Hlavní Háčkování dětské oblečeníCo je aceton? Vše o acetonovém detergentu

Co je aceton? Vše o acetonovém detergentu

obsah

 • rysy
 • Správná cesta
 • Použijte aceton
  • Vyčistěte kovy
 • všelék
  • jako odstraňovač plísní
  • jako odstraňovač skvrn
  • jako lehčí gril
 • Tipy pro rychlé čtenáře

Aceton je široce používaný čisticí prostředek. Používá se podobným způsobem jako benzin k uvolnění nečistot všeho druhu. Při správném použití může být vysoce efektivní. Aceton však může při nesprávném použití způsobit velké škody. To platí jak pro vyčištěné předměty, tak pro vaše vlastní zdraví. V tomto textu si přečtěte vše o tom, na čem záleží při zacházení s acetonem.

Aceton je bezbarvá kapalina se štiplavým zápachem. Je to velmi účinné rozpouštědlo a často se používá k čištění povrchů. Jedná se o vedlejší produkt při výrobě plexiskla, a proto je k dispozici ve velkém množství a za velmi příznivou cenu. Aceton je těkavý a velmi snadno hořlavý. To neznamená, že je zcela neškodný.

Kraftové lepidlo s acetonem

Aceton je látka, která se v přírodě vyrábí v malém množství. Například maliny jsou relativně bohaté na aceton, protože vděčí této látce svou vůni. Vlastní lidské tělo je za určitých okolností schopné produkovat aceton. To má dobré i špatné vlastnosti: vstřebává se v těle a také se rozpadá, ale v případě předávkování může vést k vážným zdravotním problémům.

Aceton byl poprvé syntetizován v roce 1606. Pro jeho výrobu v průběhu let byly použity různé postupy. Jeho těžba ze dřeva byla po dlouhou dobu nejčastější formou výroby. Dnes se aceton používá hlavně při výrobě plexiskla. K jeho výrobě se používají chemické procesy. Zhruba řečeno, aceton je modifikace alkoholů, což také vysvětluje jeho rozpustnost ve vodě a jeho dobrou vnímavost k lidskému tělu.

Zbytky acetonu jsou považovány za nebezpečné látky. Musí být proto vždy odborně zlikvidována. Kromě prodejních míst jsou prodejní místa acetonu povinna přijmout zbývající množství. Jednoduše je vyhodit do dřezu nebo ho dostat do skvělé přírody je přísně potrestáno.

Použití acetonu

Aceton je chemická látka, pro kterou bylo nalezeno mnoho aplikací. Nejběžnější použití acetonu v dnešní době jsou:

 • Rozpouštědla pro tvorbu pryskyřice, oleje a tuků
 • Čisticí prostředky pro povrchy, stroje a potrubí
 • Otřete barvy na nábytek
 • Odmašťovací povrchy pro přípravu barvy
 • Odmašťování desek v elektronice
 • Syntéza chemických produktů
 • Výroba akrylových materiálů
 • Přísada pro plastické lepidlo (změkčovadlo, odpařování acetonu lepidlo lepí)

rysy

Aceton je bezbarvý, má intenzivní zápach připomínající maliny a je snadno hořlavý. Jeho teplota varu je 56 ° C. Postupné odpařování však začíná při asi 20 ° C. Poté aceton vytváří ve svém prostředí vysoce hořlavou atmosféru. Navíc již útočí na okolní povrchy. Aceton zamrzne při -95 ° C, ale může být zapálen při teplotách až -20 ° C. Aceton lze podle potřeby ředit. To může být užitečné pro jeho aplikaci. Aceton je jedovatý a zdraví škodlivý. Není karcinogenní.

Správná cesta

Nesprávné zacházení s acetonem pravděpodobně způsobí krátkodobá a dlouhodobá nebezpečí. V krátkodobém horizontu může inhalační aceton způsobit závratě nebo dokonce ztrátu vědomí. Při styku s kůží čisticí prostředek velmi odmašťuje, což může vést k ekzému. Kromě toho se snadno vstřebává kůží a vstupuje do krevního řečiště. Opět to může způsobit nevolnost a závratě.

Ochranná opatření při manipulaci s acetonem

Nejdůležitějším ochranným opatřením při práci s acetonem je zajištění dobré ventilace. Windows musí být otevřen a nastaven na "Pull". Při použití většího množství acetonu může další ventilátor pomoci snížit kontakt. Při profesionální aplikaci acetonu jsou povinné odvzdušňovací a extrakční systémy.

Použijte aceton

Aceton pro čištění nehtů

Aceton je často používán jako odstraňovač laku na nehty. Produkt zakoupený pod názvem je již naředěn, takže přímý kontakt s kůží není tak nebezpečný. Pokud se má použít čistý aceton, doporučujeme ředění 50:50. Aceton není nejzdravější pro nehty samotné. Bavlněný tampon je nejlepší pro odstranění.

Plasty očistěte acetonem

Čištění plastů acetonem je obzvláště jemné. Je vždy lákavé je volně otírat acetonem na mastném nebo gumovitém plastovém povrchu. Ale můžete zažít nepříjemné překvapení. Například polystyren se zcela rozpustí přídavkem acetonu. To může být za určitých okolností - Pěnové pistole, plísně nebo nežádoucí adheze s tímto pěnovým plastem mohou být velmi dobře vyčištěny.

Jaký typ plastu byl použit na výrobku, který chcete vyčistit, můžete snadno určit: Na každém plastovém výrobku najdete malý trojúhelník. Pod ním je kombinace písmen. Jedná se o použitý plast.

Zde uvádíme seznam, které plasty jsou kompatibilní s acetonem a které nikoli:

 • HDPE: Jedná se o "polyetylen s vysokou hustotou". Používá se k výrobě plechů a trubek. Listy a láhve jsou také vyrobeny z nich. Je velmi odolný vůči acetonu.
 • LDPE: Jedná se o „polyethyleny s nízkou hustotou“. Má nižší hustotu než HDPE, takže je lehčí. Má však také pouze omezenou odolnost vůči acetonu.
 • PA: Toto je polyamid, který je známý především jako „nylon“. Kromě slavných punčoch je z nich vyrobeno mnoho technických produktů. Je velmi odolný vůči acetonu.
 • PC: Polykarbonát je plastová směs s uhlíkovými částmi. Používá se pro high-tech, transparentní plastové aplikace. Okna letadel nebo polotovarů na CD jsou vyrobena například z PC. Aceton není absolutně vhodný pro jeho čištění. Okamžitě se ztlumí a rozpustí.
 • PP: Polypropylen je rozšířenější univerzální plast. Používá se pro tuhé a pěnové výrobky. Lze jej dobře vyčistit acetonem.
 • PVC: Polyvinylchlorid se používá k výrobě podlahových krytin a dalších výrobků. Je široce používán. S acetonem to nelze tolerovat. To platí zejména pro výrobky z měkkého PVC. Okamžitě se rozpustí acetonem a způsobí zbarvení a díry.
 • Silikon: U silikonu je však použití acetonu neškodné. Může být použit docela dobře proti napadení plísní silikonovými spoji.

Pokud si nejste jisti, jak se aceton chová s plastem, pomůže pouze jeden test: tmavý hadřík namočený v acetonu se vtírá přes plast na nenápadném místě. Pokud také otřete materiál z povrchu, neměli byste pokračovat. Pokud zůstane plast nezatlačen acetonem, lze jej bezpečně použít. To může vést k tomu, že se silně zašpiněné plastové předměty umísťují do acetonové lázně na několik hodin, aby se vyčistily.

Vyčistěte kovy

Pokud jde o kovy, musíte při práci s acetonem používat odborné znalosti a opatrnost. Přestože aceton je při čištění hliníku, železa a nerezové oceli zcela nekritický. U mědi a kovů obsahujících aceton však aceton vyvolává okamžitou korozi. Díky tomu je aceton i při čištění bronzu nebo mosazi vhodný pouze částečně. Oba smíšené kovy mají velké množství mědi a mohou se zabarvit zpracováním acetonem.

Očistěte potažené kovy acetonem

Kovy mohou být potaženy mnoha různými způsoby. Pokud chcete mít výrobky s vysokým leskem, často se používají galvanické procesy, jako je chromování. Pozinkované povrchy nejsou příliš pěkné, ale velmi odolné vůči korozi. Oba typy povlaků dobře fungují při čištění acetonem.

Lepené povrchy pomocí dýh a fólií mohou reagovat odlišně:

 • Barva se může rozpustit
 • Samotný povlak se může rozpustit
 • Lepidlo povlaku se může odlepit

Protože samolepky nebo lepicí fólie jsou vždy smíšené materiály, použití acetonu se zde nedoporučuje.

Práškové povrchy reagují velmi odlišně na testy čištění acetonem. Při práškovém lakování se produkt, obvykle vyrobený z kovu, stříká jemným práškem. Potom se zahřívá v peci na teplotu tání prášku. Prášek se rozpustí a vytvoří uzavřený povrch. Jedná se o levný a rychlý způsob, jak vytvořit uzavřený a lesklý povrch. Práškový povlak má obvykle také dobré antikorozní vlastnosti. Při použití acetonu je důležité předem vědět, na který plastový prášek byl produkt potažen. Můžete si vybrat z:

 • Polyurethan: Použití acetonu se nedoporučuje
 • PVC: Použití acetonu se nedoporučuje
 • Akryl: Použití acetonu se nedoporučuje
 • Polyamid: Použití acetonu je neškodné

Stručně řečeno, aceton by se neměl používat pro čištění povrchů výrobků potažených plastovým práškem.

Aceton na lakovaných površích, zejména pokud jde o dvousložkové barvy, může rychle vést k vážnému poškození. Je vhodnější pro odstraňování nátěrů nebo odmaštění, pokud má být produkt znovu natřen.

Opět lze pomocí malého testu na nenápadném místě stanovit, zda je aceton vhodný pro čištění povrchu.

všelék

jako odstraňovač plísní

Dobrou zprávou je: Aceton je vysoce účinný jako zabiják plísní. Proniká hluboko do zamořených oblastí a bojuje proti sporům ke svým kořenům. Je však efektivnější, čím méně se používá. Díky tomu je manipulace velmi obtížná. Aby bylo možné provádět účinnou kontrolu plísní na široké ploše, musí být použito velké množství acetonu a současně musí být zajištěno dlouhodobé větrání. Jinak hrozí nejen poškození zdraví. V uzavřených oblastech velkorysé používání acetonu způsobuje především velké nebezpečí výbuchu. Doporučujeme proto zdržet se acetonu pro kontrolu plísní. Například chlor je stejně účinný, ale přinejmenším s rizikem požáru mnohem méně nebezpečným. Dobré větrání je rovněž povinné při používání chlóru.

jako odstraňovač skvrn

Ošetření skvrn z čalounění nebo oděvu acetonem je velkým rizikem. Pokud nepomohlo nic jiného, ​​jako je mytí nebo odstraňování skvrn, může být proveden pokus. Z tohoto důvodu by však mělo být vždy zkontrolováno na nenápadném místě, jak látka toleruje aceton. Potahy čalounictví se před ošetřením acetonem vždy odstraní: i když je aceton kompatibilní s látkou, podkladová pěna se jistě rozpustí v acetonu.

jako lehčí gril

Aceton lze určitě použít k zapálení nevhodně tvrdého uhlí nebo mírně vlhkého dřeva. Je však třeba dodržovat všechna bezpečnostní opatření. Důrazně nedoporučujeme k tomu používat aceton. Komerční zapalovač grilu je mnohem méně nebezpečný a vhodnější pro tento účel. Nelze rovněž vyloučit, že aceton kazí grilované maso z hlediska chuti. Aceton nesmí být nikdy nalit přímo do ohně nebo zbývajícího tepla! Toto je bezplatná vstupenka do nemocnice s těžkými popáleninami.

Pozor

Aceton je levný, ale velmi nebezpečný čistič. Je naléhavě nutné, aby byl uchováván mimo dosah dětí. Obzvláště malí kluci rádi "točí". Při hraní s otevřeným ohněm může aceton rychle způsobit vážná až smrtelná zranění. I adolescentům by měl být odepřen přístup k acetonu. V jiných zemích už použití acetonu jako „čichání“ vedlo k masivnímu problému s drogami. Zneužívání acetonu může dokonce způsobit trvalé poškození mozku. Nikdy nepodceňujte tento lék, i když je levný a vysoce účinný. Litr acetonu stojí jen tři až pět eur. Přesto je to nebezpečná látka, se kterou je třeba zacházet zodpovědně.

Tipy pro rychlé čtenáře

 • Uchovávejte mimo dosah dětí
 • dříve test na nenápadných místech
 • správně používat
 • Vždy zajistěte dobré větrání
 • Při používání acetonu nekuřte
 • používat střídmě a podle potřeby ředit
Stick boty sám a opravit boty
Pokyny: Jak odstranit staré silikonové spoje