Hlavní VšeobecnéKterá minerální omítka pro fasády - omítka minerální nebo silikonová pryskyřice?

Která minerální omítka pro fasády - omítka minerální nebo silikonová pryskyřice?

obsah

 • Funkce - omítka
  • Tepelně izolační kompozitní systém
 • Výhody a nevýhody minerálních omítek
 • Výhody a nevýhody omítky ze silikonové pryskyřice
 • kombinace
 • Tipy pro rychlé čtenáře

Způsob omítnutí fasády závisí v zásadě na tom, zda je fasáda vybavena izolačním systémem. Minerální omítka a silikonová omítka jsou dva typy omítek, které poskytují nejlepší ochranu a přesto jsou propustné pro difúzi. To je nezbytné pro zachování izolační vrstvy. Oba typy omítek mají své výhody a nevýhody. Který stavební materiál je ideální pro jaký účel, může tento průvodce objasnit.

Funkce - omítka

Konečný kabát skrývá silně strukturovanou zděnou zeď a dává jí rovnoměrný a jednotný povrch. To má nejen vizuální výhody. Omítnutá zeď dotváří budovu proti počasí. Vítr a stékající voda mají na konečném plášti méně útočných bodů, které způsobují poškození. Před tím, než je zeď strukturálně zničena opláchnutou maltou nebo kameny poškozenými mrazem, se omítka nejprve rozbije. To je patrné na omítnuté zdi, ale okamžitě a poškození lze rychle a snadno opravit. Pro neizolované stěny se omítka nanáší v tloušťce 15-20 milimetrů. S touto tloušťkou vrstvy je struktura stěny skládající se z kamenů a spár zcela kompenzována. Povrch může být stažen tak hladce, jak je požadováno.

U zateplených stěn je struktura cihlové zdi již do značné míry vyvážená. Zejména při renovaci starých budov, kde na fasádě zůstává stará vrstva omítky, již není nutné vyrovnávat strukturu zdi omítkou. To svádí mnoho dodavatelů a majitelů domů, aby byl vrchní plášť extrémně tenký. Důvodem jsou náklady. Třípatrový rodinný dům o výšce 10 metrů, šířce 8 metrů a délce 12 metrů má fasádní plochu cca 350 m², kterou je třeba omítnout. Tři milimetry další tloušťky na omítce činí výstavbu dražší o více než tisíc eur. To je však rozhodně uloženo na špatném konci.

Tepelně izolační kompozitní systém

Nařízení o úspoře energie stanoví, že vytápěné místnosti musí být izolovány zvenčí vhodným izolačním systémem. V nových budovách a při renovaci starých budov s nestrukturovanými fasádami se používá vnější izolace. Skládá se z lehkých materiálů s vysokým podílem vzduchu. Izolační účinek těchto stavebních materiálů závisí na tom, jak jsou suché. Hydratace zvenčí dopadající vodou je proto pro izolační materiál stejně škodlivá jako nedifúzní kondenzační voda zevnitř. Aby byla izolace suchá, musí mít vnější omítka dvě vlastnosti, které se vzájemně vylučují: musí být vodotěsné, přesto propustné. To může dovolit minerální omítky a silikonové pryskyřičné omítky.

Výhody a nevýhody minerálních omítek

Minerální omítka je jemnozrnný materiál na bázi cementu, který se v pastovitém stavu lepí nebo stříká na fasádu. Vysoký podíl cementu a rezistentních agregátů křemenného písku dodává minerální omítce vysokou pevnost. Smrštění trhlin je zabráněno zabudováním sádrové sítě nebo čisticí mřížky. Minerální omítka je osvědčený stavební materiál pro tisíciletí, který je levný a snadno se s ním pracuje. Minerální omítka lze snadno skladovat v suchých silách na staveništi a velmi efektivně aplikovat na fasádu pomocí čerpacích systémů. Po dokončení absorbuje Mineralputz část nárazové vody a váže ji do svých kapilár. Voda se po dešti postupně odpařuje. Zvlhčení tepelné izolace je minerální omítkou účinně zabráněno.

Minimální tloušťka 2 mm se však v praxi ukázala jako příliš tenká. Krupobití nebo jiné mechanické nárazy mohou poškodit omítku a způsobit poškození mrazem. Fasády, které si už vybrali, si už vybrali i datelé. Problém je v tom, že křehká minerální omítka spočívá na elastickém substrátu. Při mechanických zásazích se tlaková síla přenáší příliš rychle na izolaci, protože není distribuována silnější vrstvou omítky na větší ploše. Zaznamenává se na příliš malém průřezu. Při stejném tlaku vytváří velká tisková oblast jen nepatrně, ještě menší tisková oblast. Pokud je povrch příliš tenký, vytvoří se obávané zlomeniny, které mohou narůstat v masivní strukturální poškození.

Proto by minerální omítka na tepelně izolačním kompozitním systému měla být nejméně 7 milimetrů . Tepelně izolační kompozitní systém může tolerovat vnější tloušťku omítky až 20 milimetrů. Tato tloušťka stále zaručuje potřebnou difúzní otevřenost. Absorpční kapacita minerální omítky nárazové vody a tlakových sil je samozřejmě v této tloušťce mnohem lepší než u extrémně tenkých vrstev omítky. Od 8 milimetrů se však doporučuje dvouvrstvá verze, protože jinak může dojít k poškození v důsledku tepelné roztažnosti v omítce. Minerální omítka expanduje pod teplem a znovu se ochlazuje. Výsledné napětí může způsobit praskliny, do kterých voda nejprve pronikne a poté způsobí poškození mrazem.

Nevýhodou minerální omítky je, že je k dispozici pouze ve velmi omezeném výběru barev. Barva je určena cementem a kamenivy. Cement má šedou barvu, kterou lze obarvit výběrem vhodných doplňků něco červenohnědého, bílého nebo žlutého. Pokud barva cementu neodpovídá vkusu majitele budovy, musí být fasáda natřena požadovanou barvou. Při demontáži budovy není minerální omítka kritická. Lze jej recyklovat nebo snadno vyprázdnit. U zateplovacích systémů s tepelnou izolací je třeba při natírání fasády potažené minerální omítkou dbát opatrnosti, že se používá otevřená barva. Difuzní otevřenost fasády nesmí být barvou ohrožena.

Také minerální omítky jsou příliš náchylné k objednávce tepelně izolačních kompozitních systémů, které jsou náchylné k napadení řasami a houbami. Sádra sama o sobě neposkytuje živnou půdu pro plísně a lišejníky, ale organické látky aplikované větrem, jako je pyl a spory. Řasy a plísně se tvoří hlavně na severní straně, protože nízká schopnost ohřevu příliš tenké omítky zeď silně ochlazuje. Rosná voda zůstává na tenké vrstvě a v kombinaci s tepelně izolačními vrstvami omítky dostatečně dlouho, aby podpořila trvalý růst řas a plísní.

Celkově je minerální omítka velmi trvanlivý materiál, který může vydržet až 100 let bez poškození fasády.

Vysoce kvalitní minerální omítka stojí asi 1 euro na metr čtvereční a tloušťku milimetrové vrstvy. Kromě toho existují náklady na barvy (asi 0, 32 eur za metr čtvereční) a sádrové vyztužovací textilie (asi 0, 80 eur za metr čtvereční). Celkově tedy musíte počítat s vnějším omítkou na metr čtvereční s doporučenou minimální tloušťkou 7 milimetrů přibližně 8, 50 na metr čtvereční. Jsou zde také náklady na nástroje a lešení. Avšak vzhledem k tomu, že náklady na omítku ze silikonové pryskyřice jsou ve stejné výši, nejsou zde uvedeny.

Stručně řečeno, minerální omítka má následující výhody a nevýhody:

výhodynevýhody
+ Levná
+ Osvědčeno
+ Snadné skladování a zpracování
+ velmi efektivní a odolný, pokud je aplikován v dostatečné tloušťce
- musí být vždy překresleny
- velmi náchylné k praskání, pokud je objednávka příliš tenká
- náchylné k plísním, pokud je objednávka příliš tenká

Výhody a nevýhody omítky ze silikonové pryskyřice

Silikonové omítky nepoužívají cement jako pojivo, ale speciální syntetickou pryskyřici. Kromě toho mají jako agregát zcela nebo částečně plastové granule. Jedná se o zcela nové materiály, u nichž stále neexistuje univerzální standardizace. Podobně jako u nástrojů pro označení „chrom vanadiové oceli“ musí být do kovu vmíchán jen malý obsah chrómu a vanadu, stačí i nejmenší přídavek silikonové pryskyřice, aby se z běžné minerální omítky stala omítka silikonové pryskyřice. K tomu, aby byl skutečně získán vysoce kvalitní a účinný materiál, je nutné provést příslušnou studii údajů.

Silikonová pryskyřice je pružnější a nepropustnější než minerální omítky na bázi cementu. Tento slibný silikonový pryskyřice má některé výhody. Voda se valí a není absorbována. Díky tomu je fasáda dostatečně suchá, aby byla odolná vůči plísním a řasám. V případě mechanického namáhání, například v důsledku krupobití nebo koulí z hraní dětí, náplast ze silikonové pryskyřice pružně reaguje. Zejména u tenkého nanášení a silného tepelně izolačního kompozitního systému se omítka ze silikonové pryskyřice lépe vyrovná mechanickému namáhání než minerální omítka.

Silikonovou pryskyřičnou omítku lze objednat v mnoha barvách. Čisticí materiál se obarví. Škrábance, např. U jízdních kol, nespadají a nesmějí se překrývat. Při použití omítky ze silikonové pryskyřice není nutný další nátěr.

Omítka ze silikonové pryskyřice je však mnohem méně propustná než minerální omítka. Při použití omítky ze silikonové pryskyřice existuje riziko, že se izolační vrstva zvlhčí zevnitř ven. To snižuje jejich účinek a dříve nebo později poskytuje tepelné mosty do interiéru budovy. Následkem mohou být zvýšené náklady na vytápění nebo dokonce tvorba plísní.

Sádra ze silikonové pryskyřice stojí mnohem více než minerální omítka kvůli nákladům na čistý materiál. Objednávka asi 2 milimetrů již stojí 7 eur za metr čtvereční. Pro tuto omítku ze silikonové pryskyřice ale nesmí být překreslena. Avšak nákladová nevýhoda je vidět ve vztahu k doporučené tloušťce omítky: Pro omítku ze silikonové pryskyřice postačují dva milimetry, pro minerální omítky se doporučuje 5-7 milimetrů. To opět relativizuje nákladovou výhodu minerální omítky. Menší tloušťka vrstvy náplasti ze silikonové pryskyřice spočívá v její větší elasticitě. Tato omítka pružně reaguje pod mechanickým zatížením a pružiny se znovu vracejí.

Sádra ze silikonové pryskyřice má tyto příjemně elastické vlastnosti, pouze pokud je nová. Jakmile je náplast trvale vystavena slunečnímu záření, postupem času se křehká. Obzvláště tvrdé UV záření je nebezpečné pro omítku ze silikonové pryskyřice. Také povětrnostní strana domu není vhodná pro omítku ze silikonové pryskyřice, protože plastifikátory, které jsou odpovědné za elasticitu, se vymývají rychleji. Tomu lze zabránit pouze tehdy, pokud je povrch omítky pravidelně opatřen ochranným povlakem. Silikonová tvrdá omítka je plast, který nemá dobré recyklační vlastnosti jako minerální omítka.

Stručně řečeno, omítka ze silikonové pryskyřice má následující výhody a nevýhody:

výhodynevýhody
+ Lze použít v tenkých vrstvách
+ Vodoodpudivý
+ Odolný vůči útokům plísní a řas
+ Průsvitné, proto není nutný žádný další lak
+ Nekritické se škrábanci
+ Mechanicky odolný díky vysoké elasticitě
- Složení není standardizováno
- Je nutná vysoká úroveň odborných znalostí.
- postupně ztrácí své mechanické vlastnosti
- Likvidace po demontáži obtížná než u minerální omítky

kombinace

Nejnovější úvahy o protipožární ochraně plánují vybavit fasády izolované polystyreny požárními mřížemi. Tyto oddělují jednotlivé podlahy od sebe na vnější straně, takže se oheň nemůže šířit přes fasádu na celém domě.

Lze očekávat, že tyto sloupce budou provedeny tak, aby byly vždy viditelné. Pro výběr horních omítek to má velké výhody. Optické rozbití fasády výrazně usnadňuje kombinaci různých materiálů sádry.

Mechanické vlivy na omítku lze očekávat zejména v oblasti základny až do prvního patra na straně provozu. Tam se doporučuje použití omítky ze silikonové pryskyřice.
Rovněž stínovaná severní strana budovy je lépe vybavena silikonovou pryskyřičnou omítkou než minerální omítkou. Tím se snižuje riziko napadení plísní nebo řas. V tomto bodě by se však měla věnovat pozornost difuzní otevřenosti materiálu. Jinak se pohybujete v nejhorším případě, růst plísní pouze dovnitř.

Zbytek domu může být pokryta levnou minerální omítkou. Pouze barva, pokud opravdu chcete fasádu stejné barvy, se musí navzájem přizpůsobit.

Tipy pro rychlé čtenáře

 • Pečlivě si přečtěte datové listy silikonových náplastí
 • Získejte nejlepší výsledky kombinací kartáčů
 • Naneste minerální omítku dostatečně silnou.
 • Zvažte účinky stárnutí u náplastí ze silikonové pryskyřice
Kategorie:
Přeložte origami žábu - vyrobte papír / bankovky
Origami žirafa složit - instrukce pro refolding