Hlavní VšeobecnéŠijte si tričko sami - návod + šicí vzor zdarma

Šijte si tričko sami - návod + šicí vzor zdarma

obsah

  • Materiál a příprava
    • materiál
    • Nakreslete sekci
  • Šijte tričko
  • Průvodce rychlým startem - šít tričko

Obzvláště nyní na jaře, kdy teploty opět pomalu stoupají, je čas naplnit skříň čerstvými vzory. Samozřejmě, jeden je obzvláště hrdý, když jeho část sestává ze sešívaných děl. Tričko je jedním ze základů. Ale to by už mělo být něco neobvyklého a může být rychle vyrobeno, aby poskytovalo rozmanitost. To je důvod, proč vám dnes ukazujeme, jak vytvořit jednoduchou dámskou košili s pouze dvěma střihy.

Stačí si ušít své nové oblíbené tričko

Vzor je navržen tak, aby se vešel (vyrobený z bavlněného dresu) pro všechny velikosti od 36 do 46. Dokonce jsem to nosil během těhotenství. Právě jsem to trochu prodloužil. S 20 až 30 centimetry více na dně nemáte pěkné plážové šaty a - v závislosti na výběru tkaniny - také něco pro restauraci ve večerních hodinách. Vzor můžete kdykoli upravit podle svých měření. Jednoduše změřte potřebné body a změňte je podle svých představ.

Obtížnost 2/5
(vhodné i pro začátečníky)

Náklady na materiál 2/5
(v závislosti na délce 1 až 1, 5 m úpletu na plné šířce)

Potřebný čas 1/2 / 5
(pokud byl vzor vytvořen, košili lze zašít během jedné hodiny)

Materiál a příprava

materiál

Tento střih je vhodný pouze pro pružné tkaniny, jinak se nehodí dobře a omezuje volnost pohybu. V ideálním případě použijte bavlněný dres s vysokým procentem bavlny.

V závislosti na tom, jak dlouhá by měla být košile (nebo šaty), potřebujete alespoň jeden metr látky v plné šířce (to je 150 cm).

Nakreslete sekci

Jako měřítko v ideálním případě použijte páskovou míru. U vrcholů měří přes podprsenku (nebo přes tenké živůtku, pokud ji nemáte podprsenku) a leží na těle. Je nakreslena pro přední a zadní polovinu vzorku, takže všechny šířkové rozměry musí být vyděleny 4.

Vzor "E-Shirt"

Začněte vodorovnou čarou v dolní části řezu. To je vaše hip linie. V pravém úhlu nakreslete svislé vodítko (střed těla) poblíž levého okraje.

Změřte nyní na linii kyčle od počátečního bodu čtvrtinu obvodu kyčle doprava (v mém případě 100 cm děleno čtyřmi se rovná 25 cm). Obvod kyčle je nejširší bod na bocích.

V dalším kroku změřte obvod pasu a vzdálenost mezi pasem a boky. Obvod pasu je nejužší částí vaší bránice. Od počátečního bodu změřte vzdálenost mezi pasem a boky nahoru od počátečního bodu (to je 28 cm pro mě) a od tohoto bodu na čtvrtinu obvodu pasu doprava (to je 21 cm pro mě).

Nyní sleduje obvod hrudníku. Chcete-li to provést, změřte vzhůru od kyčle. Zadejte výšku (pro mě 40 cm) a čtvrtinu obvodu (pro mě 24, 5 cm).

Délka rukávu je věcí vkusu. Výška horního rukávu jsem nastavil na 55 cm se šířkou 29, 5 cm.

Výška ramene se také měří od počátečního bodu, kyčle, nahoru. Tady to je 63 cm. Protože dávám přednost mírně širšímu výstřihu, leží na šířce 13, 5 cm.

Nyní chybí pouze krk a výstřih. Změřte znovu od kyčle až k bodům, kde byste chtěli mít výstřih. Přední výstřih je pro mě 48 cm, zadní část 57 cm.

Nyní, když jsou označeny všechny důležité body, můžete je spojit dohromady. Ujistěte se, že podél pasu a kyčle je vytvořen krásný zakřivený oblouk, který je nejlépe nakreslen tužkou a bez pravítka, takže stále můžete opravit. Pod rukávem by měla být mírně silnější zakřivení (1-2 cm) směrem ven. Průzor a linie ramen lze nakreslit pomocí pravítka. Přední a zadní výstřih by měl být každý vyroben s krásným lukem. Ujistěte se, že není na přední straně příliš ostrý.

Nyní rozřežte vzor na dvě čáry v pravém úhlu a na vnější čáry. V horní části vyberte zadní příď výstřihu, kterou chcete snížit.

Tip: Tento vzor můžete použít pro přední a zadní stranu a nemusíte kreslit dva samostatné kusy. Chcete-li dobře přenášet přední výstřih na látku, odřízněte přední linii výstřihu na 2 cm, poté ji můžete snadno složit dozadu a dopředu.

Daný střih podle mých rozměrů je vhodný pro velikosti 36 až 46, pokud je šitý bavlněným dresem, protože tato tkanina je velmi elastická. Dokonce i tento řez používám snadno v těhotenství.

Před šitím

Složte tkaninu v lomu rovnoběžně s niti. U motivů by motivy, které by měly být uprostřed, přicházely přesně v přestávce. Příspěvky na švy podél ramen a siluety jsou asi 0, 7 cm. Pro lem krku a rukávu přidejte asi 3 cm přídavek na šev, u spodního lemu by měl být již asi 7 cm, takže padne hezky. Položte vzor na látku a odřízněte jednou přední část přední výstřihem a jednou zadní část zadní výstřih.

Šijte tričko

Umístěte dva kusy textilie doprava (tj. „Pěkné“ strany obrácené k sobě) přesně k sobě a připevněte obě ramena a siluetu k oběma stranám pomocí kolíků a tyto čtyři švy ušijte overlockem nebo pevnějším cikcak. Zack steh vašeho šicího stroje (asi 1 mm široký).

Tip: U pružných tkanin je nejlepší používat vždy lehký klikatý steh nebo speciální strečové stehy. Důvod: Když se tkanina natáhne, zlomí se rovný šev. V klikatém stehu se může šev napnout a nerozbít.

Zapněte si tričko, nyní je řada na spodním lemu:

Hranu ohněte směrem ven (raději vezměte 7 cm), pak ohněte okraj přesně zpět na polovinu (3, 5 cm) a všechny tři vrstvy tkaniny připněte špendlíkem.

Opravte celý lem. Sešijte tři vrstvy společně s povolením švu asi 0, 7 cm. V dalším kroku sklopte nový okraj tkaniny tak, aby šev uvnitř ležel.

Šijte z vnějšku těsně nad tímto švem klikatým nebo ozdobným stehem (nebo dokonce dvojitou jehlou) jednou všude kolem, aby se fixoval šev a tím se zajistilo, že lem se nepříznivě nevrátí směrem ven.

Tkanina je někdy zvlněná, ale to lze snadno žehlit pomocí napařovací žehličky. Při šití je důležité netahat za pružné tkaniny. V tomto případě by tkanina mávla mnohem více a to by nebylo napraveno žehlením.

Totéž platí pro hemstitch a oba švy rukávů, s jediným rozdílem, že místo 7 cm začnete pouhými 3 cm potahu (ve druhém záhybu to je 1, 5 cm).

A vaše nová oblíbená košile je připravena!

varianty

Kromě různých délek může být vzor také fragmentován podle potřeby, se stejnými nebo jinými materiály. Jednotlivé látky by však v ideálním případě měly mít vždy stejné materiálové složení.

Průvodce rychlým startem - šít tričko

1. Přeneste vzor do řezaného listu podle specifikace nebo do vlastních měření „E-shirt“
2. Vystřihněte SM, odřízněte přední výstřih nebo odřízněte samostatně
3. Umístěte materiál do přerušení, nasaďte SM a upevněte
4. Střih s látkou na švy (do 7 cm, krk a paže 3 cm, zbytek 0, 7 cm)
5. Sloučení kousků textilie zprava doprava
6. Šijte ramenní a siluetové švy
7. Hemming
8. A hotovo!

Zkroucený pirát

Kategorie:
Prádlo: jak často a kolik stupňů? Vlevo nebo vpravo?
Tučňák tučňák s dětmi - pokyny a nápady