Hlavní Háčkování dětské oblečeníClay terracotta: takto opravujete staré terakotové hrnce

Clay terracotta: takto opravujete staré terakotové hrnce

obsah

 • Lepidlo terakota
  • Materiály a nářadí
 • Stick terakota | instrukce
  • Alternativní rostlina

Terakotové hrnce jsou oblíbenou variantou a alternativou keramických, kamenných nebo plastových nádob. Umožňují desetileté hospodaření s rostlinami, protože je lze stále více používat s náležitou péčí a pozorností. Protože terakota je současně citlivým materiálem, může se při pádu květináčů zlomit. Zde je návod, jak přilepit a znovu použít terakotové hrnce.

Rostliny jsou často drženy v terakotových květináčích. Díky přirozenému vzhledu a dobrým vlastnostem pro udržování různých rostlin jsou terakotové hrnce tak populární. Se správnou péčí vám umožní udržovat dlouhý postoj po celá desetiletí a přinést mnoho radosti v zahradě, na balkoně nebo uvnitř areálu. Vzhledem k výrobnímu procesu terakoty je materiál velmi náchylný k praskání nebo praskání, protože není zasklen.

Lepidlo terakota

Například náhodné přetažení nad zemí nebo náraz může způsobit body zlomu nebo praskliny . Trpí to zejména starší terakotové hrnce. Naštěstí je snadné přilepit terakotu samostatně.

Materiály a nářadí

Za prvé, pokud máte trpělivost a správný materiál, můžete uvíznout každý hrnec terakoty. Protože terakota je vypálená hlína, lze ji velmi snadno znovu sestavit, pokud zlomky nejsou příliš odstraněny nebo změněny tvar.

terakotových květináčích

Tímto způsobem lze opravit i těžké hrnce, protože použité lepidlo adheruje dostatečně pevně a po aplikaci drží sekce pohromadě. V následujícím seznamu je uveden přehled materiálů a náčiní potřebných k opravě terakotových nádob.

 • Štětec (v pořádku)
 • Lepidlo (dvousložkové), osm až deset eur za asi 30 gramů
 • páska
 • nůž
 • nepromokavý čirý lak, čtyři až pět eur na 100 mililitrů
 • ochranné rukavice
měkký kartáč

Dvousložkové lepidlo

Dvousložkové lepidlo se do hrnců doporučuje kvůli silnému lepivému účinku . Protože však dráždí pokožku, nikdy byste na rukavice neměli zapomenout, abyste si sami neublížili. Pokud jste zvláště citliví na páry, je vhodné používat ochranné brýle . Proč musíte použít dvousložkové lepidlo i přes tyto negativní vlastnosti ">

ochranné brýle

Toto lepidlo udržuje i mráz, díky čemuž je perfektní přilepení k terakotě. Alternativně můžete použít lepidlo na dlaždice, ale to je mnohem obtížnější. Současně se dvousložkové lepidlo vyplní mezerami, které již nelze lepit. Díky tomu je váš projekt ještě efektivnější. Při výběru štětce byste měli vsadit na pěkný model, abyste terakotu nepoškodili. Lámání hrnce může být citlivé a může být odstraněno, což může mít nepříznivý vliv na lepivost.

alternativně použít lepidlo na dlaždice

Tip: Superglue se také doporučuje, pokud potřebujete opravit malé terakotové květináče. Protože body zlomu menších květináčů jsou také výrazně menší, postačí lepidlo, pokud to aplikujete důkladně.

Stick terakota | instrukce

Lepení terakoty není obtížné, ale v závislosti na velikosti hrnce a závažnosti přestávky to může být docela časově náročné . Vzhledem k tomu, že je třeba ošetřit všechny zlomeniny lepidlem, mohou větší hrnce někdy strávit spoustu času, což byste si měli určitě pamatovat. Pokud bylo poškozeno několik květináčů, může pomocná ruka výrazně zkrátit potřebný čas. Do procesu byste však měli zapojovat pouze podmíněné děti.

Terakota může být na místech zlomu ostrá a lepidlo by se obecně nemělo dostat do rukou dětí. Zde může velmi rychle dojít k otravě. Jakmile budete mít všechny potřebné náčiní a materiály dohromady, přilepte terakotové hrnce podle tohoto průvodce.

Zlomenina v terakotové nádobě

1. Začněte odstraněním rostlin nebo květináčů z terakotových květináčů. Při opravě terakotových květináčů nezatěžujte materiál žádnou hmotností, jinak lepidlo nevyschne správně. Pokud máte terakotové květináče, jejichž horní vrstva je odštěpená, nemusíte rostliny odstraňovat, protože se na ně snadno drží.

2. Začněte pomocí štětce k úpravě každé přestávky. Pokud je kartáč špatně usušený, navlhčete jej a znovu jej usušte, aby se štětiny staly měkčími. Opatrně přejeďte přes trhliny a odstraňte přebytečný prach, který se nahromadil po prasknutí. Kartáč používejte také na všechny trhliny, protože se zde může hromadit také prach. Udělejte to velmi pečlivě, protože prach může výrazně snížit účinek lepidla.

poškozené terakotové džbán

3. Začněte s trhlinami. Opravy se snadněji opravují jako celé fragmenty, protože nemusíte něco sestavovat ani opravovat. Nasaďte si rukavice a začněte plnit lepidlo do trhlin .

Nepoužívejte příliš mnoho lepidla, protože po sušení bude obtížné je odstranit. Plnění vyžaduje trochu taktu, ale provádí se velmi rychle. Pokud trhlina již postupovala tak daleko, že fragment hrozí, zafixujte ji preventivně dostatečnou lepicí páskou.

4. Fragmenty by neměly být nalepeny okamžitě, ale měly by být zkontrolovány vhodné body zlomu . Zejména u velké hromady střepů je důležité, abyste nejprve všechny střepy dali dohromady a získali obrázek poškození. Tímto způsobem rozdělené kousky náhodně nelepíte dohromady.

5. Jakmile máte velké nebo málo fragmentů, stačí nejprve nanést lepidlo. Naneste lepidlo na místo zlomu, zatlačte na střep a připevněte je dodatečně lepicí páskou . Pás drží střepiny při sušení na místě. To tedy neklouže a nemusíte fragment ani držet, dokud není usušen. Pokračujte tímto způsobem s ostatními střepy.

jiná páska

6. Pokud jsou střepy nebo fragmenty malé nebo velké, použijte jinou metodu. Jednotlivé kusy položte na rovnou plochu a správně je dejte dohromady. Zde musíte postupovat přesně. Nyní protáhněte pásku přes všechny rozbité kusy. Natažená páska udržuje kousky na správném místě, aniž byste doposud museli používat lepidlo.

terakotové střepy

Nyní otočte sekce a pásku mírně ohněte. Body zlomu by nyní měly být odkryty a mohou být opatřeny lepidlem . Pokud bylo lepidlo aplikováno na všechna poškození, ohněte pásku zpět a nechte lepidlo zaschnout. Opravte to znovu páskou.

7. Pokud jste museli použít krok 6, po vysušení pásku vyjměte. Nyní máte větší střep z mnoha malých střepů, které můžete připojit k hrnci, jak je popsáno v kroku 5. Dejte pozor, abyste neúmyslně zlomili sestavený střep.

8. Pokud všechny zlomeniny zcela zaschly, je nádoba připravena a teoreticky ji lze znovu použít. Nyní jde na sloupek, protože přebytečné lepidlo je stále viditelné i po zaschnutí. Odstraňte přebytečné lepidlo nožem, který by měl být ostrý.

Protože je lepidlo velmi silné, lze tento krok provést bez větších potíží. Dávejte pozor, abyste nepoškodili terakotu nožem, jen lepidlem. Především nikdy nepropichujte nádobu nebo lepidlo, protože riziko poškození je tímto způsobem výrazně vyšší.

9. Nakonec naneste čirý povlak, aby byl hrnec odolný vůči povětrnostním vlivům a vlhkosti . Tady je dost na trochu. Máte-li hrnce z prosklené terakoty, musíte pomoci s trochou glazury, která má stejnou barvu jako hrnec. Nechte to zaschnout a jste připraveni držet se terakoty.

Tip: Pokud se vám nelíbí praskliny na květináčích viditelné po lepení, můžete je ozdobit tak, aby se zkrášlily. Za tímto účelem je tesserae, kameny, akrylové barvy, barvy nebo jiné ozdobné prvky, které lze upevnit pomocí lepidla.

Alternativní rostlina

Ve vzácných případech mohou být vaše terakotové hrnce nenapravitelné . Důvody mohou být například velmi velké kousky, které vypadnou z hrnce a poté na zemi a rozpadnou se na četné malé kousky. Pokud je tomu tak, měli byste nejprve malé kusy přilepit k sobě a hotový kus nalepit do hrnce nebo jednotlivé kusy nalepit jeden po druhém na terakotové hrnce. Je to spousta práce a, bohužel, to nezaručuje velkou bezpečnost, protože struktura hrnce velmi utrpěla zlomením.

V tomto případě je k dispozici jiná varianta: výsadba. Pokud máte skalku, středomořské koncepty nebo přírodní zelenou oázu, můžete zasadit rozbité terakotové květináče s následujícími rostlinami.

 • kaktusy
 • sukulenty

Tyto fungují skvěle v květináčích, i když je rozbit velký kus. Barva květináčů harmonizuje s těmito rostlinami, a tak můžete kromě četných druhů kaktusů na rostlinách, jako jsou listy rozeta (bot. Aeonium), Echeveria (bot. Echeveria), aloe (bot. Aloe Vera) a Fetthennen (bot Sedum), kteří se probudí dekorativně z banku.

Možnosti designu jsou neomezené a v kombinaci s okrasným štěrkem zapadají ještě lépe do přirozeného prostředí. Jako preventivní opatření byste měli praskliny ošetřovat pouze jemným brusným papírem, aby jste při péči o rostliny neřezali ostré hrany.

Tip: Rozbité hrnce můžete také zasadit bylinkami nebo půdním pokryvem a uspořádat je jako v „pohádkové zahradě“. Tímto způsobem lze i bez problémů používat i ty nejmenší hrnce.

Která minerální omítka pro fasády - omítka minerální nebo silikonová pryskyřice?
Cenový podlahový talíř - tyto náklady jsou za m²