Hlavní VšeobecnéPletený raglán shora - RVO Průvodce pro kutily pro začátečníky

Pletený raglán shora - RVO Průvodce pro kutily pro začátečníky

obsah

 • Materiál a příprava
  • zdůvodnění
  • Příprava a aritmetika
 • Pletený raglán shora | instrukce
  • Raglán zakrývá
  • Vzor díry

Pletení svetr nemusí být nemožným projektem ani pro začátečníky. Určitě to vyžaduje trochu více dovedností než šátek. Správná technologie však může hodně zjednodušit. Například raglán vám ušetří vzájemné šití jednotlivých částí. Límec, rukávy a tělo jsou pletené z jednoho kusu.

Zde vám představujeme speciální verzi raglanu, raglanu shora - zkrátka „ RVO “. To znamená, že svetr stáhnete dolů z límce. Normálně se raglán používá také k pletení těla a rukávů jako první. Poté se vše vezme na obyčejnou jehlu a horní část těla se přepne na výstřih. Budeme pracovat opačným způsobem na raglanu shora . To usnadňuje začátečníkům pletení pravé paže a délky zad. Celkově je postup poměrně jednoduchý. Přečtěte si to sami!

Materiál a příprava

materiál:

 • dost vlny pro svetr zvolené velikosti
 • odpovídající jehly
 • odpovídající kruhová jehla
 • nůžky
 • vlna jehly

Množství pro průměrný svetr pro dospělé najdete na pásce vlny. V rámci této příručky jsme pletli svetr o velikosti 80 dětí. Zde postačí kruhová jehla o délce 60 cm. Pro skokan pro dospělé potřebujete 100 cm.

Použili jsme také přízi ve dvou různých barvách a vytvořili jsme vzor díry. Pokud vám to zní příliš komplikovaně, můžete to prostě vynechat.

Poznámka: Nejprve jsou vysvětleny základy Raglanu shora. Na konci následuje krátký popis vzoru díry.

Předchozí znalosti:

 • Okrouhlý pletací
 • pravé stehy
 • levé stehy
 • obálka

zdůvodnění

Tam jsou svetry, kde jsou rukávy našity na ramenou . Ty lze rozeznat kruhovým švem, který vede od podpaží po rameno. Pak jsou svetry, kde rukávy začínají přímo u výstřihu . Celkem jsou čtyři proužky (dva vpředu, dva vzadu) svažující se dolů od límce k ramenům. Jedná se o tzv. „Raglánové svahy“.

Když pletete raglán shora, rozdělte si klín na přední, zadní, levou a pravou ruku od začátku. V pravidelných intervalech rostou všechny čtyři části rovnoměrně. Jakmile dosáhnete na ramena, plette pouze stehy vpředu a vzadu, dokud nedosáhnete požadované délky. Stehy pro ruce spočívají na niti. Na konci dokončíte pletení.

Jak jsou ale raglánové svahy ">

Poznámka: Když raglan shora, stoupají raglánové svahy ze zvýšení. V Raglanu zespodu se tvoříte poklesy.

Nyní existují různé způsoby, jak plést zvýšení a také zasahující stehy. Zde je pěkná, ale jednoduchá verze s obálkami a levými stehy. Výsledkem je vzdušný vzor díry podél svahu raglanu.

Příprava a aritmetika

Existuje celá řada metod výpočtu raglánového svahu. Trávíme zde hodně času, ale dáváme vám několik pravidel, která budou v každém případě fungovat. A co je nejdůležitější, můžete svůj první svetr snadno plést raglánem. Zkušenost vám poté ukáže, kde jsou zapotřebí upřesnění. Jakmile pletete jeden nebo druhý raglánový svetr, je složité výpočty snáze pochopitelné.

Nejprve zvolte následující rozměry svetrů a vlny:

 • velikost krku
 • hruď
 • Počet stehů pro 10 cm šířku (hladký vpravo)

Pokud jde o poslední bod, v ideálním případě provedete test stehu .

Nyní určete požadovaný počet stehů pro obvod krku . Vypočítejte také počet stehů pro obvod hrudníku. Vynásobte obvod hrudníku 1, 5. Rozdíl mezi jedním a půlnásobkem obvodu hrudníku a obvodu krku vám řekne, kolik stehů je třeba zvýšit podél stoupání hřebene .

Například, pokud máte 90 stehů na obvodu krku a 226 stehů na jeden a půlnásobek obvodu hrudníku, budete muset zvýšit 226 - 90 = 136 stehů v oblasti hrudníku. Nyní vydělte tento počet stehů osmi, protože v každém kole zvýšení získáte 8 stehů 136: 8 = 17. To znamená, že budete pracovat celkem 17 kol se zvýšením .

Pokud velikost ok není dělitelná osmi, zaokrouhlujte výsledek na nejbližší celé číslo (např. 22, 5 se stane 23). Obecným pravidlem je, že raglán z vrcholu každé druhé kolo je kolo zvýšení. Od výstřihu k podpažím je v tomto příkladu pleteno 2 x 17 = 34 kol.

Po této malé lekci matematiky můžete začít hned!

Pletený raglán shora | instrukce

Zasáhněte vypočítaný počet stehů na krk. Zpravidla je pro tento účel nejvhodnější jehla. Nejdříve plette několik kol v pomačkaném vzoru dvě vlevo a dvě vpravo.

Po výšce dvou až čtyř centimetrů přejdete hladce doprava.

V prvním kole rovných pravých stehů rozložíte celkem pět značek stehů. První značku umístíte na začátek kola. Vložte další značku po jedné šestině všech stehů. Třetí značka je opět nastavena na jednu šestinu, čtvrtá na jednu třetinu všech ok. Po dalším šestém místě poslední značka. Vyberte jinou barvu značky pro začátek kola než pro zbývající čtyři číslice.

Poznámka: Zde pletete jednoduchý kulatý výstřih.

Za předpokladu, že 90 stehů, jeden šestý se rovná 90: 6 = 15 stehů. Značky jsou proto ve vzdálenosti 15 - 15 - 30 - 15. Čtyři identicky zbarvené značky ukazují místa, na kterých se pracuje na raglánových rámech. Začátek kola je na zadní straně svetrů. Malé vzdálenosti 15 stehů jsou rukávy, velké mezery tvoří přední a zadní část.

Pokud váš počet stehů nelze rozdělit na šest, zbijte zbývající stehy do přední části. Například, pokud máte 104 sítí, dostanete 104: 6 = 17, 33. Jedna šestina odpovídá 17 stehům. Protože 17x6 = 102 stehů, zbývají dva ze 104 stehů. Tito je porazili do přední části, která pak má 19 místo 17 stehů.

Od nynějška si vezměte dva stehy každé 2 kola u značky . Přesný vzor najdete v následující části. Pletení přes počet kol, které jste vypočítali. V našem příkladu je to 34 kol.

V průběhu zvýšení budete muset přepnout z jehly na kruhové jehly.

Po dokončení zvýšení položte smyčky ramen najednou na jeden závit. Zavřete přední a zadní část do klína. Od této chvíle je pletenina hladká až do dosažení požadované délky zad.

Na závěr je opět v manžetovém vzoru několik kol.

Vezměte stehy z jedné ruky na pletací jehlice.

Nyní pleteme ruku v kolech dolů k zápěstí. Musíte také odstranit i stehy, protože obvod ve výšce ramene je výrazně větší než na zápěstí.

Pokud jste pletli oba rukávy, je váš raglánový svetr připraven.

Raglán zakrývá

Když dosáhnete značky ve zvětšovacím kole, plette následující:

Vezměte obálku před marker, značku na pravé jehle, tři stehy vlevo, jeden kryt.

Pokračuje jako obvykle se správnými stehy . Je důležité, aby vždy první obálka pracovala před označením.

Jinak se značka přesune na stranu.

Mezi Zunahmerundenem spojte obálky v pořádku. Tři levé stehy mezi obálkami se pletou vlevo. Výsledkem je docela raglánový svah, který je lemován vlevo a vpravo od řady děr.

Vzor díry

Na jedné straně má náš svetr bílý pruh, na druhé straně vzor díry. Pro pruhovaný vzor jednoduše pokračujte v pletení v jiné barvě od začátku kola . Koncové a koncové nitě našijte na vnitřní straně svetrů na konci.

Krajkový vzor mezi dvěma bílými pruhy velmi dobře zapadá do svahů raglanu a snadno se plete. Každá třetí řada je „řada děr“. Tři sousední otvory jsou vytvořeny tak, že se obálka vytvoří po třech zatáčkách najednou a pletením dvou stehů dohromady doprava. Vzdálenost mezi otvory je šest stehů.

V další řadě otvorů spojte tři otvory přesně do těchto šesti stehů. Obálky se pletou v příštím kole.

Přejeme vám mnoho úspěchů a radosti z pletení raglanu shora !

Kategorie:
Obnovte a odstraňte staré silikonové spoje - pouze ve 4 krocích
Pletací prstové rukavice - návody pro dětské postýlky zdarma