Hlavní Háčkování dětské oblečeníOdstraňte skvrny od vosku z oděvu - 5 účinných tipů

Odstraňte skvrny od vosku z oděvu - 5 účinných tipů

obsah

 • Pokyny: Odstraňte vosk
  • Seškrábněte vosk
  • železo
 • Jiné metody odstraňování vosku
  • Varianta A: Vysoušeč vlasů
  • Varianta B: horká voda a soda
  • Varianta C: rostlinný olej nebo čistič koberců
  • Varianta D: zima a teplo
 • Obecné informace

Od té doby se vosková skvrna na vašem nejlepším oděvu odvážila ">

Nikdo se samozřejmě nechce vzdát výhod svíček. Jeho atmosférické světlo osvětluje nejen pochmurnou adventní sezónu, ale také zajišťuje příjemnou atmosféru během chmurných letních večerů na balkoně nebo na terase. Stačil však nedbalý okamžik - a už kapající svíčkový vosk na džíny, košili, halenku nebo jiné oblečení nebo textilní kus. To, co se zprvu zdá být velmi nepříjemné, se při bližší prohlídce ukáže jako špatné, protože: Vosk lze z tkanin zpravidla úplně odstranit - a naše podrobné pokyny vám pomohou!

Než vysvětlíme, co můžete udělat, rádi bychom stručně řekli, čemu byste se měli vyhnout: Netřete tekutý vosk! V první chvíli strachu se často stává, že chcete na skvrně pracovat hadříkem. Tímto způsobem nezlepšíte celou věc - naopak: Skvrna je jednoduše protřepaná a přenesena do jiných částí oděvu. Jen chcete absorbovat vosk, ale místo toho pracujte hlouběji do tkáně. Je samozřejmé, že potom je obtížnější získat vosk z oděvu. Takže: Neotírejte!

Pokyny: Odstraňte vosk

Seškrábněte vosk

Krok 1: Nechte vosk nejprve ztvrdnout. Bez ohledu na to, jak postupujete v pokračování, vždy dosáhnete lepších výsledků, pokud odstraníte hrubé voskové sušení v tvrdém a tvrdém stavu. Můžete buď počkat, až se vosk ztvrdne, nebo trochu pomoci s urychlením procesu:

a) Ochlaďte obarvenou část oděvu kostkami ledu.

b) Vložte oděv do mrazničky na asi 45 až 60 minut.

2. krok: Vosk je tvrdý "> Železo

Krok 3: Po předchozích krocích pravděpodobně zůstane tmavá skvrna od tuku na zádech. Toto musí být samozřejmě odstraněno. Jednoduchým, ale úspěšným trikem je použití železa. S domácím spotřebičem můžete zbývající vosk roztavit a vysát pomocí ručníků prakticky z oblečení. Ale jeden po druhém:

a) Vložte žehličku a nastavte ji na nejnižší úroveň.

b) Umístěte papírové ručníky na skvrnu a pod skvrnu od vosku. Pokud máte co do činění s fleecovým nebo vlněným oděvem, měli byste místo běžných papírových ručníků použít papíry na savý papír. Jinak by se malé kousky papíru mohly zachytit v tkanině.

c) Stiskněte horkou žehličku na papír. Vosk se tedy roztaví a je přenesen z oděvu na papírovou utěrku nebo savý papír.

Tipy:

 • V závislosti na tom, kolik vosku zbývá na oděvech, budete možná muset papír pravidelně vyměňovat.
 • Vynechejte nastavení páry vaší žehličky. Zabránilo by to pouze procesu a mohlo by dojít k poškození.
 • Dávejte pozor, abyste svůj oděv nespálili. Zejména u jemných a jemných materiálů, jako je hedvábí, syntetická vlákna nebo směsové textilie, je třeba věnovat velkou pozornost. Přibližně: Tyto textilie jsou při žehlení nejlépe pokryty ručníkem, aby se zabránilo poškození teplem. Ručník absorbuje vosk stejně jako papírové ručníky nebo čepele.
 • Místo železa můžete použít také žehličku.

Krok 4: Pro úplné odstranění skvrn naneste na kontaminované oblasti předmývací prostředek (benzin) nebo odstraňovač skvrn vhodný pro oděv. Naneste produkt na savý hadřík a nejprve zkontrolujte stálost barev na nenápadném místě. Pokud test vyhovuje, odstraňte skvrnu od vosku a znovu a znovu otáčejte látkou. Potom odneste prádlo do pračky a vyperte látku co nejteplejší.

Poznámky:

 • Před použitím předpírky nebo odstraňovače skvrn se znovu podívejte na informace o péči uvedené na štítku uvnitř oděvu. Tam také uvidíte maximální povolený počet stupňů pro produkt. Nemyjte je teplejší, než je předepsáno, ale také nevychlazujte.
 • Pokud se jedná o bílý kus, měli byste použít bělidlo. V opačném případě se doporučuje používat odbarvovač barev. Dodržování těchto pokynů je zvláště důležité, pokud vosk má špinavé bílé nebo jinak lehké prádlo.
 • Měli byste si umýt své jemné kousky ručně nebo je předat pro profesionální čištění.
 • Promytý oděv vložte do sušičky, pouze pokud jste si naprosto jisti, že skvrna je zcela odstraněna. V opačném případě by skvrna mohla opravit teplo.

Jiné metody odstraňování vosku

Varianta A: Vysoušeč vlasů

Nemají železo, ale mají fén ">

Krok 1: Umístěte oděv mezi několik vrstev papírových ručníků.

Krok 2: Aktivujte vysoušeč vlasů a přidržte je na ploše skvrnou po dobu asi pěti sekund. Mezitím si utřete vosk papírovými ručníky.

Krok 3: Nakonec pomozte s odstraňovačem skvrn a omyjte prádlo jako obvykle ve stroji nebo rukou.

Poznámka: Tato metoda je optimální, pokud se obáváte, že váš oděv nedokáže zvládnout teplo železa.

Varianta B: horká voda a soda

Nemáte k dispozici žehličku nebo fén ""

Upozornění: Nenechávejte oděv ve vroucí vodě déle než stanovenou minutu. V opačném případě riskujete změnu barvy nebo jiné poškození. A: Pro rouno a jiné citlivé látky byste tuto variantu NEMĚLI používat.

Varianta C: rostlinný olej nebo čistič koberců

Pro malé skvrny vosku můžete také použít rostlinný olej nebo čistič koberců k odstranění kontaminace. Jak to funguje:

Krok 1: Na skvrnu položte kopeček rostlinného oleje nebo čističe koberců.

Krok 2: Potom voskem vytřete starý zubní kartáček.

Krok 3: Vložte prádlo do pračky nebo jej vyperte ručně.

Tipy: Přebytečný vosk otřete znovu pomocí papírových ručníků. Nepoužívejte tvrdší rozpouštědla, jako je benzín nebo ředidlo. Kromě rostlinného oleje však můžete ke skvrně přidat i dotek čisticího alkoholu.

Varianta D: zima a teplo

Stejně jako kombinace popsaná v našem hlavním průvodci i náš poslední návrh sestává z chladného a horkého prvku. Takto to funguje:

Krok 1: Umístěte oděv do mrazničky na dobu přibližně 45 až 60 minut nebo na vosk postříkejte rozprašovačem na bradavice. U druhé varianty ušetříte nějaký čas.

Krok 2: Tupým nožem, lžičkou nebo podobným předmětem odstraňte vosk, který je za chladu křehký.

Krok 3: Upevněte ještě voskový oděv přes velkou misku. K upevnění můžete použít gumové pásky.

Krok 4: Nalijte vroucí vodu na voskovou skvrnu.

Krok 5: Vložte prádlo do pračky.

Obecné informace

Nakonec několik obecných poznámek:

 • Všechny tyto metody lze také použít k odstranění vosku z jiných textilií, jako jsou ubrusy.
 • S popsanými variantami NESMÍ být zacházeno pouze s textilem, který nevyhnutelně vyžaduje chemické čištění.
 • Při vaření ve vroucí vodě buďte opatrní. Nejlepší je nosit gumové rukavice, aby nedošlo k popálení.
 • Barevný vosk se často jeví jako velmi nepříjemný, protože opouští navzdory všem ošetřením někdy ošklivé stíny. V takových případech je vhodné uvést textil do čištění. Téměř všechny odevy, které již byly považovány za ztracené, se tam mohou úplně zbavit vosku!
Přeložte origami žábu - vyrobte papír / bankovky
Origami žirafa složit - instrukce pro refolding