Hlavní Háčkování dětské oblečeníUdělejte si Montessori materiál sami - nápady na hračky a cvičení

Udělejte si Montessori materiál sami - nápady na hračky a cvičení

obsah

 • fáze vývoje
 • principy Montessori
 • Materiál a provedení
 • Bastelanleitungen
  • 1. Seřadit
  • 2. Zapojte
  • 3. Objevte
  • 4. Teorie barev
  • 5. Výpočet
  • 6. Geometrie
  • 7. Biologie

Vzhledem k tomu, že mám sama děti, přemýšlím o mém dětství mnohem více a rád bych jim dále předal vše, co jsem také miloval. Chci dělat "všechno v pořádku" a hodně číst, procházet fóra, dělat řemesla a práce. Dnes bych vás chtěl seznámit s tématem Montessori, poskytnout vám několik řemeslných pokynů, jak si můžete sami vyrobit různé materiály a samozřejmě předvést vhodná cvičení. Občas použiji slovo hračka.

Nejdříve hrubý přehled o Maria Montessori a jejích hlavních poselstvích. Poté představím několik projektů a navrhuji jejich řešení. Poté sledujte některé projekty, které bych chtěl implementovat.

Obtížnost 1/5
(vhodné i pro začátečníky)

Náklady na materiál 1/5
(od 0 EUR, - ze zbytkového využití)

Čas 1-3 / 5
(téměř každá hračka může být vytvořena velmi rychle a snadno)

fáze vývoje

Je to již více než 100 let, co si Maria Montessori (dále jen „MM“) uvědomila, že úplně první tři roky života jsou nejdůležitějšími roky vzdělávání v životě člověka, což se v té době vůbec nepovažovalo.

V zásadě rozdělil vývoj do tří fází:

 • 0-6 let jako první fáze dětství (rozvíjí se dovednosti a osobnost)
  Zde mají roky 0-3 nej formativnější čas, který považují za neměnný; integrita ostatních jednotlivců by měla být v těchto letech důsledně učena a upevňována (nikomu neubližujte, zdvořilost atd.)
 • 6-12 let jako druhá fáze dětství („stabilní“ fáze)
 • 12-18 let jako dospívání (fyzické a psychické změny) se odehrává ve společnosti, starat se o sebe a posílit sebevědomí, převzít odpovědnost ve formě „farmy“

Stále existuje čtvrtá fáze, která se, bohužel, často nezmiňuje: splatnost 18–24 let.

V těchto fázích se znovu a znovu objevují období, kdy jsou děti zvláště vnímavé ke konkrétním tématům, takže se na ně snadno mohou zaměřit a soustředit se na ně. Během této doby se s pomocí Montessori cvičení naučili zvláště efektivně. Výsledkem jsou hluboké poznatky, což má velmi pozitivní dopad na dítě jako celek. Za účelem identifikace těchto časových období a vytvoření koncentračních pobídek MM vyvinula speciální materiály pro cvičení a prozkoumala prostředí, které děti potřebovaly častěji a snadněji dostat do nálady.

Děti chtějí SVĚTOVOU KLASIKU SVĚT! Chtějí zaútočit na všechno, cítit to, ochutnat.

MM cítilo, že se děti chtějí učit od sebe a integrovat se do společnosti, a že odměny a tresty jsou překážkou. Učení svobodně pro ně však neznamenalo laissez-faire styl, právě naopak: každé dítě bylo pečlivě sledováno a dostalo láskyplnou podpůrnou vývojovou podporu, podle svých představ o „Kosmické výchově“.

Tento koncept se zaměřuje na děti ve věku 3–12 let. Měla by se na to připravit doba 0-3 let. Zde je, zhruba nastíněno, zachycení velkých spojení. V minulých letech se pozornost zaměřovala na prožívání všech smyslů, na zdokonalování hrubých a jemných motorických dovedností, na pochopení různých matematických konceptů (páření, struktury, opakování atd.), Na rozpoznávání podobností a rozdílů a mnohem více. Materiály jsou přizpůsobeny úrovni vývoje dítěte. Například děti v nižších fázích vývoje mohou třídit objekty podle barvy a později podle velikosti a dalších podobností, později je můžete pojmenovat a správně je přiřadit.

Různé fáze vývoje a způsob přiřazování dětí jsou popsány v mnoha knihách. Osobně se mi práce líbí pod vedením knihy „Praxisbuch Cosmische Erziehung. Učení se zájmem. “Thomas Helmle a Petra Wöbcke-Helmle. (Nakladatel Herder GmbH, Freiburg im Breisgau 2016, ISBN 978-3-451-37505-7). Jak přiřazení na příslušnou úroveň, tak příprava jednotlivých témat jsou vysvětleny snadno pochopitelné a lze je tedy snadno implementovat. Tato kniha se zaměřuje na geografii a geologii:

„Oblasti matematiky, jazyka (jazyků), sportu, hudby a umění jsou podrobně rozebrány v dalších svazcích této edice knih. Proto je jen občas svlékáme do jejich sítí. Na druhé straně bychom chtěli podrobněji ilustrovat oblasti geografie znalostí a geologie. [...] Dokonce Maria a Mario Montessori si vybrali geografii jako výchozí bod kosmického vzdělávání. “

principy Montessori

Pomozte mi to udělat sám.

Nedělej to pro mě, můžu a udělám to sám, budu trpěliví na to, abych pochopil moje cesty, mohou být blíž, možná potřebuji více času, protože chci udělat několik pokusů také chyby, protože od nich se mohu učit.)

Ne dítě by se mělo přizpůsobit prostředí, ale my dospělí bychom měli prostředí přizpůsobovat dítěti.

Samostatná výdělečná činnost vede k nezávislosti.

Materiál a provedení

Čím je materiál estetičtější, tím větší je zájem dětí: Pokud je pracovní vybavení krásně zbarvené, jednou drsné - jednou hladké - jednou rifflované - jednou zrnité, lehčí nebo těžší, bez zápachu nebo voňavé, díky zaměstnání je to dvakrát tak zábavné!

Kromě toho by „hračka“ měla být navržena co nejjednodušší, takže se vždy zaměřte na konkrétní cíl učení. Podle této prezentace by měl být také omezen počet vývojových materiálů v místnosti, aby se dětem usnadnilo soustředění.

Materiál by měl poskytnout první pohled a dobrý přehled o různých tématech, do nichž si děti mohou později nahromadit podrobnější znalosti. Například je zahájen roční cyklus se čtyřmi ročními obdobími. Tím získáte hrubý přehled o celém roce. V dalším kroku lze každou čtvrtinu dále rozdělit příkladnými obrázky rostlin, které jsou v tuto chvíli kvetoucí, festivaly, které se cyklicky angažují atd. Později následují názvy měsíců. Pravidlem je, že pro každé téma je vybrán pouze jeden přehledový materiál. Jednoduše řečeno, pokud existuje roční cyklus, neměli byste použít další roční řetězec (lineární reprezentace).

Bastelanleitungen

... pro hračky po Montessori a cvičení

1. Seřadit

Vezměte si malé misky v různých barvách (například při nábytku ve Švédsku) a sbírejte v domácnosti spoustu malých předmětů a hraček ve vhodných barvách dohromady. Případně můžete také použít malé barevné řemeslné pompomy. Zlepšením by bylo uspořádání dítěte pinzetou. Další varianty: Sundejte misky a nechte dítě třídit pompoms podle velikosti. Nechte dítě vytvořit barvy v různých sekvencích - jako duha (červená, oranžová, žlutá atd.). Na kartotéky nebo malé krabičky (nebo laminovaný papír) zapište barvy velkými a malými písmeny a nechte je přiřadit.

2. Zapojte

Vyvrtat otvor na spodní straně čipové skříňky nůžkami. Prostřednictvím této díry mohou být do plechovky vloženy pompoms v různých velikostech a barvách, barevné látky a mnoho dalšího. Pro vyjmutí jednoduše otevřete plastové víko nahoře. Krabici lze ozdobit podle chuti (také společně s dětmi).

3. Objevte

Sbírejte prázdné plastové lahve, odstraňte štítky a naplňte je vodou a dalšími malými předměty. Z bezpečnostních důvodů nalepte víko dovnitř horkou lepicí pistolí. Můžete pokrýt celou tematickou řadu, například řadu lahví, z nichž každá je plná předmětů v jiné barvě. Série různých okvětních lístků (ale netrvají dlouho). Řada různých třpytivých předmětů atd. Příklady výplňového materiálu: broušené brčka na kousky 1 cm, třpytivý prášek, vodní korálky, strewnko, jako jsou stolní konfety atd. Varianta: Suchá varianta. Naplňte různé předměty do průhledných plastových lahví a uzavřete je. Zde lze použít větší láhve. Vyplňte tematicky objekty: vše zelené, vánoční věci, zábavu z koupele atd.

4. Teorie barev

Při další návštěvě železářství navštivte oddělení barev! Vždy existují barevné tabulky. Vezměte si některé z hlavních barev s nuancemi a vytvořte z nich knihu barev. Napište barvy velkými a malými písmeny. Děti se tedy učí, že každá barva může mít mnoho „tváří“ (například zelená: tmavě zelená, šedozelená, světle zelená, máta atd.).

5. Výpočet

Skvělou hračkou pro matematická cvičení jsou kalkulační korálky. Řemeslné pokyny nelze najít, protože jsou tak snadno vyrobitelné. Potřebujete pouze dřevěné nebo plastové korálky (také v různých barvách), řemeslné dráty a kleště. Můžete si vyrobit hračky s 1 až 10 perlami. S tímto materiálem může dítě „pochopit“ matematiku. 2 + 3 = 5 Je umístěn kus se dvěma perlami, vedle něj kus se třemi perlami a vedle něj další kus s pěti perlami. Výsledkem 10 1er je 1 10er, 2 5er také.

6. Geometrie

Geoboard nebo Geoboard je také skvělá hračka Montessori, která kombinuje geometrii a matematiku. Potřebujete čtvercový kus dřeva, ve kterém můžete v pravidelných intervalech klepat do hřebíků (se zaoblenými hlavami) a vytvářet mřížku. S mírně širšími barevnými gumovými páskami může dítě nyní překlenovat nehty a vytvářet různé tvary, jako jsou trojúhelníky, obdélníky, čtverce atd. Překrývajícími se různými formami může být například učen teorii množin. Na internetu je také mnoho návody, jak se naučit číst a psát. Můžete například vytvořit karty, na které nejprve kreslíte body (mřížku desky) a poté kreslíte různá písmena, která může dítě replikovat gumovými kroužky na desce. Případně můžete také vytvořit knihy různých tvarů s různými cviky, které sešijete k sobě a vyměníte za účelem zájmu.

7. Biologie

Můj miniman se v současné době velmi zajímá o smrt a všechno, co s tím souvisí. Kostry považuje za obzvláště vzrušující. Pro tento projekt potřebujete tmavý list barevného papíru, na který budete malovat lebku bílou tužkou nebo křídovým perem. Vystřihněte různé bavlněné tampony v různých délkách a nechte dítě, aby si obléklo kostru.

Jak vidíte, i když téměř každý materiál má ohnisko, mnoho částí se překrývá. Zejména díky „vytváření sítí“ je tento druh hračky tak zajímavý a všestranný. Cvičení mohou být přizpůsobena každému dítěti a jeho současnému stavu vývoje a lze je najít s malým počtem nesčetných výzkumných manuálů, které lze snadno implementovat. Pokud se chcete dostat hlouběji do materiálu Montessori a vytvořit si propracovanější hračky sami, doporučuji vám získat sešity.

Další nápady

Duhová houpačka

Moje velké přání bylo dlouho duhovou houpačkou. Ve skutečnosti to stvoření není čarodějnictví. Potřebujete pouze několik desek a dva polotovary. Co mě vždy zastaví, jsou barvy. Bezpečné barvy pro děti jsou velmi drahé, ale v barevných cvičeních je cvičení dvojnásobné.

Roční cyklus

Jak již bylo popsáno výše, jedná se o projekt s mnoha možnostmi a variacemi, tj. Velký projekt. Z tohoto důvodu bych chtěl předem myslet, co přesně bych chtěl nainstalovat. V tuto chvíli mám tolik nápadů, že se zatím nemohu rozhodnout. S největší pravděpodobností to bude pravděpodobně čtyřdílná základna v kruhové podobě, na kterou lze umístit různé předměty, které bych chtěl laminovat.

Zkroucený pirát

Prádlo: jak často a kolik stupňů? Vlevo nebo vpravo?
Tučňák tučňák s dětmi - pokyny a nápady