Hlavní VšeobecnéŠicí tunika pro začátečníky - kutilská výuka + šicí vzor zdarma

Šicí tunika pro začátečníky - kutilská výuka + šicí vzor zdarma

obsah

 • Materiál a příprava
  • volba materiálu
  • Množství materiálu a vzoru
 • Instrukce 1: často viditelné čištění proužků
 • Pokyny 2: klasické čištění proužků
 • variace
 • Stručný návod

Tunkia je velmi praktická zejména v teplé sezóně, protože ji lze nosit v delší verzi jako krátké šaty. Velkou výhodou je, že se také používá jako halenka v zimě. Existuje mnoho různých verzí. Když je šitý krátce, vypadá mladistvě hravě a je skvělým doplňkem vzdušných sukní nebo šortek. Dokonce i přes bikiny nebo plavky je skvělá.

Protože tento tutoriál by měl být vhodný pro začátečníky, přišel jsem s velmi jednoduchou verzí, pro kterou můžete dokonce vytvořit samotný vzor. Jako malý bonbón jsem poté přidal variantu, ve které můžete použít stejný vzor pro vytvoření kardigánů s malou změnou.

Kromě toho existuje pomoc při drobném členění s ohledem na délku rukávu a podrobně popisuji, jak je Streifenversäuberung implementován do výstřihu.

Úroveň obtížnosti 2.5 / 5
(s tímto průvodcem a malou trpělivostí vhodnou pro začátečníky)

Náklady na materiál 1/5
(v závislosti na výběru tkaniny)

Požadovaný čas 2.5 / 5
(pro začátečníky včetně tvorby šicích vzorů 2h)

Materiál a příprava

volba materiálu

Pro tuniku lze v zásadě použít jakýkoli lehký oděvní materiál. Ale mám pro vás několik malých tipů:

 • Tkanina by neměla být vyrobena většinou z polyesteru, jinak se hodně potíte.
 • Tkanina by měla být měkká a tekoucí, ne příliš lehká.
 • Pokud je látka velmi lehká, často padne krásněji, pokud je spodní lem šitý širší. V takovém případě si prosím naplánujte další délku řezu.
 • Tkanina by se neměla poškrábat, protože je nošena bez podšívky přímo na kůži.

Rozhodl jsem se pro krásný, lehký viskózový dres v krémové barvě s barevným květinovým a motýlikovým potiskem .

Pro začátečníky se pružné tkaniny často zpracovávají snáze, odpouští malé chyby. Tento vzorec je však v podstatě také vhodný pro neroztažné textilie.

V mém příkladu je celá tunika nakrájena na jeden kus. Pokud to není možné vzhledem k předmětu nebo délce materiálu a vyříznete je samostatně (zejména u těžších tkanin), měli byste vyztužit ramenní švy pomocí žehlicí vložky (bez objemu), protože tyto oblasti jsou obzvláště namáhané a mohou se brzy zahanbit. U velmi tenkých tkanin to není nutné, protože visí na vlastní hmotnosti. Tenké textilie obvykle nejsou neprůhledné a viděli byste žehlící vložku, což samozřejmě přináší méně dobré.

Kromě toho potřebujete k ohraničení výstřihu tkaninu nebo předpínací pásky, pokud to nechcete udělat pruhováním hlavní tkaninou. Samozřejmě můžete také upravit výstřih, ale rád bych v každém tutoriálu ukázal něco nového. Zejména u takových jednoduchých řezů je rozumné věnovat čas rozšíření vašich obzorů. V závislosti na druhu tkaniny můžete také nanést na ozdobnou pásku, aby při šití k sobě nic neklouzlo.

Množství materiálu a vzoru

Vzor je velmi jednoduchý: změřte šířku jednou s rukama nataženým od lokte k lokti a přidejte asi 10 cm, aby rukávy byly o něco delší a mohly být ohnuty. Pokud jde o výšku, změřte ji od ramen k bodu, kam by měla jít vaše tunika. Chtěl bych ušit krátkou tuniku, takže asi 50 cm mi stačí. Celá věc, kterou nyní potřebujete 2krát nebo v přídi, je vzor téměř hotový!

Nyní jsou obdélníky odříznuty ve dvou dolních rozích a rukávy by měly být asi 35 cm široké a obvod těla by měl být asi 76 cm. Tedy v každém případě obdélník s výškou 15 cm a šířkou 12 cm sestoupil z mé pravé a levé strany.

Měli byste tedy vyjít s 1, 5 m látky s nádhernou šířkou 1 m. Řez lze samozřejmě libovolně rozdělit. Můžete si dát dohromady různé zbytky látky, připevnit copánky a krajky, ušit na aplikace a mnoho dalšího.

Pokud nechcete měřit, stačí provést tato měření:

 • Šířka tkaniny: 100 cm
 • Výška tkaniny: 75 cm (2x nebo zlomená, tedy 150 cm)

Jedná se o „klasickou“ délku tuniky, ale lze ji také prošít déle - do středu stehen. Také kratší verze jako v tomto tutoriálu je možná kdykoli. Právě všestrannost činí tento jednoduchý vzor obzvláště zajímavým.

V dalším kroku nakreslete výstřih. Jako šablonu můžete použít odpovídající tričko, nebo ho můžete nakreslit. Měla by si však hlavu připevňovat jen mírným roztahováním látky. Takže bych dal alespoň 90% obvodu hlavy . Pokud si nejste jisti, nejprve odřízněte v tkanině pouze o něco menší otvor a zjistěte, zda se do něj vaše hlava vejde. Můžete je zvětšit podle potřeby. Například u řezu Carmen se nemusíte vůbec starat o nic. Stačí měřit z jednoho místa na druhé a přidat trochu více zaokrouhlení dopředu.

Rozhodl jsem se pro výstřih Carmen a označil jsem nejprve látkovým středem u přídi pomocí špendlíku. Na svém těle jsem změřil část asi 30 cm. Teď měřím od středu, takže každých 15 cm na každou stranu a také označuji tyto dva body.

Vzhledem k tomu, že můj výstřih by měl být symetrický (ano, také by ho ráda udělal asymetrický), složil jsem látku znovu dohromady, aby byly dvě 15 cm značky na sobě. Nyní jsem odřízl úzký proužek z látky, který se zužuje směrem ke značce, dokud úplně neskončí u značkovací jehly.

Nyní se rozložím a položím látku mezi znaky na přední straně své tuniky v přestávce (tj. Již podél výstřihu). Zde jsem znovu odřízl úzký pruh, který končí u značení, takže přední výstřih sedí o něco níže.

Totéž platí, když tuniku složíte do dvou částí. Kromě toho, že ve výše uvedeném případě jsou otevřené hrany místo chyby.

Tip: Pokud chcete stripovat čistě, nemusíte zvažovat povolenky na švy. Pokud chcete lemovat nebo zmačkat výstřih, přidejte kolem 0, 7 cm švu.

Pokud předek a záda oddělíte samostatně, nejprve zašijte ramenní švy. V takovém případě je třeba pár centimetrů zesílit žehlicí vložkou.

Nyní šijte rukávy a boky k sobě podél řezaných obdélníků zprava doprava.

Už si dokážete představit, jak bude hotová tunika vypadat. Pak vyložíte rukávy a spodní lem. U tenkých textilií můžete okraje složit pouze jednou pomocí Wondertape (nebo jednoduchým žehlením) a poté ho spojit. Lem tedy příliš nezhustne a látka je pěkná.

Pak to jde do Streifenversäuberung výstřihu, pokud si vyberete tuto variantu. Jak šít na manžetu, kterou jsem již podrobně ukázal v manuálu „šicí bloomery“, proto bych dnes chtěl jít do loupeže.
Pokyny pro odizolování výstřihu pro začátečníky ve dvou variantách

Instrukce 1: často viditelné čištění proužků

Nejprve bych chtěl tuto variantu popsat, protože je vhodný i pro šití běžným šicím strojem. K čištění pásů potřebujete pás tkaniny. Pokud je proplachování široké 1 cm, potřebujete šířku 4 cm. Takže vždy s faktorem 4 se počítá. Pokud si chcete jen nechat ujít šířku švu, obvykle 4 x 0, 7 cm, to je 2, 8 cm. Pokud chcete ohraničit šířku 2 m, potřebujete 8 cm. Délka tkaniny čisticího proužku by měla být o několik centimetrů větší než manipulace s výstřihem.

Abychom lépe pochopili následující kroky, nyní k vysvětlení používám kousky textilie s různými motivy.

Tip: Vždy žehlte mezi kroky, abyste dosáhli pěkného a čistého výsledku.

Otočte tuniku vlevo. Umístěte lištu stěrky pravou stranou dolů na levou stranu tuniky s hranami na horní líc.

Začněte po 2-3 cm a pásek všijte všude kolem. Když se vrátíte na začátek, sklopte začátek pruhu dolů (okraje musí znovu spočívat), konec pruhu položte na něj a prošijte. Zamkněte šev.

Tip: Pokud máte kulaté výstřihy, měli byste na proužky mírně zatáhnout. To je snadné s pružnými tkaninami. Při šití lehce zatáhněte za praní. To může vyžadovat určitou praxi. Pokud budete tahat příliš těsně, spodní prádlo se zvlní. Pokud zatáhnete příliš málo, může se stát, že Versreiferstreifen vyčnívá později.

Překlopte proužek nahoru a otočte tuniku doprava. Dvakrát přeložte Versäuberungsstreifen do výstřihu uprostřed a všechno položte pevně. Šijte krátkým elastickým lemem pomocí úzkého okraje.

Pokyny 2: klasické čištění proužků

Klasická varianta je méně účinná u jedné vrstvy tkaniny, a proto přispívá méně. Pokud nejste hrdým majitelem krycího šicího stroje, vnitřek výstřihu nevypadá tak hezky, protože není vyčištěn. Dresy nejsou tak špatné, protože nemusí být hotové, ale je to otázka vkusu, ať už se otevřený konec obtěžuje nebo ne.

Umístěte lištu stěrky zprava doprava na vnější stranu výstřihu (tj. „Pěkné“ strany k sobě). Sešívejte s horním okrajem úzkým lemem (vždy natahujte elastickým stehem).

Přeložte pruh nahoru a nažehlte okraj rovně. Otočte tuniku doleva a přehněte pásek přes šev. Železo nyní také nově vytvořené hrany krátké. Naneste tuniku znovu a připevněte proužek ve stínu švu kolíky. Nyní se také přišívá ve stínu švu.

Tip: Oční stíny jsou bodem mezi dvěma tkaninami, na nichž běží předchozí šev. Při šití můžete textilie snadno odtáhnout a poté uvidíte téměř nový šev. Použijte odpovídající přízi. Pro lepší viditelnost jsem to vynechal.

Opatrně odřízněte přebytek švů zpět do švu.
A tunika je připravena pro začátečníky!

variace

Pěknou variantou tohoto tunického vzoru je svetr. Vytvořte vzor i tuniku. Místo výstřihu odříznutého pouze od přídi dolů (do úrovně rohů dvou odříznutých obdélníků) trojúhelník a poté přímo dolů, takže látka je rozdělena a přední strana se může otevírat jako bunda.

Spojte všechny otevřené prostory. A svižný svetr je již připraven. Můžete je nosit otevřený nebo s pásem. Pokud nemáte pás připravený, vypadá to skvěle s mašlí nebo tenkou šátkem.

Pokud chcete mít delší nebo kratší rukávy, jednoduše změňte šířku tkaniny. Při prvním pokusu může někdy vypadat trochu jinak, než jste si představovali, takže zde je několik tipů:

Pokud jsou rukávy příliš dlouhé, můžete je snadno později zkrátit nebo přišít širší lem. Rovněž můžete řezat štěrbiny nahoře a seržant je, pak látka padá dolů a už ne podél paží.

Pokud jsou rukávy příliš krátké, přišijte pouze lemované proužky látky, například jako poutač v kontrastních barvách. Ty mohou mít jakoukoli požadovanou šířku a vylepšené dokončené Keidungsstück z velké části dokonce značně vylepšit. Například, pokud pro to používáte zlatý nebo stříbrný satén, tunika najednou vypadá velmi elegantně a může být integrována do večerního oblečení. V případě svetrů je také vhodné použít stejný materiál pro lemování krku a náběžné hrany. Pro pláž je pak tento vrchol možná pro vás příliš dobrý.

Nebo si oblékli hravé krajkové lemování v odpovídající barvě. Dokonce i zbytky vaší hlavní látky napříč závitem se mohou dobře hodit v závislosti na předmětu.
A nyní: bavte se šitím!

Stručný návod

1. Proveďte měření nebo použijte dané rozměry a stříhanou látku
2. Naplánujte výstřih a střih
3. Pravděpodobně těsné ramenné švy (žehlící vložka!)
4. Šijte rukávy a boky k sobě
5. Připojte čističe lemu a / nebo proužků
6. A hotovo!

Zkroucený pirát

Kategorie:
Ušetřete hnědé jehličnany: znovu zezelená
Sew Diaper Bag - DIY Pokyny a vzory