Hlavní VšeobecnéMesh stitch tutorial pro šití, vyšívání a pletení

Mesh stitch tutorial pro šití, vyšívání a pletení

obsah

 • materiál
 • Viditelný steh
 • Neviditelný síťový steh
 • Výšivka s stehy
  • Vertikální steh steh
  • Horizontální steh steh
 • kombinace
 • Tipy k materiálu

Pokud je třeba pletací kousky spojovat vodorovně, obvykle se používá tzv. Stehový steh. Název vděčí za svůj vzhled vzhledu, protože dvě pletené části jsou spojeny ručně šitou řadou stehů. Kromě toho lze výšivkou aplikovat na úplety ve velkém měřítku nebo jako jednotlivé motivy s tímto stehem. Vyšívací nit vždy sleduje průběh stehu základního úpletu.

Stehový vzor odhaluje jeho oblast použití svým jménem. Vyžaduje pletenou látku, jejíž jednotlivé části jsou spojeny řadou nití. Je-li nit pevně zatažena, vznikne viditelný pásek švu, ale pokud je tento steh zpracován se stejnou velikostí ok jako pletené kusy, dojde k neviditelnému spojení mezi pletenými částmi.

materiál

Potřebujete toto:

 • pletené zboží
 • pracovní vlákno
 • tupá odvážná jehla
 • nůžky

Chcete-li pracovat steh, budete potřebovat dva pletené kousky, které mají být spojeny. Tento typ švů lze nalézt například jako ponožkové špičky nebo ramenní švy svetrů. V obou případech musí být stehy částí sešity dohromady tak, aby průběh sekvence pokračoval z jedné části plynule do druhého kusu pletení. Síťované nohy oka jsou spojeny s nohami protilehlé sítě. Výsledkem je kurz, který je „všitý“ a není pletený, ale vizuálně se podobá všem řadám úpletu.

Viditelný steh

V tomto příkladu jsou přední a zadní část svetrů spojeny dohromady. Oba kusy úpletu jsou zřetězené. Ramenní část přední části musí být přišitá k ramenní oblasti zadní části. Za tímto účelem se do tupé jehly navlékne odpovídající dlouhá nit. Obě pletené části jsou umístěny proti sobě. V příkladu je použito jiné barevné vlákno, takže je snadno vidět řada šitých stehů.

Začněte u předního kusu a propíchněte okrajový steh tak, že se použije jeden steh stehu.

Nyní jde do oblasti ramen zadní části. Zde jsou jehly uchopeny dvěma nitěmi. Podívejte se na průběh stehů. Sutura se nyní stává hlavou z oka, která drží dvě síťované nohy pohromadě. Pochází ze spodní přední části (jako pravá síťová noha), je vedena jako síťová hlava skrz síťová ramena sítě nad Abkettrandes (zadní část).

V dalším kroku se vrací zpět do přední části, kde je prováděna jehla od nynějška také pod dvěma nitěmi (nohami mřížky), a tak opět tvoří hlavu mřížky.

Tímto způsobem jsou protilehlé stehy obou pletených částí spojeny dohromady. Když jsou ramena sešita dohromady, nit je pečlivě utažena tak, že oba kusy úpletu jsou pevně spojeny dohromady. Toho lze dosáhnout při šití na vzdálenost několika centimetrů, velmi měkká vlna se může rychle zlomit, pokud musíte na dlouhý kus švu strávit příliš mnoho napětí. Po utažení niti již není stehový vzor vizuálně rozpoznatelný a vytváří stabilní šev.

Tip: Tato varianta švu je primárně vhodná pro úplety vyrobené z tenké vlny. Zřetězené hřebeny tvoří Nahtwulst po šití na vnitřní straně. Čím silnější je zpracovaná vlna, tím silnější je vnitřní okraj švu.

Neviditelný síťový steh

Existují stehy, ve kterých je aplikovaná sutura nežádoucí, například při doplňování ponožky. Zde existuje varianta, ve které horní a dolní krajková oblast pletou stejnou velikost a poté hladce spojí. Špička ponožky může být také pletena jako pata ponožky a poté spojena s stehy nártu, které byly nepoužity před začátkem krajky. V obou případech není pracovní nit napnutá, protože by to vedlo k viditelnému švu. Stehy obou pletených oblastí jsou spojeny dohromady, takže není vidět žádný šev.

Při pletení ponožek máte poslední jehly na krajkách. Nejsou tedy připoutáni, ale jsou v „otevřené“ podobě. Spojení je přesně stejné jako u zřetězených stehů.

Za tímto účelem se stehenní pletivo s jehlou opět zvedne prvním stehem spodního úpletu. Protáhněte nit a přesuňte na horní část úpletu. Zde je zavěšena dvě smyčky, které jsou tvořeny síťovinovými nohami, nit je protažena a je provedeno první spojení pletení. Při protahování niti se ujistěte, že tvoří dostatek stehů k vytvoření stehů, které mají stejnou velikost jako všechny ostatní stehy v kusu. Pokud je steh příliš malý, propíchněte jej jehlou a povolte nit na požadovanou velikost stehu.

Pokud pracujete steh příliš velký, tento steh je vizuálně patrný v úpletu.

Vraťte se zpět na spodní část úpletu a poté propíchněte další dvě smyčky a protáhněte nit. Pracujte v tomto přechodu, dokud nebudou připojeny všechny otevřené oky.

Trvá to trochu praxe, dokud řada stehů nenápadně zmizí do tkaniny.

Výšivka s stehy

Dětské přikrývky, pletené dětské šaty, šály nebo čepice lze vyšívat a okořenit podle individuálních nápadů. Na rozdíl od volné výšivky, ve které lze substrát zdobit plochými nebo křížovými stehy, vyžaduje tento styl výšivky pozadí s stehy - takže vyžaduje úplet. Vyšívací technika je velmi jednoduchá. U barevných přízí jsou příslušné stehy pleteného kusu přepracovány. Tímto způsobem lze vyšívat vodorovné a svislé čáry. Pohybem stehů ve výšce a šířce lze vyšívat i kulaté nebo šikmé prvky.

Vertikální steh steh

Vzhledem k vizuálnímu vzhledu se doporučuje, pokud je to možné vzhledem k vzoru, vyšívat vyšívací steh zdola nahoru. Chcete-li to provést, držte se uprostřed stehu vycházejícího ze zadní strany úpletu.

Vytáhněte nit nahoru. Nyní sledujte průběh stehu uvnitř pleteniny sledováním průběhu hlavy oka.

Jemně zatáhněte za nit a nyní vpichujte tkaninu shora do pleteniny, kde se setkávají nohy oka. Toto je uprostřed stehu, který jste dříve vložili zespodu.

Pro druhý steh nyní vstoupíte zdola do dalšího vyššího stehu. To je steh, který jste právě transponovali s barvou vzoru. Provlékněte tkaninu znovu podle průběhu síťové hlavy a potom jehlu protáhněte zpět stehem shora dolů. Hotovo je druhý steh.

Tímto způsobem vyšíváte do požadované výšky.

Horizontální steh steh

Při práci zprava doleva vede vyšívací steh k nejednotnějšímu vzhledu. Proto začněte stehem uvnitř úpletu. Prorazí steh zespodu, vytáhnou nit, propíchnou tkaninu vedle sešívací hlavy, zatáhnou nit pod dvěma stehy překrývajícího stehu vlevo nahoře a pak se znovu propíchnou shora shora do středu stehu dolů jeden a již je vyšíván první steh.

Nyní, počínaje odspodu, bodněte do stehu vedle vlevo a vytáhněte nit nahoru. Znovu sledujte chodidlo stehem nahoru a propíchněte ho dolů.

Vlevo vedle dvou síťových nohou se zvedněte zdola a protáhněte nit dolů středem stehu. Vyšívejte tolik stehů, kolik chcete tímto způsobem.

kombinace

Tyto vodorovné a svislé řady stehů lze použít k vyšívání písmen nebo čísel, které lze kombinovat do jmen nebo dat narození. Květinové vzory, rámování nápisů nebo velkoplošné výšivky jsou jen několika příklady kreativních možností nabízených stehovým vzorem. Zkosení je docela jednoduše provedeno sešitím jednoho řádku a jednoho stehu v čase pro další steh.

Tipy k materiálu

U vyšívací nitě použijte podobné složení materiálu, které tvoří zbytek látky. Před vyšíváním nezapomeňte vyzkoušet kus korekce na stálost barev. Například, pokud chcete vyšívat bílou dětskou přikrývku s názvem v červené nebo modré vlně a při prvním praní ji otřít, celá práce byla marná. Proto vlnu před zpracováním vyzkoušejte navlhčením kousku nitě a následným vytlačením na lehkou ruku nebo suchý hadřík. Pokud na tkanině nejsou žádné skvrny, můžete bez váhání začít vyšívat.

Další poznámka se týká tloušťky vyšívací nitě. Mějte na paměti, že vyšívací nit vyžaduje další prostor v tkanině. Čím silnější je, tím více maže steh, který obepíná. Většina vlněných nití je zkroucena - to znamená, že několik jednotlivých vlněných nití bylo zkrouceno do jednoho vlákna. Vyšívací nit by měla být vždy tenčí než pletená vlna. Vyšívací nit tedy můžete rozdělit tak, aby měla správnou tloušťku. Vytáhněte jedno nebo více vláken z vyšívacího vlákna, abyste zmenšili jeho objem. Někdy je vhodné vyšívat vhodnou tloušťkou některé testovací stehy, abyste získali vizuální dojem. Ve většině případů stačí jedno nebo dvě monofily a tloušťka stehu je dokonalá.

Ukončené projekty technikou stehu

Kategorie:
Vysušte suterén - pokyny pro vytvoření vlastního
Háčkování panenka sami - zdarma pokyny pro háčkování panenka s vlasy