Hlavní VšeobecnéSew tyl sukně - zdarma pokyny pro začátečníky

Sew tyl sukně - zdarma pokyny pro začátečníky

obsah

  • Materiál a příprava
    • Množství materiálu a vzor
    • Řezání a šití
  • varianty
  • Stručný návod

Klasika všech dob se stylem: tylová sukně. Existuje mnoho variant. Dříve se nosilo jako spodnička, aby se šaty a sukně daly větší objem. Nedávno ho však člověk stále častěji vidí jako nezávislý oděv.

V této příručce vám ukážu, jak můžete jako začátečník ušít jednoduchou tylovou sukni, díky které je opticky pravá. Řeknu vám něco o různých materiálech, které lze použít, a také o tom, jak je učinit jedinečnými z vaší tylové sukně.

Obtížnost 2/5
(vhodné pro začátečníky)

Náklady na materiál 1/5
(v závislosti na výběru tkaniny mezi 0, - EUR od zbytkového využití a 30, - EUR)

Časové výdaje 2/5
(včetně vzoru asi 2 hodiny)

Materiál a příprava

volba materiálu

Protože je v této příručce popsáno šití sukně, je přirozené používat jako hlavní materiál tylu. Výjimky však potvrzují pravidlo a protože potřebuji spodničku pro karnevalový kostým své dcery, který je stále dítě, chtěl jsem použít zvláště měkký materiál. Samozřejmě existují také velmi měkké typy tylu, ale ty stojí trochu víc a já nechci vyhodit do povětří rozpočet na karnevalový kostým. Proto jsem si tentokrát vybral organzu. Takže, že sukně je neprůhledná a lze ji nosit samostatně, také jsem si dělal starosti s barevnou podšívkou. Pro pás mám strach z velmi široké, extra silné gumičky, takže sukně tylu sedí pohodlně a nemůže se tak snadno uklouznout.

Množství materiálu a vzor

V závislosti na tom, jakou velikost šijete a kolik vrstev by měla mít vaše tylová sukně, se liší také požadavky na materiál. To je důvod, proč mluvím předem o vzoru pro tylovou sukni: Potřebujete pouze jednu část řezu a můžete tak oříznout všechny vrstvy.
Nejprve změřte obvod kyčle osoby, která má na sobě tylovou sukni. To se měří v nejširším bodě Poz. Tento vzor je navržen jako sukně, takže nejprve musí být vypočítán poloměr. Potřebuji obvod pasu 46 cm.

Potřebuji tedy poloměr 8, 5 cm. Pokud používáte nepružnou tkaninu, přidejte do ní 1 cm dobroty. Nyní začněte v rohu (úhel 90 stupňů) se svým vzorem. Změřte přímo z rohu poloměru (v mých 8, 5 cm) a označte toto. V této vzdálenosti nakreslete na vzor čtvrtinu kruhu. Chcete-li to provést, můžete buď označit vzdálenost několikrát a pak nakreslit čtvrtinový kruh od ruky nebo použít kompas.

Tip: Pokud nemáte kompas, můžete kus vlákna jednoduše připevnit k tužce. Poté změřte délku závitu na čepu a držte konec přesně k rohu. Nyní můžete nakreslit půlkruh perem, pokud vlákno zůstává pod napětím. Čep držte co nejrovněji, aby kvadrant byl rovnoměrný.

Nyní potřebujete délku sukně. V mém případě to vyplývá z délky kostýmní sukně a je 25, 5 cm. Jednoduše změřte od pasu dolů k místu, kde by měla sukně skončit.

Tip: Vytvořenou sekci můžete použít několikrát. Nezapomeňte však, že ještě nejsou zahrnuty povolenky na švy a lemy a zda jste je vytvořili pro pružné nebo nepružné textilie. Vzor je přesně jedna čtvrtina sukně. Pokud ji chcete použít pro motivové látky, které mají „horní a dolní“, můžete je rozdělit tak, aby předmět nebyl „vzhůru nohama“. V tomto vzoru můžete také použít další divize.

Vzor je tedy již hotový a může být řezán podél obou kruhových linií.

Protože vzorem pro tylovou sukni je čtvrtkruh, lze požadované množství látky PRO FABRIC vypočítat takto:

[Poloměr + Délka skály + NZ (+ SZ)] x2

  • 8, 5 + 25, 5 + 0, 7 + 1 = 35, 7 cm
  • zaokrouhleno na 36 cm x 2 = 72 cm

Takže potřebuji 72 x 72 cm na vrstvu.

Chtěl bych ušít látku třemi vrstvami, takže potřebuji 144 x 144 cm od organzy. Sdílel jsem to tímto způsobem, protože většina tkanin je široká 145 - 155 cm. Takže vím, že potřebuji alespoň 144 cm do plné šířky. Z toho jsem mohl dokonce vystřihnout čtyři vrstvy. To je v mém případě příliš objemné.

Chci také udělat neprůhlednou sukni tylu, aby ji malá myš mohla nosit i bez kostýmu. Proto potřebuji také čtverec o rozměrech 72 x 72 cm od materiálu obložení.

Pokud opravdu děláte sukni z tylu, ve většině případů se můžete obejít bez švu a švu na lemu, protože tyl se nebude roztřepit. Ale rozhodně potřebujete příspěvek na švy v pase. To se může lišit mezi 0, 7 a 1 cm, v závislosti na tom, co máte pro šicí stroj.

Pokud - stejně jako já - šít sukni organzové tyly, přidejte k lemu asi 1 - 1, 5 cm. V tomto případě dejte lem dovnitř jednou a stehem odpovídající přízí. Pro tylu sukně pro dívku nebo pro dospělé bych ještě rozšířil lem a ještě jednou jsem zasáhl.

Obložení můžete buď oříznout, nebo jednoduše udělat večer. (Přišijte širokým klikatým stehem podél okraje - jehla stříhá střídavě do tkaniny a vedle ní, čímž se zabrání roztřepení)

Takže si předem promyslete, jak si vyrobit sukni a podle toho, jak se stříhá. Položte všechny čtverečky se stejnými přídavky na sebe a pak je jednou složte a jednou napříč.

Tip: Pokud chcete ušít více než čtyři vrstvy, nevystřihnul bych všechny vrstvy najednou, ale spíše jednotlivé vrstvy, z nichž každá má maximálně 4-5 vrstev. Tímto způsobem můžete pracovat mnohem přesněji.

Řezání a šití

Nyní položte vzor tak, aby malá křivka byla v rohu, kde nejsou žádné otevřené hrany, a přilepte ji kolíky nebo ji upevněte pomocí Wonderclips.

Nyní ořízněte s příslušnými povolenkami na švy (v každém případě výše - podle potřeby níže). Když rozložíte tkaninu po řezání, uvidíte, že byl vytvořen kruh s otvorem uprostřed. Fotografie vypadá rozostřeně kvůli tenkým vrstvám organzy, které jsou mírně posunuty.

Nejprve zašijte všechny lemy. Poté položte všechny kusy látky pravou stranou (tj. „Pěknou“ stranou) na sebe, počínaje materiálem obložení. Přilepte všechny vrstvy tkaniny tylové sukně a přišijte je dohromady v rámci švu.

Nyní chybí pouze smlouva. Označte čtyři body ve stejných intervalech.

Tip: Čtyři body můžete snadno určit jejich složením. Položte tkaniny sukně podélně a jednou přes sebe. Stejně jako u řezu dříve.

Také jsem zavěsil gumu pro břišní límec do kruhu a označil čtyři body. Nyní jsem dal gumu zprava doprava kolem břišního otvoru a dal čtyři body dohromady. Jak přesně to funguje, jsem již popsal v článku o manžetovém šití zde: manžety - pokyny

Tip: Pro tuto sukni byste opravdu měli použít pevnější gumičku a žádnou manžetovou tkaninu. Čím více vrstev vyšíváte pro tylovou sukni, tím více potřebuje v pase. Manžetová tkanina je příliš měkká a poddajná.

Teď začínám šít na jednom z bodů šitím dobře. Pak natahuji gumu, dokud se organza vrstvy tylové sukně již nezvrásní a gumu postupně neprošívám.

Nakonec jsem složil elastický pas a tylová sukně je připravená!

varianty

Nejjednodušší způsob, jak zapůjčit a upravit svou sukni, je použít různé švy, nebo je dokonce rozstřihnout na lemu vlnkami nebo hroty a přišít je dohromady mírně odsazeným. Zde se můžete stát velmi kreativní. Například jakákoli vrstva pláště vpředu může být o něco kratší z jedné vrstvy na druhou. Nebo všechny vrstvy zůstávají stejné délky a shromažďují horní vrstvu, například osm míst ve stejných intervalech a připojují květiny nebo smyčky.

Můžete také pasák na sukni šitím různých dekorativních prvků na nebo pod vrstvy tkaniny, jako jsou stříbrné hvězdy, třpytivé sněhové vločky a mnoho dalšího.

Také s použitím různých barev můžete dát své sukni dokonalý dotek. Pokud například používáte „jen“ bílý tylek a chtěli byste na něj zdůraznit, můžete spodničku vyrobit v pastelové barvě. Neonové barvy mohou přinést neobvyklé kombinace - dokonce i pod černým tylem.

Bavte se vyzkoušet!

Stručný návod

1. Změřte délku kyčle a sukně
2. Proveďte řez a odřízněte elastický pas
3. Řezané vrstvy sukně (zvažte předem NZ a SZ - podrobně naplánujte)
4. Je-li to nutné, šijte nebo předělávejte švy
5. Sešijte všechny vrstvy na břišní límec uvnitř NZ.
6. Označte 4 body na pase a gumičce
7. Přišijte elastický pas a složte jej
8. Hotovo!

Zkroucený pirát

Kategorie:
Ohněte měděnou trubku sami - Pokyny pro tenkostěnné trubky
Tvorba Origami Peace Dove - skládací holub: Pokyny + originál