprava

Potřebujete toto:

 • šicí jehla
 • příze
 • Výšivka (látka pro výšivku)
 • obruč
 • Náprstek nebo páska
 • nůžky

Pokud vyšíváte poprvé, měli byste mít jehly v různých velikostech a vyzkoušet, jakou jehlu nejlépe zvládne. Pro začátek se doporučuje větší jehla, protože ji lze lépe uchopit. Menší jehly se obvykle používají pro náročnější stehy. Také byste měli věnovat pozornost velikosti oka jehly. Pokud nemáte žádné postupy při navlékání závitů, měli byste zvolit větší.

V prvních testech nehraje kvalita příze a tkaniny hlavní roli. Při výběru příze uchopte, co se vám líbí a v rámci vašeho rozpočtu. Ujistěte se však, že základna jehly, nitě a vyšívání se navzájem shodují v barvě a síle. Kromě toho byste si měli pro první cvičení hůlky zvolit látku, jejíž „póry“ jsou jasně viditelné.

Jeden mluví o takových látkách “počítání textilie”, protože vzdálenosti mohou být počítány velmi jednoduchým způsobem. Prádlo je nejlepší, ale je to docela drahé. Pokud máte pochybnosti, zeptejte se v galanterii nebo v textilním obchodě konkrétně na příznivou výšivku.

Pokud nechcete investovat hodně peněz do nového hobby na začátku, můžete to udělat bez vyšívacího obruče během prvních pokusů a protáhnout látku levou rukou. Ucpání je nutné, aby se zabránilo deformaci výšivky nebo vyboulení látky. Výšivka však není příliš drahá a je to obrovská pomoc zejména pro velké projekty.

Udělejte si laskavost a použijte náprstek pro prvních několik pokusů nebo uvázat pásku kolem levého palce a ukazováčku. Bohužel se stehům nelze na začátku vyhnout, ale následující bolesti jsou. Pověst, která se vytvoří po prvních stehech na ochranu rohovky na prstech, je příběhem sestry.

Řezání a řezání příze je zcela jednoduché, běžné nůžky pro domácnost. Přestože existují speciální nůžky na nitě, které začátečníci ještě nepotřebují.
Všechny materiály (kromě pásky) jsou k dispozici v galanterních obchodech. K dispozici jsou také zábavné sady (většinou vyrobené z tkaniny, příze a jehly) pro začátečníky. Stačí se tam podívat a nechat se inspirovat!

Pořizování materiálu a náklady

Totéž platí pro galanterii jako například pro elektroniku nebo knihy: v online obchodování jsou obvykle levnější. Pokud jste našli důvěryhodného obchodníka a kvalita nabídky splňuje vaše očekávání, nic proti tomu nebude mluvit, pokud odtud dostanete vyšívací základnu a přízi. Při nákupu jehel však buďte opatrní! Levné nabídky na internetu proto mohou pramenit ze skutečnosti, že jehly byly vyrobeny z podřadného materiálu. Pokud jsou příliš zdůrazňováni - což se může stát častěji, zejména při prvních pokusech - zlomí se na polovinu. To není jen nepříjemné, ale také to představuje určité riziko zranění. Konec konců jde o špičatý kovový předmět. Proto by se při nákupu vyšívacích jehel měla rozhodně věnovat pozornost kvalitě a v případě pochybností v odborném obchodě osobně dotazovat. Ale i tam by řada 3-5 vyšívacích jehel neměla stát více než 5 eur.

Při nákupu vyšívacího obruče stojíte před otázkou: plast nebo dřevo ">

Tip: Dokonce i galanterie, včetně převážně výšivky, je většinou sezónním zbožím. To znamená, že na konci sezóny obchody sbírají zbytky produktů z regálů a nabízejí jim speciální zboží za sníženou cenu, aby se vytvořil prostor pro zboží nové sezóny. Každý, kdo během těchto časů udržuje oči otevřené a projevuje určitou trpělivost, může udělat jednu nebo dvě dohody.

Pokyny pro křížový steh

1. Upevněte vyšívací základnu do obruče. Rozebrat obě části rámu. Poté látku umístěte na vnitřní stranu rámu stranou tkaniny (stranou tkaniny, na které chcete vidět motiv) a natáhněte na ni větší.

Pokud tkanina v rámu nesedí dostatečně pevně, uvolněte ji znovu. Otočte šroubem horní části doprava, aby byl užší, a zkuste to znovu. Tento přístup vyžaduje určitou praxi, ale po několika pokusech to pochopíte.

2. Připravte šicí nit. Najděte přízi, kterou chcete začít, a střih ji na délku paže. V závislosti na kvalitě příze, tkanině, typu motivu a velikosti jehly bude možná nutné přízi rozdělit. Pokud zjistíte, že příze, kterou kupujete, nezapadá do pórů textilie, měli byste přízi snížit na polovinu.

Tuto techniku ​​však můžete použít také k ovlivnění optického efektu vyšívacího obrazu. Pokročilá práce s motivovými částmi, které mají bodnout do oka, se silnější přízí. Pro části vyšívacího designu, které jsou více filigránové a měly by vypadat takto, používají pouze polovinu příze. Jen to zkuste!

3. Nyní připravte přízi do oka jehly. K tomu potřebujete na začátku trochu trpělivosti. Brzy si ale uvědomíte, že je pro vás vždy snazší. Připevněte přízi kolem jehly. Uchopte je palcem a ukazováčkem levé ruky a potom pravou rukou vytáhněte jehlu ven. Protáhněte smyčku niti okem jehly.

4. Nyní se podívejte na látku, kterou jste natáhli do rámu. Uvědomte si, že póry jsou na všech stranách rovnoběžné ">

6. Vložte jehlu do pravého horního rohu čtverce a špičku jehly vložte přes zadní část látky do levého horního rohu čtverce. Nasaďte jehlu na odpovídající póry a trochu ji zatlačte tak, aby byla špička jehly znovu viditelná vpředu.

Nyní uchopte přední kus jehly a zatáhněte za ni, dokud se příze nezavede na látku. Ale buďte opatrní: pokud taháte příliš tvrdě nebo příliš rychle, můžete celou nit protáhnout látkou. To se může stát na začátku. Nebojte se: praxe dělá perfektní! Podle potřeby opakujte kroky 4 až 6.

7. Polovina křížového stehu je již hotová. Chcete-li to dokončit, propíchněte jehlu do pórů, které tvoří pravý dolní roh čtverce, a vytáhněte přízi napnutou. První kříž je hotový. Gratulujeme, zvládnete křížový steh!

8. Další postup závisí na šabloně motivu. V našem příkladu byly vyšívány dvě řady po pěti křížích. Je vidět, že jehla na zadní straně textilie byla vedena z posledního póru předchozího kříže do prvního póru následujícího kříže a potom byly kroky 6 a 7 opakovány.

9. Když jste dokončili vyšívání vzoru nebo změnu příze, nezapomeňte ušit dva konce předchozího vlákna. Navlékněte jej do oka jehly, protáhněte jehlu výšivkou na zadní straně a odřízněte zbytek niti.

Přizpůsobte vyšívací projekty

V galanterii jsou vyšívací předměty často nabízeny jako hotové sady. Obsahují vyšívací základnu s motivovou šablonou, odpovídající přízi v dostatečném množství a vyšívací jehlu. Tyto sady jsou zvláště oblíbené u začátečníků, zejména proto, že motiv s vodou rozpustnou barvou již byl na tkanině vytištěn. To pomáhá sledovat i při větších obrázcích. Velkou nevýhodou však je, že tato kreativita je velmi omezená. Typ a velikost motivu a jeho uspořádání na vyšívací základně jsou již uvedeny. Pokud se jí příze nelíbí, lze ji nahradit, ale s dodatečnými náklady.

Pokud chcete přizpůsobit svůj výšivkový design, můžete jej snadno vytvořit na papíře pomocí programu pro psaní na PC nebo pomocí barevných tužek. Nejlepší je vytvořit svůj motiv v různých velikostech. Takže si můžete vyzkoušet velikost motivu na tkanině nejlépe a sami se rozhodněte, kde přesně by to mělo být.

Tipy pro rychlé čtenáře:

 • Vytvořte typ projektu a motiv
 • Nakupujte materiály
 • Uspořádejte motiv na výšivce
 • Vytažte vyšívací základnu do obruče
 • Odřízněte přízi a v případě potřeby ji rozdělte
 • Navlékněte přízi do oka jehly
 • Vizualizujte čtverec na tkanině
 • Pierce jehly zezadu v tkanině
 • Popadněte jehlu zepředu
 • Veďte jehlu vpravo nahoře
 • Pierce jehly zepředu dozadu
 • Veďte jehlu dopředu po zádech
 • Uchopte jehlu a utáhněte přízi
 • Vpichněte jehlu vpravo dole
 • Šití nití a řezání
Kategorie:
Vysušte suterén - pokyny pro vytvoření vlastního
Háčkování panenka sami - zdarma pokyny pro háčkování panenka s vlasy