Hlavní VšeobecnéVýšivka pro začátečníky - návody a základy

Výšivka pro začátečníky - návody a základy

obsah

 • Materiál a příprava
 • Učení vyšívacích stehů
  • křížovým stehem
  • štep
  • stonek steh
  • běžící steh
  • Hexenstich
  • gobelín
  • Kelimstich
  • řetízkový steh
  • dírky steh

Vyšívání není jen skvělou a uklidňující vedlejší prací po stresujících dnech, ale může pěkně završit stávající řemeslné projekty. Ať už šití, pletení nebo háčkování: S pěkným vyšitým jménem nebo malým motivem můžete okořenit jakoukoli práci.

Dnes vám chci ukázat nějaké základy pro začátečníky, které zvládnete v žádném okamžiku. S přehledem různých stehů a technik budete moci na konci této příručky vyšívat mnoho různých vzorů nebo motivů.

Obtížnost 1/5
Všechny stehy jsou vhodné i pro začátečníky

Náklady na materiál 1/5
Za základní vybavení je ve všech obchodech k dispozici cca 25 EUR - příze a textilie

Časové výdaje 1/5
Liší se v závislosti na velikosti

Materiál a příprava

Potřebujete toto:

 • existující projekt řemesla nebo prostě bílý dusík
 • příze
 • vyšívací jehla
 • obruč
 • nůžky
 • možná vyšívací vzory

Pro začátečníky je vhodné získat základní vybavení. Většinou různé barevné nitě, vyšívací jehla, vyšívací obruč a možná „počitatelná“ látka - také nazývaná „Aida látka“ bohatá. To znamená materiály, ve kterých lze jednotlivá vlákna spočítat: Tyto materiály jsou nezbytné například v projektech s křížem, kilim nebo Gobelinstich.

V zásadě lze všechny ostatní stehy použít také na materiály bez počítatelných nití. Zde byste však měli mít dobré oko jako začátečník nebo nakreslete předmět co nejpřesněji na látku.

Začátek a konec vlákna

Tam, kde dříve byl ve vyšívací nitě vyroben uzel, který chrání nitě před vyklouznutím, má dnes tendenci bodat skrz tkaninu zezadu, přičemž na zádech zůstává asi 5 cm příze. Tento kus je držen jednou rukou pro první steh, poté je normálně sešíván. Totéž děláme na konci niti - malý zbytek je nakreslen dozadu.

Nakonec jsou oba konce nitě opět nasazeny jehlou a provlečeny některými existujícími stehy v zadní části práce tak, aby nit nezůstala volně viset a stehy nemohly být uvolněny.

Tím se zabrání příliš mnoha rány na zádech a při otočení práce se vytvoří krásný obrázek.

Obruč

V mnoha projektech šití s ​​jednoduchými tkaninami je skvělou pomocí vyšívací obruč: povrchové napětí textilie lze použít přesněji a rychleji. Chcete-li umístit tkaninu do obruče, musí být nejprve rozdělena na její dvě složky. Potom je látka umístěna přes vnitřní menší rám. S větším rámečkem nyní zatlačíte na tkaninu shora a rám zašroubujete tak pevně, jak je to možné, aby materiál již nemohl sklouznout.

Učení vyšívacích stehů

U všech stehů je nutné nejprve rozdělit komerčně dostupnou vyšívací nit. Obvykle se takový pramen skládá ze šesti vláken. Pro téměř všechny stehy obvykle používám dvě z těchto nití pro vyšívání. Vyšívám pouze tapisérii a kilim steh se třemi nebo čtyřmi nitěmi, takže steh je „plnší“.

křížovým stehem

Křížový steh je pravděpodobně jedním z nejpopulárnějších a nejznámějších stehů. Zde potřebujete „počitatelné“ textilie, takže udělejte, kde jsou vlákna viditelná a dělitelná. Krabice by měly být vždy stejné velikosti, aby stehy poskytovaly homogenní vyšívací vzor. Pro křížový steh vpíchněte dozadu a diagonálně přes krabici do pravého horního rohu. Potom jehla zavedena do pravého dolního rohu a přivedena dopředu.

Poté bodněte do levého horního rohu a je proveden křížový steh.

Vzhledem k tomu, že při vyšívání obvykle používáte několik křížových švů, je rozumné nejprve vyšívat řádek „napůl“ křížovým stehem a poté vyšívat druhou polovinu dozadu. To je snazší díky konzistentním pohybům a šetří čas.
Pro diagonální čáru křížového stehu přejděte od rohu zpět do dalšího pole vpravo nahoře, dokud není vytvořena diagonální čára. Na zpáteční cestě znovu vyšíváte druhou polovinu stehu.

štep

Backstitch je skvělý způsob, jak krásně vyšívat rovné čáry. Nejprve jsme znovu bodli zezadu přes látku na přední straně. Pak jsme vodorovně bodli do dalšího pole a nechali, dokud další díra nezůstala. Nyní můžete začít s backstitchem: Přejděte do předchozího pole a připojte se k řádku a nechte mezeru pro další backstitch.

stonek steh

Zde pracujeme podobně jako u stehu, ale zpět je o něco delší: pokrývá polovinu předchozího stehu. Odtud opět necháme mezeru z krabice, ale pak vždy vracíme dvě krabice.

POZOR: Ujistěte se, že vlákno je vždy nad předchozím vláknem, aby se linie stala rovnou a pravidelnou!

běžící steh

Pravděpodobně nejjednodušším stehem je tzv. Předsteh: znovu bodnete dozadu dopředu, krabička vás dále znovu píchne. Chcete-li ponechat mezeru na přední straně každý druhý steh.

Hexenstich

S rytinou čarodějnice nyní pracujeme na jednom z mých oblíbených stehů. Je ideální pro ozdobné lišty nebo hranice stávajících výšivek. Stírají látku zezadu, ponechávají dvě krabice volné a diagonálně bodají do pravého horního rohu. Nyní udělejte jehlu o krok zpět do předchozí díry a znovu ji vystrčte. Uděláme to samé v pravém dolním rohu atd.
Je důležité, aby „dlouhý“ steh byl vždy diagonální a měl dvě krabice.

gobelín

Gobelín je takzvaný „napůl“ křížový steh. Zde příze jde pouze z levého dolního rohu do pravého horního otvoru. Pro tento steh ráda rozděluji přízi na čtyři místo dvou nití, takže krabička je pěkně vyplněna.

Kelimstich

Tato rytina je gobelín kombinovaný s jeho zrcadleným „bratrem“. Vypadá to, že vlákna odspodu nahoru poskytují zubatou linii.

řetízkový steh

Řetězový steh vede k malým smyčkám, skrz které provádíme nit. Nejprve propíchneme díru dopředu. S nití vytvoříme smyčku a pomalu propíchneme stejnou díru, kterou jsme bodli vpřed. O jednu krabičku dále jsme znovu bodali dopředu, ale ujistěte se, že smyčka je stále neporušená! Tak se vytvoří malé řetězy a vytvoří krásnou linii.

dírky steh

Také smyčka steh je ideální pro krásné hranice. Zde pícháme zezadu dopředu a v pravém horním rohu zpět do látky.

POZOR: Závit ještě neutahujte! Jehla dále dolů přichází

z tkaniny znovu. Důležitá věc ve smyčkovém stehu: nit zůstává zde vpředu pod jehlou a je utažena pouze na konci stehu.

Tip: Chcete-li vyšívat rohy smyčkovým stehem, přilepte se k poslední krabici namísto pravého horního rohu k levému rohu.

Potom propíchněte pravou horní díru a dokončete roh.

Tyto různé stehy jsou již dobrým základem pro jakékoli výšivkové práce. Ať už vyšíváte podle určité formy, nebo dokonce navrhujete motivy: jste dobře vybaveni!

Přeji vám hodně zábavného vyšívání!

Kategorie:
Vytvořte velikonoční koše - Pokyny + šablony pro velikonoční vajíčka
Symboly praní a jejich význam