Hlavní VšeobecnéŠicí samet a hedvábí - pokyny a tipy

Šicí samet a hedvábí - pokyny a tipy

obsah

 • Šijte samet a hedvábí
 • samet
  • Šít samet
  • Železný samet
  • Udržujte samet
 • hedvábí
  • Šít hedvábí
  • Železné hedvábí
  • Péče o hedvábí

Cítíte se také jako malá okázalost a kouzlo ">

Šijte samet a hedvábí

Důležité tipy:

Dnes vám ukážu, na co si dát pozor při šití sametu a hedvábí, jaké triky můžete použít a jak udržovat tyto dva typy tkanin.

Nejdříve ale několik základních slov o hedvábí a sametovém šití:

Vždy mýt tkaniny. Na jedné straně jsou z vláken odstraněny zbytky produkce, na druhé straně všechny látky vstupují do procesu praní. U bavlněného dresu je to často tak minimální, že nevyčnívá, proč se mnoho lidí bez něj neobejde. Alternativně můžete - u látek, které nevstoupí - pomoci s napařovací žehličkou ušetřit praní.

samet

Co vlastně je samet?

Samet označuje textilie s výškou vlasu až 3 mm. Flor popisuje malé jemné vlákna, díky kterým je látka tak zajímavá. Pokud se hromada stlačila naplocho, nazývá se Pannesamt.

Nejběžnější základní materiály pro samet byly bavlna, viskóza a hedvábí. Dnes se samet často vyrábí synteticky. Samet z přírodních materiálů je velmi kvalitní a dříve byl přístupný pouze několika vybraným. Velvet má vždy tzv. Směr tahu.

Směr tahu

Již při plánování polotovaru byste se měli ujistit, že směr čáry se vždy shoduje se všemi částmi. Obvykle se tah řeže shora dolů. Určete směr čáry hladkou tkaninou rovnoběžně s okrajem.

Směr, ve kterém hromada leží nejkrásnější a nejhladší, je směr čáry. Předpokládejme, že šijete sametový oblek. Když zdvihnete přední část saku, ve většině případů to provedete shora dolů, takže směr zdvihu by měl být stejný. Mimochodem, to bylo provedeno opačně.

TIP: Abyste se vyhnuli poškození piloty při řezání, ujistěte se, že zde jde proti směru čáry.

Šít samet

Při šití sametu byste měli být opatrní, abyste vždy pracovali ve směru tahu. Použijte jemnější jehlu (ta by měla mít tloušťku 70 až 80). Přes hromadu má samet při šití sklouznutí. Připevněte je zvlášť opatrně jehlami, odřízněte všechny řezané části pouze jednou vrstvou a v ideálním případě připojte všechny švy dříve!

TIP: Připněte jednou na každou stranu linie švu a poté zašijte uprostřed, aby byl šev přesný.

Při šití knoflíkových dírek je vhodné ušít malý kousek organzy v odpovídající barvě na obou stranách textilie a poté ji oříznout zpět k švu. Tímto způsobem knoflíková dírka přesně sedí, nekřiví se a nevydělá.

Železný samet

Doporučuji žehlit při šití poměrně často, než jednou příliš málo. U sametu byste měli být opatrní. S trochou základních znalostí a přípravy to však není problém:

Výjimečně, železo střídmě, takže jen tehdy, když to opravdu cítíte, je nutné. Kromě toho byste měli žehlit samet pouze zleva (tj. Ze strany s hromadou) a v nejlepším případě tak, aby bylo právo napravo (tj. S hromadou k sobě) na jiný kus sametu. Takto se mohou dva Florseiten spojit a jemné nitě se neprohýbají.

Namísto použití funkce žehlení v páře je lepší pracovat s vlhkým bavlněným hadříkem při nízkém tlaku. V závislosti na základním materiálu je nastavení teploty variabilní. Například Velveteen lze žehlit velmi horkě, aniž by došlo k poškození. Na druhé straně hedvábí nebo sametový samet netoleruje teplo a mělo by se s ním zacházet pouze teplem.

Udržujte samet

S vysoce kvalitními sametovými tkaninami, jako je hedvábný samet, byste měli zacházet velmi opatrně. Vždy zavěšujte své oblíbené kousky na ramínka. Pokud je samet složený, nikdy se vrásek v nejhorším případě nezbavíte. Je to proto, že malé florhaary se mohou neopravitelně ohýbat. Pokud je nezbytně nutné složit oděv, otočte jej na levé straně a vložte hedvábný papír mezi strany vlasu. Mírné záhyby mohou být odstraněny horkou párou. Oděv zavěste ve sprše nebo ve vaně naplněné horkou vodou.

Samet by měl být tak zvlhčený, ale ne namočený! Nikdy jej nedávejte do pračky nebo do bubnové sušičky! Opláchněte je velmi pečlivě rukou nebo oděv vložte do profesionálního čištění!

hedvábí

Co je hedvábí vůbec ">

Vlastnosti hedvábí

Na jedné straně je hedvábí na pokožce chladné, ale na druhé straně se zahřívá - vzrušující kombinace. Hedvábí může absorbovat hodně vlhkosti ve formě páry, kolem 30%, ale necítí se vlhko. Hedvábí je velmi elastické a bez vrásek. V závislosti na druhu hedvábí se vlastnosti mírně liší.

Docela charakteristická: hedvábný pláč. Tento zvuk je slyšet, když vrásčíte hedvábí. Připomíná to šlépěje na čerstvém sněhu.

Šít hedvábí

Při stříhání je třeba předem vyžehlit střední luk. Pokud jej nelze odstranit, zůstane trvalý, takže by neměl být řezán, ale vedle něj. Hedvábí by mělo být označeno pouze velmi lehce a velmi pečlivě. Triková značka s vlastním rozlišením je zde skvělá volba!

Pro hedvábné šití používejte také jemné jehly (70. až 80. roky) nebo velmi jemné, ještě tenčí (Microtex). U hedvábných tkanin používejte pouze bezchybné - pokud možno nové - jehly, protože tyto tkaniny jsou okamžitě viditelné při každém minutovém tahu. Také si vyberte malý steh asi dva milimetry.

Takže jemné tkaniny by měly být propíchnuty co nejméně, takže raději používejte Wonderclips místo obvyklých kolíků.

TIP: Nejlepší volba: šít hedvábí pomocí tzv. „Francouzského švu“. Jednotlivé části se sešívají nejprve zleva doleva, potom zprava doprava.

„Francouzský šev“

Podrobně to může vypadat takto: Změřte požadovanou vzdálenost od okraje a přidejte pět milimetrů. Pokud si nejste jisti rozměry, nezapomeňte se držet prvního švu v rámci plánovaného příspěvku na šev. O středu je dobrý průvodce.

Nyní steh oba kusy textilie dohromady doleva a doleva pět milimetrů vedle označení linie švu a rovnoměrně omezte příspěvek švu na několik milimetrů.

Vyžehlte šev na požadovanou stranu a oba kusy textilie dejte dohromady na šev zprava doprava a nažehlte okraj ve tvaru. Nyní steh oba kusy textilie dohromady podél označení švu. Výsledný přídavek švu nažehlte na požadovanou stranu.

Železné hedvábí

Pokud chcete žehlit hedvábí, mělo by se to provést za mokra. Teplota by neměla být příliš vysoká a je vždy žehlena zleva. Pokud byste někdy měli žehlit zprava, položte na hedvábí vrstvu tkaniny pro ochranu. Na páře byste se měli vyhnout kvůli problému skvrn (viz odstavec hedvábí péče).

Péče o hedvábí

V zásadě byste měli čistit vysoce kvalitní hedvábné tkaniny. S jednoduchými barvami můžete vyzkoušet také sami. Zvláště důležité: Nikdy neumývejte pouze část oděvu! Tvoří vodní hranici, kterou se už nikdy nezbavíte. Celý oděv je vždy praný ve vlažné vodě ručně nebo ve speciálním programu pro hedvábí v pračce.

Hedvábné tkaniny sušte pomalu a jemně, pokud možno lháním nebo zavěšením.

TIP: Pokud máte pochybnosti, vyzkoušejte vše předem na malém kousku látky, dokud nenajdete ten správný způsob, jak zvládnout tuto úžasnou látku.

Doufám, že tato malá odbočka vyřešila některé otazníky a vyzvala vás, abyste si troufli vyzkoušet nové typy tkanin.

Zkroucený pirát

Kategorie:
Která minerální omítka pro fasády - omítka minerální nebo silikonová pryskyřice?
Cenový podlahový talíř - tyto náklady jsou za m²